10 Analist Endişelendirdi: Bitcoin Bu Seviyelere Gidiyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 7 Aralık 2022
403 görüntülenme
10 Analist: Bitcoin Bu Seviyelere Gidiyor

Kıdemli piyasa analistleri ve kripto trader’ları, devam eden durgunluğun ortasında Bitcoin hakkında endişe verici tahminler yaptı. Bazı uzmanlar lider kriptonun 4 haneli fiyatlara gerilemesini bekliyor.

Peter Schiff, Bitcoin fiyatının 10.000 doları kıracağını söyledi

Ünlü Bitcoin eleştirmeni ve altın savunucusu , Bitcoin’in hala çok pahalı olduğunu iddia etti. Ünlü ekonomist, lider kriptonun 10.000 doların çok altındaki fiyatlara ulaşması gerektiğini söylüyor. Kendisine göre, 5.000 dolarlık tehlikeli dip seviyesi Bitcoin için adil değer.

Schiff’e göre, Bitcoin %70’ten çok daha fazla aşağı yönlü riske sahip. Tecrübeli yatırımcı, Bitcoin’in 69.000 dolardan yaklaşık 15.000 dolara üşmesine rağmen hala dipte olmadığını söylüyor.

Schiff’in analizine yönelik kripto karşıtı yaklaşımına rağmen, Bitcoin’in piyasadaki davranışı son birkaç aydır belirsiz. FTX’in çöküşü ve sektördeki büyük şirketlerin iflas etmesi gibi olaylar, öngörülmez düşüşlere neden oldu. Ekonomist, istikrarsızlığı, düzenleme eksikliği ve kripto para piyasasının yüzleşmek zorunda olduğu manipülasyonun boyutu nedeniyle takipçilerine kripto para piyasasından bir an önce çıkmalarını tavsiye ediyor.

Bazı analistler mevcut seviyelerin dip olduğundan emin

Peter Schiff’in aksine, Capriole Investments fonundan deneyimli analist Charles Edwards, piyasanın Bitcoin’ciler için ‘olağanüstü bir fırsat’ sunduğunu iddia ediyor. On-chain analisti, 6 Aralık’ta, Bitcoin boğaları için en kötüsünün neden geride kalmış olabileceğini açıklamak için merakla beklenen Bitcoin Alt Sinyal Serisini yayınladı.

Analizlerine göre, en az 0,1 Bitcoin tutan cüzdan sayısına göre BTC benimsenmesi ATH seviyesinde. Ayrıca BTC fiyatı, tarihsel olarak boğalar için güvenilir bir hopium sinyali olan Global Bitcoin Electrical Cost indikatörünün altında. Bitcoin’in “enerjiye dayalı fiyat indirimi” yalnızca 2020 ve 2015’te 160 dolara düştüğü dönemde daha büyüktü. Ayrıca, Bitcoin madenci teslimiyeti de bitmiş olabilir. Bu hacim indikatörüne göre, Bitcoin son yedi yılda hiç bu kadar ucuz olmamıştı. Rusya-Ukrayna savaşı kripto şirketlerinin iflası gerilemenin başlıca nedenleriydi.

Edward Moya, kısa vadede olumlu hareket beklemiyor

OANDA’nın kıdemli piyasa analist, kripto ve geleneksel piyasalar arasındaki ilişkiyi yorumladı. Moya’ya göre, “Enflasyon muhtemelen daha yapışkan olacak. Ekonominin hizmet kısmı zayıflamayı reddedecek. Fed’in daha fazlasını yapması gerekebileceği riskleri yüksek olmaya devam ediyor. Bu nedenle bu ekonominin resesyona gitmesi gerekiyor”. Analist ayrıca bu ortamda kripto para piyasasında bir süre daha yükseliş göremeyeceğimizi söylüyor:

Bitcoin’in önceki kazanımları, sıcak bir ISM hizmetleri raporunun, Fed’in piyasaların şu anda fiyatladığından çok daha fazla sıkılaştırabileceğine dair iddiaları artırmasının ardından buharlaştı. Kripto manşetleri, ne kadar para ödünç verildiğine ve muhtemelen kaybedileceğine odaklandıkları için çok şaşırtıcı olmadı. Bitcoin’in son birkaç gün içinde nasıl dirençli bir performans gösterdiğini görmek büyüleyici, ancak sürekli bir yükseliş pek mümkün görünmüyor.

