Bu 2 Kripto Para Şirketinin Batışı, Piyasayı Çökertebilir!

Bu 2 Kripto Para Şirketinin Batışı, Piyasayı Çökertebilir!
Bu 2 Kripto Para Şirketinin Batışı, Piyasayı Çökertebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para şirketleri Gemini ve Genesis’in yasal sorunları sektörü daha da sarsacak gibi görünüyor. Artık SEC, devam eden Gemini ile Genesis tartışmasına dahil olduğuna göre, yakın vadede her iki taraf için de işler çirkinleşebilir.

Gemini ve Genesis’in yasal sorunları sektörü geriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son zamanlarda yaşanan iflaslar nedeniyle yatırımcı güveni tüm zamanların en düşük seviyesinde. Böyle bir ortamda, şimdi gerçek zamanlı olarak yeni bir destan ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Bu, kripto para borsası Gemini’nin Winklevoss ikizlerini ve kripto piyasası üreticisi ve borç veren Genesis’in arkasındaki ana şirket olan Digital Currency Group’un (DCG) CEO’su Barry Silbert’i içeriyor.

2 Ocak’ta Cameron Winklevoss, Barry Silbert’e “Genesis’in para çekme işlemlerini durdurmasının üzerinden 47 gün geçtiği” gerçeğini hatırlatan ve aynı zamanda DCG’nin mevcut iş uygulamalarına ilişkin açık sözlü, görünüşte çatışmacı bir değerlendirme sunan bir açık mektup gönderdi:

Geçtiğimiz altı hafta boyunca, borcunuz olan 900 milyon doları geri ödemeniz için uzlaşmaya dayalı bir karara varmak amacıyla sizinle iyi niyetle ve işbirlikçi bir şekilde iletişim kurmak için elimizden gelen her şeyi yaptık.

Mektupta ayrıca, söz konusu meblağın, müşterilerin kripto para birimlerinde yıllık %7,4’e varan yüzde getiri elde etmelerini sağlayan bir teklif olan Gemini’s Earn programının bir parçası olarak Genesis’e ödünç verildiği belirtildi. Cameron daha sonra Silbert’ten sorunu 8 Ocak’a kadar çözmeyi ‘alenen taahhüt etmesini’ talep eden başka bir tweet yayınladı. Ancak, bu talep, en azından Twitter’da, görünüşe göre kendisi tarafından görmezden gelindi.

Kripto para şirketleri etrafındaki gerginlik tırmanıyor

Genesis’in devam eden sıkıntıları, fonlarının önemli bir kısmının (175 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor) bir FTX ticaret hesabında kilitli olmasından kaynaklanıyor. Bir zamanların en büyük ikinci kripto para borsasının geçen yılın sonlarında çökmesinin ardından şirket, 16 Kasım’da para çekme işlemlerini durdurmak zorunda kaldı. Hatta bu sıkıntıdan kurtulmak için sadece bir hafta sonra yatırım bankası Moelis & Company’nin danışmanlık hizmetlerini işe aldığı bildirildi.

Genesis’in geçici CEO’su Derar İslam, 7 Aralık tarihli bir mektupta müşterilere ‘ileriye giden bir yola varmamızın günler yerine ek haftalar alacağını’ söyledi. Yanıt olarak Winklevoss ve şirket, Gemini’s Earn programı üyelerine geri ödeme yapmalarını önleyecek ‘likidite sorunlarını çözebilecekleri’ bir çerçeve tasarlaması için yatırım bankası Houlihan Lokey’i tuttu. Ardından, 27 Aralık’ta yatırımcılar Gemini’s Earn programındaki bloke edilen fonlar nedeniyle dava ederek, ikisini dolandırıcılık ve ABD menkul kıymetler yasalarını birkaç kez ihlal etmekle suçladığında işler çirkin bir hal aldı.

