2 Altın Analisti Konuştu: Eylül ve Ekim’e Dikkat!

2 Altın Analisti Konuştu: Eylül ve Ekim'e Dikkat!
2 Altın Analisti Konuştu: Eylül ve Ekim'e Dikkat!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, makroekonomik ortamdaki krizler ve sorunlar nedeniyle yükselişine devam ediyor. Türkiye’de adından sıkça söz ettiren iki analist, altının mevcut fiyatlarını değerlendirdi. Buna göre analistler, yatırımcıların özellikle Eylül ve Ekim ayına dikkat etmesi gerektiğini ifade ediyor.

“Dolar 10 liranın altına düşecek. Altın yatırımcıları dikkat etsin!”

Araştırmacı yazar ve analist Engin Avcı, çarpıcı bir tahmin ortaya attı. Avcı, geçtiğimiz haftalarda duyurduğu tahmininde, mevcut olarak 17,72 TL olan dolar kurunun 10 TL’nin altına düşeceğini söyledi. Bu nedenle altın ve döviz yatırımcılarını uyardı. Avcı, tahminlerini ve tavsiyelerini Beyza Hakan’ın YouTube kanalında paylaştı. Analist değerli metale yatırım yapan piyasa katılımcılarının beklemesi gerektiğini söyledi. Ardından sözlerine devam etti. Avcı’ya göre, yatırımcılar Eylül ve Ekim aylarına kadar yatırım yapmamalı ve fonlarını elinde tutmalı. Ayrıca dövize yatırım yapmamalılar ve yatırımları varsa çıkmalılar.

Analist, yatırımcılara “paranızı lira ve altına yatırın” diyor. Ona göre, küresel güçlere ulusal devletleri sıkboğaz ediyor, bu nedenle yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Ayrıca dünyadaki tüm uluslar, altının birikimine yatırım yapıyor. Avcı, “tarihsel olarak altının biriktirilmesi savaşın emaresidir” diyor. Bununla birlikte analist, yıl sonunda doların 10 liranın altına ineceğini öne sürüyor ve devlete güvenmemizi söylüyor. Gayrimenkul piyasasıyla ilgili ise, yıl sonunda fiyatların düşeceğini iddia ediyor.

“Altının asıl değeri bundan çok daha fazla”

Altın uzmanı dendiğinde, Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden olan İslam Memiş de yeni tahminlerini paylaştı. YouTube kanalında bir video yayınlayan Memiş, yatırımcıları uyardı. Ayrıca, borsaya yatırım yapmasının temel nedenlerini takipçilerine duyurdu. İlk olarak dolardan bahseden memiş, Dolar endeksinin düzeltmeye girdiğini ifade etti. Ardından yatırımcıları, haftaya çarşamba günü gerçekleşecek FED toplantısı konusunda uyardı. Ona göre, doların değerlenip değerlenmeyeceğini bu faiz toplantısı belirleyecek. Borsaya yatırım yapması konusunda ise Memiş, “daha yüksek kâr getireceğini düşünüyorum” diyor.

Altın fiyatları konusuna da değinen Memiş, ons fiyatının 1.720 doları kırmaya çalıştığını, ancak kıramadığını söyledi. Piyasalarda çok fazla manipülasyon yaşandığına dikkat çeken analist, yatırımcıları bu konuda uyarıyor. Ona göre altın ve gümüş fiyatları manipülasyonlarla baskı altında bırakılıyor. Memiş, bu baskının nedenini Amerika’daki yatırımcılar ve şirketlerin ucuzdan altın alması olarak açıklıyor. Ayrıca analist, ülkemizde dolar dövizi bulunanların ucuz yoldan altın alabileceğini ifade ediyor. Memiş, gram altın fiyatının ekranlarda 965 TL olarak görüldüğünü söylüyor. Ancak, bankalarda 980 lira bandında olduğunu iddia ediyor. Analist, 950-1000 lira arasında altın alımı için mükemmel bir fırsat olduğunu ifade ediyor. Ona göre, değerli metalin fiyatını yükseltecek çok fazla etken var. Memiş, enflasyon, savaş gibi olayların altının değeri üzerinde pozitif etkisi olacağını söylüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere ons altın, yazım sırasında 1.727 dolardan işlem görüyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

2 Altın Analisti Konuştu: Eylül ve Ekim’e Dikkat!