Bu 2 Altcoin Sıradaki LUNA mı? Sıfıra mı Gidiyor?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
16.467 görüntülenme
2 Altcoin Sıradaki LUNA mı Sıfıra Gidiyor

Kripto para piyasası, Mayıs 2022’de Terra LUNA-UST’nin başına gelenlerden sonra stablecoin’lere karşı mesafeli davrandı. Şimdi korkulan oluyor ve bazı stablecoin’ler tekrar dolar sabitliğini kaybetmeye başladı.

Yeni bir LUNA çöküşü daha mı geliyor? DeFi uzmanları cevaplıyor

Twitter’dan deneyimli kripto araştırmacısı ve eğitimcisi @DefiIgnas, USD Coin’in (USDC) LUNA-UST benzeri bir şekilde çökmeyeceğinden emin. Araştırmacı, USD Coin (USDC) rezervlerinin ABD’deki çökmüş bankacılık kuruluşlarına maruz kalmasının, ikinci en büyük stablecoin’i başını belaya sokmak için çok düşük olduğunu söylüyor. Bu nedenle, Circle’ın ve onun amiral gemisi ürününün başına en kötüsü çoktan gelmiş olabilir.

@DefiIgnas, son tweet’lerinde, USDC stablecoin’in sorunları ile TerraUSD’nin (UST) Mayıs 2022’deki çöküşü arasındaki benzerlikleri abartmamayı tavsiye etti…

Analizlerde, USDC’nin dolaşımdaki arzını destekleyen tüm rezervlerinden sadece %9’unun, yaklaşık 3,3 milyar iflas eden Silicon Valley Bank’ta (SVB) sıkıştığı vurgulandı. Ancak bu para bile er ya da geç banka sigorta prosedürleri aracılığıyla geri alınabilir.

Sonuç olarak, kesin hasar 200 milyon doların altında olabilir ve USDC için dramatik bir son önermiyor. Ayrıca, USDC basmaya yetkili şirket Circle, olası kayıpları karşılamaya ve USDC dengesini yeniden kurmaya yetecek kadar Kısa Vadeli ABD Hazinesine sahip.

DAI tehlikede olabilir mi?

DAI, geçen yılki Terra çöküşünden sonra önce çıkan stablecoin’lerden biriydi. Son gelişmelerin ardından arkasındaki şirket MakerDAO, DAI stablecoin’ini korumak için bir acil durum planı açıklıyor.

MakerDAO forumunda yapılan resmi bir gönderiye göre şirket, protokolüne yönelik tehditleri sınırlamak için acil bir yönetici teklifi talep etti. DAI, krizin ortasında %8 düşerek bu zamana kadarki en düşük seviyesi olan 0,88 doları gördü.

10 Mart’ta başlayan USDC krizi ışığında Maker, USDC ile bağlantılı çok sayıda teminatı olduğunu belirtti. Şu anda DAO’nun, DAI stablecoin’ini destekleyen 3,1 milyar USDC değerinden fazla teminatı var. Maker yöneticileri, başlangıç için çeşitli likidite sağlayıcılarının USDC’den DAI’ye dönüştürülmesini teklif ediyor.

Teklifin onaylanması durumunda, GUSD adlı başka bir stablecoin modülü için günlük basım limiti 50 milyon DAI’den 10 milyon DAI’ye düşürülecek.

USDC toparlanıyor

Circle, USDC rezervlerinin bir kısmını SVB’de saklarken, ikinci en büyük stablecoin fiyat sabitliğini kaybetti ve bazı spot borsalarda 0,85 dolara kadar düştü. USDC şu anda 0,94 dolar seviyesine kadar toparlanmayı başardı. Bu nedenle, USDC sorunlarını bir yıl önce Terra (LUNA) ekosisteminin çökmesine yol açan sorunlarla karşılaştırmak abartı olabilir.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Bitcoin’de Silicon Valley Bank krizinin ardından kısa süre sonra toparlanmaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

VC'ler Neden Diplere Dalan Altcoin Alıyor
Ünlü VC’ler Diplere Dalan Altcoin’i Alıyor! Peki Neden? Altcoin piyasasındaki düşüşü satın alan ünlü girişim sermayesi firmaları, Silicon Valley Bank (SVB) krizinin hızlıca telafi edilebileceğinden emin. Bugün, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’de dahil birkaç kıdemli isim, en düşük USDC fiyatından ek satın alımlar yaptılar. VC’ler diplere...
Buğra Çağlar 2 hafta önce