Ayrıca Silbert, Cameron’ın sürekli Twitter dürtmelerine 2 Ocak’ta yanıt vererek Genesis’in Gemini’nin teklifiyle ilgili olarak zaten harekete geçtiğini ve aynı zamanda DCG için masum olduğunu iddia ederek şirketin Genesis’e ödemelerini geciktirmediğini açık bir şekilde belirtti. Yanıt olarak, Cameron şunları söyledi:

İşte yeniden yapıyorsun. Siz ve DCG masum seyircilermişsiniz ve bu karmaşayı yaratmakla hiçbir ilginiz yokmuş gibi davranmayı bırakın. Tamamen samimiyetsiz. Peki DCG, parayı ödünç almamışsa Genesis’e nasıl 1.675 milyar dolar borçlu? Ah doğru, o senet…

Gemini, Genesis ile Eean programını sonlandırıyor

Haftalarca süren kargaşanın ardından, 10 Ocak’ta Winklevoss ikizleri, kullanıcılara Gemini’nin Genesis ile amiral gemisi Earn programını iki gün önce sonlandırdığını bildiren bir e-posta gönderdi. Hareket, firma ile kripto para borç veren arasında ateşlenen birçok atışın en sonuncusuydu ve e-posta şunları belirtiyordu:

Sizin adınıza bir aracı olarak hareket eden Gemini’nin sizinle Genesis Global Capital, LLC (Genesis) arasındaki Ana Kredi Anlaşmasını (MLA) 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere feshettiğini size bildirmek için yazıyoruz.

Son olarak, Gemini’s Earn’ün müşterileri tarafından ileri sürülen toplu davaya cevaben 8 Ocak’ta mahkemede açılan bir iddiada Gemini, müşterileri gibi kendisinin de Genesis ve DCG Group’un davranışının kurbanı olduğunu söylüyor. Ayrıca, şunu iddia ediyor: “Şirketin üst düzey yetkilileri, sanıkları Genesis, mali durumu ve Gemini Earn programında sorumlu bir borçlu olarak hareket etme yeteneği hakkında yanılttı.”

Kripto para

SEC, kripto para şirketleri Genesis ve Gemini’yi suçluyor

12 Ocak’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Gemini ve Genesis’i Earn programının bir parçası olarak kayıt dışı menkul kıymetler sattığı iddiasıyla suçladı. Düzenleyici kuruma göre Genesis, Gemini’nin kullanıcılarından tahakkuk eden varlıkları ödünç verirken, karın bir kısmını Gemini’ye geri gönderdi. İkincisi yaklaşık %4’lük bir aracı ücreti düşerek kalan karı müşterilerine iade etti.

SEC yetkililerine göre, Genesis’in programı bir menkul kıymet teklifi olarak kaydetmesi gerekiyordu. Başkan Gary Gensler, ücretlerin, düzenleyici kurumun zaman içinde test edilmiş menkul kıymetler yasalarına uymaları gerektiğini ‘kripto ödünç verme platformları ve diğer aracılar’ tarafından bilinmesini sağlamak için önceki bu tür eylemlere dayanacak şekilde tasarlandığını da sözlerine ekledi. Genesis’in kilit destekçilerinden bazıları, artık neredeyse değersiz olan iki varlık olan kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve Sam Bankman-Fried’in Alameda Research’ü içeriyordu.

İleride kayalık yol var

Kripto türevleri için merkezi olmayan bir borsa olan SynFutures’ın kurucu ortağı ve CEO’su Rachel Lin’e göre Genesis, portföy risklerini düzgün bir şekilde korumayı ve hazinesini yönetmeyi başaramadı. Ayrıca, bilançolarını FTX bulaşmasından büyük ölçüde etkiledi. Lin’e bunlara ilave olarak şunları söylüyor:

Silbert, bu başarısızlığı henüz tam olarak kabullenmedi. Bazıları onun son eylemlerini acil likidite ararken bir oyalama taktiği olarak görüyor. Gemini ve kurucu ortağı Cameron Winklevoss’un taleplerini reklam dublörlüğü olarak nitelendirmek yerine, her iki taraf da sözleşmeden doğan yükümlülükler olduğundan, her iki taraf da kullanıcı mevduatlarını ilk sıraya koymalı.

