Bu 2 Altcoin İçin Balina Selloff’u! Milyonlarca Coin Boşaltıldı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
405 görüntülenme
2 Altcoin İçin Balina Selloff'u

Altcoin balinaları, Mart sonuna planlanan önemli bir yükselme öncesinde borsa cüzdanlarına milyonlarca coin aktarıyor. Büyük yatırımcılar bu 2 yüksek hacimli altcoin için satış baskısı meydana getirebilir mi? Cevaplayalım…

Altcoin balinaları yaklaşan yükselme öncesinde satmayı tercih ediyor

Balina izleme botlarına göre, en büyük Ethereum (ETH) balinaları, geliştiricilerin Şangay yükseltmesi için tarih belirlemesinin ardından fiyatın %5 düşmesine neden olan milyonlarca ETH sattılar. Bugünkü büyük satış dalgasından sonra, Ethereum çekirdek geliştiricileri Şangay yükseltmesi için Nisan ayının başlarını belirlerken, balinalar milyonlarca ETH’yi borsalara göndermekle meşguldü.

Ethereum’ın ACDE toplantısı sırasında, Ethereum çekirdek geliştiricileri ve istemcileri, Goerli testnet üzerinde Şanghay yükseltmesi için tarihi 14 Mart olarak belirledi. Çekirdek geliştiriciler ayrıca, Nisan başında Şanghay mainnet hard fork’u yayınlamayı planlıyor. Kriptokoin.com olarak yükselme hakkında bilmeniz gerekenlere bu yazıda yer verdik.

Bu arada, on-chain veri kaynağı Lookonchain, 15.400 ETH transfer eden balinanın sadece 2 ayda 4 milyon dolar kar elde ettiğini ortaya çıkardı. Balina, Aralık 2022’de 11,48 milyon USDC ile 8,599 ETH satın aldı ve Binance’ten 9,01 milyon dolar değerinde 7,150 ETH aldı.

Şangay yükseltmesinden sonra ETH fiyatının düşmesiyle ilgili endişeler artarken, veriler yükseltmeden sonra düşük satış baskısı olduğunu gösteriyor. Etherscan verilerine göre, toplam arzın yaklaşık %14’ünü temsil eden, Ethereum’un Beacon Deposit Sözleşmesine yaklaşık 29 milyar dolar değerinde 17 milyondan fazla ETH yatırıldı.

Ethereum, Silvergate haberleriyle düşüşe geçti

Bugün, ABD’li ödeme ağı Silvergate’in hisse fiyatındaki düşüşü, Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm kripto piyasasını olumsuz etkiledi. Ethereum yaklaşık %5’lik bir düşüşle karşı karşıya kaldı ve 1.642 dolardan 1.553 dolara düştü. Bitcoin, bir saat içinde yaklaşık 1.000 $ kaybederek %6 düştü.

Bu esnada, Lookchain tarafında tespit edilen ilginç bir işlem, gizemli bir cüzdanın yüklü miktarda USDC’yi borsalara aktardığını gösteriyor.

Gizemli bir altcoin balinası piyasadaki düşüş esnasında yaptığı işlemlerle dikkat çekti

ETH, saatlik grafikte büyük bir kırmızı mum kaydetmeden önce, neredeyse %2 gibi küçük bir artış gördü. Bu noktada, bilinmeyen bir cüzdan Circle’dan 312 milyon USDC çekti ve bunları fiyat artışı devam ederken sekiz saat boyunca çeşitli borsalara taşıdı. Ethereum’un yükseldiği dönemde birkaç ilginç işlem yapıldı. İlk olarak Coinbase, Silvergate ile ödeme kabul etmeyi veya başlatmayı durdurduğunu belirten bir tweet yayınladı.

Bir saat sonra, ilgili anonim balina, USDC’yi Circle’dan taşımaya ve borsalara göndermeye başladı.

Lookonchain tweet’inin yayınlanmasından 40 dakika önce, balina yine Circle’dan 10 milyon USDC çekti ve bunu kripto borsalarına aktardı. Lookonchain, “chain üzerindeki verilere göre bu gizemli balinanın davranışının çok garip olduğunu” vurguladı.

