1 Trilyon Dolarlık Yatırım Fonu Kripto Paralara Yöneliyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 5 Mart 2018
0 görüntülenme

Wellington Management Cooperation’ı da dijital para yatırımı konusunda ciddi düşünen yatırımcılar listesine alın. 

Denklik incelemesi araştırmacısı Matthew Lipton’u ve ticaret teknolojileri uzmanı Lee Saba’yı da aralarında barındıran şirket şubatta yaptığı açıklamaya göre 1 Trilyon dolarlık yönetim altındaki, Boston merkezli firma portfolyolarına kripto paraları eklemeyi düşünüyor. Firmanın sistemleri Bitcoin ve türevleriyle ticaret yapabilecek şekilde yükseltildi ve Wellington kripto paralarla alakalı firmalarla ilgilenmeye başladı.

“Farklı Wellington takımları portfolyolarını, madencilik ve blockchain uygulamalarından faydalanacak şekilde örneğin çip üreticileriyle çalışarak, düzenlemeye başladılar bile,” amaçları ise belli hisse belirtmeden dijital paraların üretimini ve takibini sağlamak. 

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (Nvidia Corp. Ve Advanced Micro Devices için çip üreten firma) hisseleri 2017’nin başından beri, özellikle ocakta rekor seviyeye gelerek, %34 arttı. Nvidia ise iki kattan fazla artış gösterdi. Kripto madenciliği için yüksek güçlü çip ihtiyacı, akıllı telefon satışlarının düştüğü Çin’de TMSC tarafından mutlulukla karşılanıyor. 

Wellington Bitcoin ve benzer kripto paraları kullanmaya kimseyi mecbur bırakmadıklarının ısrarla üstünde duruyor ve resmi duruşlarını “dikkatli” olarak tanımlıyor. Firma araştırmacıları dijital paraları yakından inceliyor ve gelecek vadeden konu hakkında daha çok şey söz sahibi olmayı planlıyorlar.

En büyük ve en akışkan kripto paraları inceleyen MVIS indeksine göre piyasanın önde gelen kripto paraları ocaktaki %15 düşüşün ardından şubatta da %12 düşüş yaşadı. Bu, kasım 2016’dan beri ilk arka arkaya düşüş. Buna rağmen kripto paralar mart ayında 2018’in ilk aylarına nazaran pozitif bir görüntü çiziyorlar. 

Bloomberg-Eric Lam 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Blockchain Silah Kontrolünü İyileştirebilir mi? Silah kontrolü hakkındaki tartışmalar gün geçtikçe artıyor. Washington Eyalet Üniversitesi’nden bir profesör, blockchain teknolojisini kullanarak bu konuda önemli adımlar atılabileceğini öne sürdü. Florida’daki bir lisede yaşanan silahlı saldırı olayıyla birlikte silah kontrolü yine Amerika’nın önemli tartışma konularından...
Ömer Taha Gülberk 5 Mart 2018