Ve Gemini’nin Genesis ile olan ana kredi anlaşmasını feshetmesi suçu saptırmanın ve mağduru oynamanın bir yolu olabilirken, Lin uzun vadede bu hareketin Gemini’ye olan borcunu ödemesi için Genesis’e ek baskı uyguladığını söylüyor. Bu nedenle, Earn mevduat sahipleri için net bir pozitif olabileceğine inanıyor. Lin, “Bu olayda Gemini’nin hatası yok. Şirket, Genesis üzerinde uygun durum tespiti yaptığını iddia etse de, bunun yeterli olmadığı açık. Sonuç olarak Gemini, feshedilmiş Earn programının sorumluluğunun en azından bir kısmını üstlenmeli,” diyor.

“Bir bütün olarak kripto para sektörü bundan ders almalı”

Blockchain teknoloji firması AllianceBlock’un kurucusu ve baş teknoloji sorumlusu Matthijs de Vries, bu durumla ilgili gerçeğin tam olarak ne olduğunu bilmenin zor olsa da bunun önemli olmadığını, çünkü sorunun bir kez daha merkezileşme ile ilgili açık sorunu vurguladığını söylüyor. De Vries, şunları ekliyor:

Akıllı sözleşmeler yerine bireylere güvenmek, teknolojiye değil insanlara güvenmek anlamına gelir. 2022’de gördüğümüz ve görmeye devam ettiğimiz tüm sorunlar, kendine bakma ihtiyacını giderek daha önemli hale getiriyor. Kendi varlıklarınıza sahip olmak ve bu varlıkları dilediğiniz gibi yönetebilmek çok önemli.

Ayrıca Silbert tarafından kullanılan taktiklerin şirket için iyi bir görünüm sağlamadığını belirtiyor. Ek olarak de Vries, basitçe suçlama oyunu oynamak yerine, bir bütün olarak sektörün bundan ders alması gerektiğini savunuyor. Bu bağlamda, “Blockchain, merkezi olmayan bir şekilde inşa edildi. Güçlü bireylere değil, varlıklarınızla kendinize güvenin,” diyor.

Merkezi olmayan finans (DeFi) için akıllı bir sözleşme platformu olan Radix’in pazarlama müdürü Jeremy Epstein da benzer bir görüşü paylaşıyor. Bu olayın şeffaf defterlere olan ihtiyacı ve merkezi olmayan bir finansal sistemden gelen görünürlüğü daha da güçlendirdiğini söylüyor. Ona göre, kitaplarını duvarların arkasına saklayabilen merkezi kuruluşlar olduğunda, bu, endüstrinin itibarını daha da zedelerken güven geliştirmeyi çok zorlaştırıyor.

“Bu tür örnekler, DeFi ve DAO’larda asla olmaz!”

Son olarak, yüksek verimli Web3 uygulamaları için multi-chain üç katmanlı bir mimari olan Opside’ın baş geliştiricisi Liu Sheng, bu tür örneklerin DeFi ve merkezi olmayan özerk kuruluşlarla (DAO) asla olmayacağını, çünkü kullanıcıların hiçbir zaman getiri peşinde koşarken varlıklarının sahipliğini vermek zorunda kalmayacağını söylüyor. Sheng ayrıca şu hususlara dikkat çekiyor:

Merkezi hizmet sağlayıcıların bu şekilde patlaması, umarım bizi açgözlülüğün daha şeffaf bir atmosferde yönetilebildiği merkezi olmayan bir ekonomiye bir adım daha yaklaştırır. Uygun altyapıyı kurarsak, umarım bireysel yatırımcıları merkezi olmayan kuruluşlarla çalışmanın daha güvenli olduğuna ikna edebiliriz.

SEC’in son eylemleri, özellikle Tyler Winklevoss’un 13 Ocak’ta Gemini’nin müşterilerinin devam eden sorunlarına bir çözüme yaklaştığını ve SEC’in eyleminin tamamen gereksiz olduğunu söylemesiyle, tüm hikayenin gidişatını değiştirmiş görünüyor. Davayla ilgili daha fazla ayrıntı ortaya çıkmaya devam ettikçe, özellikle piyasada büyük bir yatırımcı güveni sıkıntısı yaşanıyorken, bundan böyle iki şirket ve kripto para endüstrisi için işlerin nasıl devam ettiğini görmek ilginç olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu 2 Kripto Para Şirketinin Batışı, Piyasayı Çökertebilir!