Ardından, tweet’ten önceki dört saat boyunca toplam 210 milyon dolar değerinde kripto para tasfiye edildi. Lookonchain, bu tasfiyenin söz konusu balinanın USDC hareketleriyle bir ilgisi olup olmadığını merak ediyor ancak herhangi bir yanıt ve hatta tahminde bulunmuyor.

Lider altcoin 1.500 doları tekrar ziyaret edebilir mi?

Ethereum fiyatı gün içinde bir noktada %5’e kadar değer kaybetti. Bugün piyasa çapındaki satıştan sonra 1.568 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik taban ve tavan sırasıyla 1.553 dolar ve 1.652 dolar. İşlem hacminin son 24 saat içinde artması, yatırımcıların ilgisini gösteriyor. Analistlere göre Fed’İn 50 baz puanlık faiz artışı korkusu nedeniyle baskı altında kalmaya devam ederken, ETH fiyatının 1500 doların altına düşmesi pek olası değil.

Ek olarak, Mart ve Nisan aylarındaki Ethereum yükseltmeleri topluluğu ve yatırımcıları canlı tutmaya devam ediyor.

ConsenSys, Ethereum’un Şanghay yükseltmesi için kılavuz yayınladı

Özel Blockchain yazılım teknolojisi şirketi ConsenSys, Ethereum “hardfork”unun, Shanghai/Capella yükseltmesinin staking ekosistemi ve DeFi üzerindeki etkisine odaklanan ETH staking para çekme işlemleri için yeni bir kılavuz yayınladı. Salı günü Ethereum geliştiricileri, doğrulayıcıların mainnet üzerindeki güncellemenin tamamlanmasının ardından ETH çekmesine izin vermeye odaklanarak Sepolia testnet ağında Şangay yükseltmesini başarıyla başlattı.

Güncellemenin ardından ConsenSys, resmi Twitter hesabında Ethereum’un yeni yükseltmesi ve staking çekme işlemleriyle ilgili ayrıntıları yazdı:

Platform, yükseltmenin “stakerler, Ethereum staking ekosistemi ve DeFi” için çeşitli etkileri olduğunu özellikle açıkladı. ConsenSys bununla birlikte, stake yapanların yıllarca kilitlenmiş fonlara erişebileceğini açıkladı ve şunları belirtti:

Kısmi ve tam para çekme işlemleri, uzun vadeli stake yapanlara iki yıldan uzun süredir kilitli olan fonlara erişim sağlayacak. Bununla birlikte, erken stake edenler, Ethereum’a olan inançlarını gösterdiler ve kar almak yerine bu yeni keşfedilen likiditeyi stake etme olasılıkları daha yüksek olabilir.

Para çekme işlemleri sorun yaratabilir mi?

ConsenSys, para çekme işlemlerinin “doğrulayıcıların artan katılımını teşvik edeceğini” ve Ethereum ağının güvenliğini garanti altına alacağını belirtti. Ayrıca, güncellemenin “ETH stake etmenin likidite risklerini” azaltmasının beklendiğinin garantisini verdi ve şunları aktardı:

ETH staking likidite riskini azaltarak, para çekme işlemleri likit stake protokollerine güven uyandırabilir ve ETH staking’i genel olarak, özellikle tipik olarak riskten kaçınan kurumlar için daha cazip bir fırsat haline getirebilir.

Şirket son olarak, üçüncü taraf staking hizmetlerinden yararlanan staker’ların ETH staking’in özelliklerini yeniden değerlendirme fırsatına sahip olacağını da sözlerine ekledi; “ödül, maksimizasyon, doğrulayıcı performansı, kullanıcının basitliği” gibi faktörlere dayalı olarak çalışabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Balina 3 Altcoin Açığa Sattı Kazandı
Gizemli Balina, Bu 3 Altcoin’i Açığa Sattı: Milyonlar Kazandı! Gizemli bir kripto balinası, günün Silvergate kaynaklı satışların ortasında 4 altcoin üzerinde açtığı short pozisyonlardan 5 milyon dolar kazandı. ABD’li ödeme ağı, FTX’in çökmesinden bu yana zor durumda ve müşteri taleplerini karşılayabilmek kendi varlıklarını satıyor. Gizemli altcoin...
Buğra Çağlar 3 hafta önce