Hong Kong’dan O 2 Kripto Para İçin Müjde Geldi!

ABD'li Ekonomist: Gizli Kripto Para Ayı Piyasasındayız!
ABD'li Ekonomist: Gizli Kripto Para Ayı Piyasasındayız!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para endüstrisi için dönüm noktası niteliğindeki bir hamleyle Hong Kong, yeni kararını açıkladı. Zira spot Bitcoin ve Ethereum borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) onaylayan ilk büyük finans merkezi oldu. Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (SFC) aldığı bu karar, bu önde gelen kripto para birimlerinin kurumsal olarak daha geniş çapta benimsenmesinin yolunu açıyor ve Hong Kong’u dijital varlık alanında öncü olarak konumlandırıyor.

Hong Kong’da kripto para birimleri için sevindiren haber

China Asset Management (Hong Kong), Harvest Global Investments ve Bosera Asset Management dahil olmak üzere birçok önde gelen firma, ilgili Bitcoin ve Ethereum ETF uygulamaları için yeşil ışık aldı. Bu ETF’ler, yatırımcıların fondaki hisselerini tutarak doğrudan Bitcoin ve Ethereum’a maruz kalmalarına olanak tanıyor. Ayrıca kripto para piyasasına katılmanın daha geleneksel ve regüle bir yolunu sunmakta.

Ünlü Analist Açıkladı: Altcoin Çöküşü Alım Fırsatı mı? En Çok Hangileri Düştü?

Bu onay özellikle Ethereum ETF’leri için dikkat çekici. Spot Bitcoin ETF’leri Kuzey Amerika gibi diğer yargı bölgelerinde halihazırda faaliyette. Ancak Hong Kong, regüle bir Ethereum ETF sunan ilk büyük piyasa oldu. Ethereum’un artan popülaritesi ve merkezi olmayan finans (DeFi) ve non-fungible tokenlar (NFT’ler) alanındaki uygulamaları göz önüne alındığında bu oldukça önemlidir.

Piyasanın tepkisi ne yönde oldu?

Haber sektör uzmanları tarafından heyecanla karşılanmakta. Harvest International’ın CEO’su ve CIO’su Han Tongli, bu gelişmenin önemini vurguladı. Bunun “sadece Hong Kong’un kripto varlıklardaki rekabet avantajlarını vurgulamakla kalmayıp, aynı zamanda Harvest International’ın sektördeki yeniliği teşvik etme çabasını da gösterdiğini” belirtti. Bu spot ETF’lerin en önemli avantajlarından biri, kripto para birimlerini doğrudan tutmayla ilgili zorlukların üstesinden gelme potansiyeli oldu.

Hafta Sonu, O 24 Altcoin İçin Yoğun: İşte Olacakların Listesi!

Geleneksel olarak, Bitcoin ve Ethereum’un edinilmesi ve saklanması, kripto cüzdanların kurulması ve özel anahtarların yönetilmesi gibi karmaşık prosedürleri gerektirebilir. Spot ETF’ler, regüle bir borsa aracılığıyla tanıdık bir yatırım yapısı sağlayarak bu engelleri ortadan kaldırır. Ek olarak Harvest Global Investments, ETF’lerinin vadeli işlemlere dayalı kripto ürünlerinde sıklıkla karşılaşılan aşırı marj gereksinimleri ve fiyat primleri gibi sorunları ele alacağını vurguladı.

Peki, Çin’den ETF onayı gelecek mi?

Ancak bu olumlu gelişmenin de bir sınırı var. Kripto para birimi ticaretini tamamen yasaklayan Çin’in nasıl bir hamle yapacağı bilinmemekte. Zira vatandaşlarının Hong Kong’da listelenen bu ETF’lere doğrudan eriştiğini görmesi pek olası değil. Düzenleyici kısıtlamalar şu anda anakara Çin fonlarının kripto para birimiyle ilgili yatırım araçlarına katılmasını engelliyor.

SHIB, BONK ve XRP’nin Değer Kaybetmesiyle Kripto Piyasasının İlgisi BlastUp’ta

Bu sınırlamaya rağmen, Hong Kong’da spot Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin onaylanması, kritik. Zira kripto para biriminin benimsenmesi için ileriye doğru atılmış önemli bir adıma işaret ediyor. Bu, artan düzenleyici kabul anlamına geliyor. Dolayısıyla kripto varlık piyasasına daha geniş kurumsal katılım için kapılar açar. Matrixport’taki analistler, bu Hong Kong ETF’lerinin 25 milyar dolara kadar yatırım çekebileceğini düşünmekte. Ayrıca Hong Kong’un kripto varlıklar için küresel bir merkez olarak konumunu sağlamlaştırabileceğini tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Hong Kong’dan O 2 Kripto Para İçin Müjde Geldi!