10’dan Fazla Bilen 2 Bitcoin Analisti: Sıradaki 3 Seviye Bunlar!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 7 Aralık 2022
349 görüntülenme
Bitcoin, 17.000 dolarla birkaç gün flört ettikten sonra bu seviyenin altına düştü.  Bitcoin'in fiyatı, bunun üzerinde herhangi bir önemli kazanç elde etme konusunda başarısız oldu.  Bu, tüm piyasa değerinin son 24 saatte yaklaşık 20 milyar dolar kaybetmesi ve altcoinlerin ağırlıklı olarak kırmızı renkte işlem görmesi nedeniyle gerçekleşti. Peki, sırada neler var? İşte daha önceki tahminleriyle gündeme gelen iki analistin Bitcoin yorumları…

Bitcoin, 17.000 dolarla birkaç gün flört ettikten sonra bu seviyenin altına düştü.  Bitcoin’in fiyatı, bunun üzerinde herhangi bir önemli kazanç elde etme konusunda başarısız oldu.  Bu, tüm piyasa değerinin son 24 saatte yaklaşık 20 milyar dolar kaybetmesi ve altcoinlerin ağırlıklı olarak kırmızı renkte işlem görmesi nedeniyle gerçekleşti. Peki, sırada neler var? İşte daha önceki tahminleriyle gündeme gelen iki analistin Bitcoin yorumları…

Smart Contracter:  Bitcoin yeni bir düzeltmeye hazır

Bitcoin’in 2018’deki dip seviyesini doğru tahmin eden Smart Contracter, BTC’ye yönelik yeni açıklamalarını paylaştı. Uzman, BTC’nin yeni ayı piyasasındaki fiyatları indirme yolunda başka düzeltici hamle için hazırlandığını söylüyor. Analist, Bitcoin’in mevcut ayı piyasası düşük seviyesi olan 15.546 dolardan son yükselişinin muhtemelen sona erdiğini söyledi. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Şimdilik, BTC’deki bu yükselişin, daha uzun vadeli bir dip bulacağımız 2023’ün ilk çeyreğindeki 15.000 dolarlık tahminimin altına yeni bir düşüş yapmadan önceki düzeltici ABC dalgasının bir parçası olduğuna hâlâ inanıyorum.

Smart Contracter, Elliott Wave teorisini uygular. Bu teori, genellikle piyasadaki kişilerin ticari eğilimine dayalıdır. Teoriye göre, bir düşüş trendi, varlığın ikinci ve dördüncü dalgalar sırasında kısa sıçramalar gördüğü beş dalgadan oluşur. Smart Contracter’ın grafiğine göre, Bitcoin dördüncü dalga sıçramasının son ayağında görünüyor. Ayrıca 18.000 dolara doğru son bir koşu için hazırlanıyor. Analist, BTC’nin daha sonra beş dalga döngüsünü tamamlamak için yaklaşık 14.500 dolarlık hedefine doğru düşüş trendine devam edeceğini tahmin ediyor.

ABD doları endeksi önem taşıyor

Kripto stratejisti, yükseliş sinyalleri verdiğini söylediği ABD dolar endeksini (DXY) de yakından izliyor. “Bugün büyük DXY geri dönüşü, kriptoda yükselişe geçip geçmediğinizi görmek isteyeceğiniz bir şey değil. En iyi senaryoda bile, bence hala 108-109 civarına sıçrayacak. Bu muhtemelen kriptoyu daha da düşürecek,” ifadelerini kullandı. Güçlü bir endeks, yatırımcıların Bitcoin gibi riskli varlıkları ve hisse senetlerini ABD doları lehine sattığını gösterdiğinden, traderlar DXY’yi yakından izliyor.

Credible Crypto: Bitcoin 18.000 doları aşacak

Bu arada, Elliott Wave uygulayıcısı Credible, Bitcoin’in 18.000 dolarlık direncin üzerine çıkabileceğine inanıyor. Analist, 336.200 Twitter takipçisine Bitcoin’in bir saatlik grafikte yükseliş eğiliminde olduğunu ve büyük bir sıçrama için hazır göründüğünü söylüyor. Elliott Wave teorisine göre, yükseliş trendindeki bir varlık aynı zamanda beş dalgadan geçer ve burada birinci, üçüncü ve beşinci dalgalar yükselişe geçer. Analistin grafiğine baktığında, BTC’nin ikinci dalga düzeltme hareketini 16.400 dolarda bitirdiği görülmekte. Ardından coinin 18.000 doların üzerinde üçüncü dalga dalgasını ateşlediği belirtilmekte.

Analistlerin önceki tahminleri

Bu iki analistin görüşü, kripto para alanında yakından takip edilmekte. Çünkü Smart Contracter da Credible Crypto da daha önce kayda değer tahminler yaptı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Smart Contracter, 2020 yılında BTC’de 3.200 dolara ve ardından bir ralliye işaret etmişti. Ardından BTC, o yılın sonuna doğru 14.000 doların üzerine çıkmıştı. Diğer yandan analist 2021’de BTC için 23.000 dolar seviyesini doğru etti. Ayrıca en büyük altcoin Ethereum için 1.600 dolar seviyesini ve 2021’deki düşüşü bilmişti.

Birçok Bitcoin Tahmini Çıkan 2 Analist: Bu Seviyeler Geliyor!

Credible Crypto ise yaklaşık 4 yıl önce XRP’nin 0,168 dolara geri çekileceğini söyledi. Ancak ardından coinin 0.20 doların üzerine çıkacağını da tahmin etti. 2020’nin Mart ayında Credible Crypto, bir düzeltmenin ardından XRP fiyatının büyük bir yükselişe geçeceğini de doğru tahmin etti. O sırada, kripto para birimi 0,5 dolara yakın işlem görüyordu. İlerleyen zamanlarda 2 dolara yaklaşmaya başladı. Diğer yandan analist, 2021’in Haziran ayında Bitcoin’in düzeltme yapmadan önce 50.000 doların üzerine çıkacağını da tahmin etti. 8 Kasım’da Bitcoin 67.000 doların üzerine çıktığında analist, BTC’nin gerileme yaşayacağını öngörmüştü.

Kaynaklar:
  • Dailyhodl

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Blockchain tabanlı oyna-kazan oyunu Axie Infinity'nin yerli token'ı ve bir metaverse coin olan AXS, bu hafta ani bir yükselişle 17 ayın en düşük seviyesinden geri dönüş yaşadı.  Çift bir fiyat rallisiyle unutulmaktan çıktı. Peki neler oldu? Yükseliş devam edecek mi?
Trader’lar Korkuttu: Bu Metaverse Coin Short’lanabilir! Blockchain tabanlı oyna-kazan oyunu Axie Infinity’nin yerel token’ı ve bir metaverse coin olan AXS, bu hafta ani bir yükselişle 17 ayın en düşük seviyesinden geri dönüş yaşadı.  Çift bir fiyat rallisiyle unutulmaktan çıktı. Peki neler oldu? Yükseliş...
Aslı Dinçer 7 Aralık 2022