138 Bin Bitcoin Bu Tarihte Piyasaya Boşaltılabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
1.066 görüntülenme
138 Bin Bitcoin Bu Tarihte Piyasaya Boşaltılabilir!

Mt. Gox alacaklılarının dokuz yıl önce kaybettikleri Bitcoin yatırımlarının geri ödemelerini almaya başlayacağı resmi olarak doğrulandı. Bu yüzden, kripto topluluğu önümüzdeki haftalarda piyasaya ne olabileceği konusunda temkinli.

Mt.Gox alacaklıları sonunda Bitcoin (BTC)’lerine kavuşuyor!

Raporlara göre, yaklaşan geri ödemeler 10 Mart’ta başlayacak ve mevcut piyasa fiyatı üzerinden 3 milyar doların üzerinde, şaşırtıcı bir şekilde 137.890 Bitcoin’in (BTC) kilidini açacak. Gelişme, yatırımlarını telafi etmek için dokuz yılı aşkın süredir bekleyen Mt.Gox yatırımcılarının lehine. Bununla birlikte, bazı kripto meraklıları bunun kripto piyasasını başka bir önemli kanama trendine doğru itebileceğine inanıyor.

Mt.Gox, o zamanlar 460 milyon dolar veya bugün 19 milyar dolar değerinde 850.000’den fazla BTC kaybının ardından 2014 yılında iflas başvurusunda bulunana kadar bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı. Şirket, 7 Şubat 2014’te BTC’nin fiyatı 800 dolar civarında seyrederken para çekme işlemlerini askıya aldı.

BTC’nin şu anki fiyatı 22.408 dolar seviyesindeyken, birçok kişi alacaklıların BTC varlıklarını aldıktan sonra hemen satacaklarını düşünüyor. Bu Bitcoin akışının piyasayı nasıl etkileyeceği ve kripto dünyasında önemli dalgalanmalara neden olup olmayacağı henüz belli değil. Bir Mt. Gox alacaklısı ve Blockstream’in CEO’su Adam Back, “Mt.Gox olayı, herkesin beklediğinden çok daha uzun yıllar boyunca uzadı,” diyor.

Mt.Gox gelişmesi piyasası nasıl etkileyecek?

Traderlar, Mt.Gox borsasının yaklaşan alacaklı ödemelerinin kripto piyasası üzerindeki potansiyel etkilerini tahmin ettiğinden, yalnızca önceki hafta Bitcoin %5’ten fazla düştü. Mt. Gox tasfiye memurunun bu yılın Eylül ayına kadar alacaklılara ödemeyi bitirmeyi seçmesi, Bitcoin üzerinde baskı oluşturan faktörlerden biri.

Bitcoin

Kripto para analistlerine göre, 2014’teki Mt.Gox borsasının alacaklıları, yaklaşık 3 milyar dolarlık Bitcoin ödemelerinin tamamını alırsa, piyasa şokuna neden olabilirler. Toplam yaklaşık 142.000 Bitcoin, 143.000 BCH ve 69 milyar JPY olacak. Ancak bir analist bunun tersine inanıyor. Anonim analist Crypto Busy, ödemenin düşüş senaryosuna neden olmayabileceğini açıklayan bir dizi tweet paylaştı.

Erken benimseyenler, bilgisayar korsanlığı ve daha fazlası

Analist, erken benimseyenlerin çoğunun hala kripto parayı desteklediğini ve BTC olarak tazmin edilmeyi seçeceklerini ve böylece onu tutabileceklerini iddia ediyor. Ve özellikle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara yükseldiği göz önüne alındığında, Bitcoin’lerini hemen satmayacaklar. Analist ayrıca, bir günde ilk kez 141.000 BTC satılmadığını da söylüyor. Ayrıca analist, şu hususların altını çiziyor:

Diğer bir faktör de, en büyük Mt.Gox alacaklılarından ikisinin Bitcoin satışını zorlamayan bir ödeme seçeneği seçmesi. Eylül ayında ödenmek üzere toplu ödeme seçeneğini seçtiler. Ayrıca kaynaklar, davaların daha yüksek ödemeleri netleştirebileceğini, ancak 5 ile 9 yıl daha sürebileceğini söylüyor.

Bitcoin

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2014 yılında bilgisayar korsanları tarafından 850.000 Bitcoin çalındığında, Mt Gox borsasının alacaklıları geri ödemelerini almak için neredeyse on yıldır bekliyorlardı. Hack hakkında analist şunları ekliyor:

Bir başka gerçek de Mt. Gox’un bir hack’te 850.000 BTC kaybetmesi ve çalınan Bitcoin’lerin tamamını geri alamamaları. Yani aslında bu tutarı alacaklılara ödemeyecekler. Bunun yerine, Mt.Gox’ta yalnızca 141.686 BTC, 142.846 BCH ve 69 Milyar Yen var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coinpedia

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dipten Ether Alıp Zirvede Satan Balinanın Yeni Avı Bu 3 Coin!
Dipten Ether Alıp Zirvede Satan Balinanın Yeni Avı Bu 3 Coin! Dipten topladığı Ether (ETH)’leri zirvede satarak 36 milyon dolar kazanan balina, şimdi üç Ethereum tabanlı altcoin’e göz dikti. Efsane Ether traderı, dipten 3 altcoin biriktiriyor! Kripto para piyasası geçtiğimiz yıllarda kısa süre içinde milyoner olan yatırımcılara tanık...
Vural Erkan 3 hafta önce