5 Önemli Model, Bitcoin İçin Dip Fiyatı Belirledi: İşte Seviyeler!

Diğer yandan Glassnode’a göre Bitcoin sermaye sıfırlamasından geçiyor. On-chain analiz şirketi, “Kripto para tarihindeki en büyük kaldıraç kaldırma olaylarından birinin ardından, Bitcoin Gerçekleşen Üst Sınır öyle bir düştü ki, Mayıs 2021’den bu yana tüm sermaye girişleri akıp gitti” dedi. Firmanın atıfta bulunduğu kaldıraç kaldırma olayı, daha önce Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen FTX’in patlamasıydı.

Ancak Glassnode, kayıpların “ciddiliğinin” son haftalarda azaldığını belirtti. Hem ağ etkinliğinde hem de blok alanı talebinde olumlu bir değişim oldu. Firma analistleri, “Ancak, yapıdaki bu değişiklik, düşük döngülerde zayıflamaya devam eden ve bireysel yatırımcı boyutunda yüksek bir katılım düzeyi öneren artan transfer hacimleri tarafından desteklenmiyor” diye ekliyor.

Twitter analistleri Bitcoin fiyatı hakkında neler söylüyor

Tanınan kripto analistlerinden Justin Bennett, Pazartesi günü görülen hisse senetlerindeki gerilemeye rağmen, Bitcoin’in “iyi durumda olduğunu” söyledi. Teknik analist Twitter’dan “Bu kripto yardım rallisi bitmedi” diye yazdı.

Michaël van de Poppe, önümüzdeki günlerde Bitcoin’in 16.500 dolar seviyesini test etmesini bekleyeceğini söyledi. Ayrıca potansiyel bir “dip testine” ve 16.900 dolar bölgesini geri alan hareketleri izliyor.

David Gokhshtein, Bitcoin fiyatının sonunda dibe ulaştığını söyledi

Eski ABD kongre adayı, yakın tarihli bir tweet’te, Bitcoin’in nihayet dibi gördüğünü söyledi. Gokhshtein, lider kriptonun nihayet dibe vurduğunu ve şimdi yavaş yavaş tersine dönmeye ve yükselmeye başlayacağını düşünüyor.

Bununla birlikte, daha önceki bir tweet’te, Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde 1.000.000 dolara ulaşacağına inanmadığını itiraf etti. Bunun yerine, Bitcoin için çok daha mütevazi bir fiyat tahmini verdi: 250.000 dolar.

Bloomberg analisti Jamie Coutts, BTC tahminlerini güncelledi

Tecrübeli analist, durgunluk devam edebileceği için önümüzdeki 2023 yılının kripto paralar için sorunlu olmaya devam edebileceğini öngörüyor. Bununla birlikte, küresel likidite önlemleri tersine dönmeye başladığında, Bitcoin için bir arka rüzgar ve “geçici başlangıç” yaratılabilir

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Standard Chartered Bank’ın araştırma başkanı Eric Robertsen, Bitcoin’in 2023’te düşmeye devam edebileceğini söylemişti. Robertsen, fiyat tahmini olarak lider kriptonun 5.000 dolara kadar düşeceğini öngörüyor.

Son olarak, Bitcoin’e verdiği destekle tanınan önde gelen girişim yatırımcısı Tim Draper, geçtiğimiz günlerde BTC’de 250.000 dolarlık tahminlerini güncelledi. Daha önce, BTC’nin 2022’de bu kadar yükseğe çıkacağını iddia etmişti. Şimdi, bu süreye 6 aylık vade istiyor. Tahminlerini 2023’ün ortalarına kadar uzattı. Yazının yazıldığı tarih 7 Aralık’ta BTC fiyatı 17,000 dolar bölgesinde işlem görüyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SHIB Balinaların 'Alım' Listesinde
SHIB Balinaların ‘Alım’ Listesinde! Bu 5 Coinde Listeye Girdi! Shiba Inu (SHIB), Ethereum balinaları tarafından en çok satın alınan ilk on listenin kalıcı üyelerinden biridir. Düzenli olarak küçük hacimli altcoin’leri avlayan bu yatırımcılar, görünüşe göre farklı coin’lerinde peşindeler. SHIB, Ethereum balinaları arasında popülerliğini koruyor Balina izleme...
Buğra Çağlar 7 Aralık 2022