16 Wall Street Analisti: Haftaya Altın O Rakamlarda Olabilir!

Serkan Eser
Serkan Eser 16 Temmuz 2022
3 görüntülenme
16 Wall Street Analisti: Haftaya Altın O Rakamlarda Olabilir!

Son anketler, Wall Street analistleri ve Main Street yatırımcıları arasında artan düşüş hissini ortaya koydu. Buna göre altın fiyatının, yakın vadede ons başına 1.700 doların altına düşmesi mümkün.

Altın piyasasının durumu

Yatırımcılar, FED’in enflasyonu düşürmek için agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmesini bekliyor. Bu nedenle, altın piyasasındaki duyarlılık birkaç hafta içinde soğudu. Bu ortamda, reel getiriler ABD doları ile birlikte yükseldi. Böylece, değerli metal için iki büyük finansal dalgalanma ortaya çıkmış oldu. Bununla birlikte ABD doları, önemli bir dönüm noktasına ulaşarak 20 yılın ardından euro ile eşitlendi. Bu nedenle altın fiyatları bu hafta neredeyse bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Analistler, altının 1.700 sterline düşmesine rağmen piyasada büyük bir kapitülasyon hareketi olmadığını söylediler.

altın

Alliance Financial’ın altın satıcısı Frank McGee, daha fazla trader’ın zarardaki pozisyonlarını tasfiye etmek zorunda kalması nedeniyle altın fiyatlarının düşmesini beklediğini söyledi. Ayrıca, kıdemli teknik analist Jim Wyckoff, teknik görünümün piyasa hakimiyeti hakkında aktardıklarını paylaştı. Buna göre düşüş eğiliminde olan yatırımcılar yakın vadede piyasanın kontrolünü elinde tutuyor. Wyckoff, “Grafikler tamamen düşüşte. Ayrıca fiyatlar için en az dirençli yol da belli. Yani aşağıya doğru yatay olarak kalmaya devam ediyor” dedi.

16 Wall Street analisti altının geleceğini tahmin etti

Kitcho News’in düzenlediği bir ankete 16 Wall Street analisti katılım sağladı. Bu analistlerin üçü yani %19’u yakın vadede altın konusunda yükseliş bekliyor. Bu analistler, altının fiyatı için boğa bir tahmine sahip. Bununla birlikte, altı analist (%50), altının değerinde düşüş bekliyor. Beş analist ise, altının önümüzdeki haftaki fiyat seviyeleri için tarafsız kalmayı tercih etti. Yani çoğunluk, altın fiyatlarında düşüş beklentisi içerisinde.

Bu arada, çevrimiçi Main Street anketleri de gerçekleşti. Bu anketlerde katılımcılar, 1.107 oy verdi. Oyların 441’i veya %40’ı altının önümüzdeki hafta yükseleceğini tahmin ediyor. Diğer 458 katılımcı yani tüm oyların %41’i önümüzdeki hafta fiyatın düşmesini bekliyor. Son olarak %19’a tekabül eden 209 seçmen yakın vadede altın fiyatı için tarafsız kalmayı tercih etti. Bununla birlikte ankete katılım, bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere yatırımcılar, piyasaya karşı çok daha dikkatli ve şüpheci hareket ediyor.

Altın fiyatı yükselecek mi?

Piyasada güçlü bir düşüş hissi var. Ancak, bazı analistler henüz altından vazgeçmeye hazır değil. Bu analistler değerli metalin teknik olarak aşırı satıldığını söylüyor. Yani varlığın, mevcut fiyatlarından bir sıçrama yapmasının mümkün olduğunu savunuyorlar. Darin Newsom Analysis başkanı Darin Newsom, altının aşırı satıldığını söyleyenler arasında yer alıyor. Eğer altın, Cuma günü 1,695 doları tutabilirse, haftaya sıçrayacağını iddia ediyor. Bununla birlikte aynı analist, doların önümüzdeki hafta biraz soğuyacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte piyasalar, TÜFE verilerinin ardından FED’den 100 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Forexlive analistine göre bu, altın için bir yardım rallisini tetikleme potansiyeli taşıyor. Bununla birlikte piyasanın çoğunluğu, altının 1.675 dolardaki kritik desteği tutup tutamayacağını merak ediyor. Bu seviye kaybedilirse, fiyatlar daha da düşecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

53 Uzman: Cardano ve Bitcoin Aralık'ta O Seviyelerde!
53 Uzman: Cardano ve Bitcoin Aralık’ta O Seviyelerde! Ürün karşılaştırma web portalı finder, 53 Fintech uzmanı ile bir anket gerçekleştirdi. Buna göre anket, fintech uzmanlarının çeşitli varlıklar hakkındaki tahminlerini kapsıyor. En son gerçekleştirilen araştırmaya göre uzmanlar, Bitcoin ve Cardano fiyatını tahmin etti. Eğer doğruysa, Aralık...
Serkan Eser 16 Temmuz 2022