150 Milyon Dolarlık Kripto Paranın Kaybolduğu KuCoin Hack’inde Tehlike İşaretleri Yok mu Sayıldı?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 26 Eylül 2020
0 görüntülenme
cyber security lock padlock firewall code breach password 100777447 large

Kriptokoin.com – Bugün sabah saatlerinde hacklendiğini bildirdiğimiz kripto para borsası KuCoin hakkında şimdiye kadar birçok şüpheli davranış göze çarpmıştı. Haber kaynağı Cointelegraph Nisan ayında borsa hakkında araştırma yapmış ve sonuç olarak borsanın net olmadığını bildirmişti. Şimdi ise borsa tarafından “güvenlik kazası” olarak tanımlanan olay sonucu KuCoin’den 150 milyon dolar eksik.

Netliğin olmaması

Cointelegraph’ta yer alan Jon Rice haberine göre Mart 2020’de KuCoin, potansiyel olarak “hesap sahiplerine yanlış ve yanıltıcı ifadeler” kullanılması konusuna odaklanan bir toplu dava ile karşı karşıyaydı. New York’un Güney Bölgesi’nde açılan Chase Williams v. KuCoin davasında, borsanın lisanssız bir menkul kıymet teklifiyle uğraştığı iddia edildi. KuCoin’e ek olarak, borsa ile bağlantılı üç kişi daha işin içine girdi: Michael Gan, Johnny Lyu ve Eric Don.

Bu yasal sıkıntılar su yüzüne çıkmadan birkaç gün önce KuCoin, şirketin ticari markasını Seyşeller’de kayıtlı bir kuruluştan diğerine devredecekleri ve borsayla bağlantısı daha önce belirsiz olan yeni bir müdür atayacakları kurumsal bir yeniden yapılandırma duyurdu.

Bir diğer sorun ise KuCoin’in lokasyonu. Chase Williams’a göre, Singapur’a taşınmadan önce genel merkezi Hong Kong’da olan bir Seyşeller işletmesi olarak başladığını ve takımındaki adı geçen üç yöneticinin de orada ikamet ettiğine inanılıyor. Ancak birçok kripto para birimi borsası gibi, ofisinin ve personellerinin gerçek konumu belirsiz.

Eksik fonlar ve bilgiler

Kripto para birimi alanında çok kullanılan ve bilinen eski bir söz vardır: “Anahtar sizin değilse, coin de sizin değil.” Bu, basitçe, paranızın üçüncü bir şahıs tarafından tutulması durumunda coin’lerinizi kontrol etmediğiniz anlamına gelir.

Yazarın ifadelerine göre borsalara fon bırakmanın tehlikeleri hakkında sayısız uyarılara rağmen kripto traderları, borsaların güvenliğinin token kaybını önlemek için yeterli olduğuna inanmaya devam ediyor. Sayısız uyarıya rağmen yanılıyorlar.

İster hack, ister sosyal mühendislik saldırısı, isterse exit scam olsun; ücretsiz paranın cazibesine suçluların direnmesi çok zor. Banka soyguncusu Willie Sutton, “Bankaları soyuyorum, çünkü para orada,” demişti. Kripto sahipleri paralarını sıcak cüzdanlarda bırakmaya devam ettiği sürece borsalar çekici bir hedef olmaya devam edecek.

Sigorta fonu

KuCoin’den Johnny Lu “Bu olaydan herhangi bir kullanıcının fonu etkilenirse, bunun KuCoin ve sigorta fonumuz tarafından tamamen karşılanacağına güvenin,” dedi. Ve suiistimal edilen fonlar diğer borsalara taşınmaya başladıkça, hepsinin kaybedilmemiş olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkmaya başlıyor. Bitfinex’ten Paolo Ardoino, bir tweet’te borsasının 13 milyon dolarlık USDT’yi dondurduğunu ve bu tür bir borsa işbirliğinin gelecekte hırsızları caydırmaya yardımcı olabileceğini belirtti.

Johnny Lu, KuCoin’in sigorta fonunda bu büyüklükteki kayıpları karşılayacak kaynağa sahip olduğunu bildiriyor ve şu ifadeleri kullanıyor: “2018’in başından itibaren, bu gibi beklenmedik güvenlik sorunlarıyla başa çıkmak için sigorta fonunu kurduk.”

Cointelegraph editörü Jon Rice’a göre tüm bunlardan kaçınmak için herkesin yapabileceği basit bir düzeltme var. Yazar, “Paranızın bir borsa hack’inde çalınmamasını sağlayan bir şey. O kadar kolay, o kadar açık ki – yaklaşık 150 milyon dolarlık kripto para biriminin sahipleri şu anda bunu yapmadıkları için çok pişman: Eğer hizmeti kullanmıyorsanız kripto paranızı bir borsada tutmayın,” diyor ve ekliyor:

“Anahtar sizin değilse, coin de sizin değildir.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

logo fon neo neo kriptovaliuta cryptocurrency
NEO’nun Yeni DeFi Projesinde Yield Farming Lansmanı Gecikti: İşte Detaylar Kriptokoin.com – NEO tabanlı Flamingo’da yield farming’in başlatılması, “yoğun talep” gören NEO’nun resmi cüzdanlarından birine aşırı yüklenilmesinin ardından ertelendi; geliştiriciler lansmanı 24 saat erteledi. NEO destekli Flamingo’da lansman ertelendi Neoline, NEO blockchain’indeki akıllı sözleşmelerle iletişim kurmak için...
Aslı Dinçer 26 Eylül 2020