11 Yaşındaki Yazardan Bitcoin Kitabı!

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 27 Şubat 2018
0 görüntülenme

Çoğu orta okul öğrencisi gibi Andrew Courey de okul dışındaki vaktini telefonuyla oynayarak ve spor yaparak geçiriyor. Ama birçoğundan farklı olarak 11 yaşındaki Andrew Bitcoin uzmanı. 

Courey “The Early Gets the Bitcoin: The Ultimate Guide To Everything About Bitcoin” isimli, ocak ayında Kindle’da yayınladığı kitabın yazarı. E-kitap 2.99$ ve yeni yayınlanan kopyası 9.99$. 

Geçtiğimiz sene, 14 yaşına geldiğinde 20 milyon doları olması karşılığında okulu bırakabileceği konusunda ailesiyle anlaştıktan sonra yatırım platformlarını araştırmaya başladı ve o zaman bitcoinle tanıştı. 

“Kripto paralar hakkında bilgi edinmek isteyen biri doğru düzgün bir iki kaynak bulmak için yaklaşık 70-80 saat araştırma yapmak zorunda kalıyor,” dedi ailesiyle Massachusetts’te yaşayan Andrew. “Kitabın tamamı oldukça sade bir dil içeriyor dolayısıyla okumak ve anlamak oldukça kolay olacaktır.” 

Kitap 57 sayfa ve bitcoin tarihçesi, bitcoin cüzdanları, ethereum ve ICO’lar hakkında bölümleri var. Kitap isminin iki farklı anlamı var, early bird (erkenci) ile çocuklar ve erkenden bitcoin alanların şimdiye zengin oldukları kastediliyor. 

Bitcoin cüzdanı posta kutusu gibidir

Kitabı yazarken Courey özellikle gündelik örnekler vererek çaylaklara konuyu daha basit anlatmaya çalıştı. Örneğin dağıtık hesap defterini “herkesle paylaşılan, ancak sadece bitcoin alıp satarak düzenlenebilecek” Google Docs dosyasına benzetiyor. 

Bitcoin cüzdanını açıklamak için Courey herkesin erişebileceği ortak bir anahtar ve yalnızca mal sahibinin ulaşabileceği özel anahtardan bahsediyor. “Posta kutusu düşünün, postacı mektubu tüm kutulara atabilir ancak sadece anahtarı olan kişi mektubu alabilir.” 

Courey her bölümü bir “eğlenceli bilgi” ile bitiriyor. Bitcoin madenciliği bölümünün sonunda “madencilik için gerekli enerjinin ortalama 159 ülkenin toplam ihtiyacından daha fazla olduğu” yazıyor. 

Andrew’un söylediğine göre Noel’den önce daha yüksekken aldığı 0.00222 bitcoini (yaklaşık 22.50 dolar) ve biraz da ethereumu var, ama artık daha fazla almıyor ve Amazon hissesi almayı tercih ederim diyor. Kitabının sonunda Brad Stone’un “The Everything Store: Jeff Bezos and the age of Amazon” isimli kitabı okuduğunu yazıyor ki o kitap sayesinde Kindle Direct Publishing’den haberi olmuş. 

Ama Courey’nin 20 milyon dolar kazanmak için farklı bir planı daha var fakat hakkında çok az şey duyurdu. Matematik flashcardları içeren bir mobil uygulama olacak ve 2 milyon dolar kazanç elde ettikten sonra 10 katı kârla satmayı düşünüyor. 

Evet bu arada hala ortaokulda. 

Cnbc- Ari Levy 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İsrail Yargıtayından Kriptolara Destek! Karar sonucu Leumi Bank’ın İsrail kripto şirketi Bits of Gold’un banka hesabını kısıtlaması önleniyor. İsrail Yüce Divanı bugün kripto alanında bir karara vardı, bu kararla artık bankaların kripto ticaretine izin vermesi ve bu endüstriyle ilgili olan şirketlerin...
Egehan Karışman 27 Şubat 2018