Reklamı kapat

Dünyaca Ünlü 2 Şirket, Bu Kripto Para Yatırımını Siliyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
1 görüntülenme
2 Şirket, Bu Kripto Para Yatırımını Siliyor

Kanada ve Singapur’dan iki büyük devlet fonun kripto para yatırımları ortaya çıktı. Milyon dolarlık fonlar, çöken FTX borsasına yatırım yapıyordu.

Kanada’nın en büyük emeklilik fonu, 95 milyon dolarlık FTX yatırımını siliyor

Kanada’nın en büyük emeklilik fonu Ontario Teachers, 17 Kasım’da yaptığı basın açıklamasına göre, iflas etmiş kripto borsası FTX’teki 95 milyon dolarını sileceğini söyledi. Emeklilik fonuna göre, Ekim 2021 ile Ocak 2022 arasında, Teachers’ Venture Growth (TVG) platformu aracılığıyla güç durumdaki borsaya iki yatırım yaptı. Ekim 2021’deki ilk yatırımı 75 milyon dolar, ikinci yatırımı ise 20 milyon dolardı. İki yatırım “toplam net varlıklarının %0,05’inden azını temsil ediyordu.

Emeklilik fonu, FTX yatırımından kaynaklanan mali kaybın planı üzerinde minimum etkiye sahip olacağını söyledi. Bu arada fon yönetimi, düzenleyicilerin FTX iflasının risklerini ve nedenlerini gözden geçirme çabalarını desteklediğini belirtti.

Ontario Teachers, FTX’teki yatırımlarını sildiren ve büyüyen bir yatırımcı listesine katılıyor. Haftanın başlarında Singapurlu yatırım şirketi Temasek, borsadaki 275 milyon dolarlık yatırımını sildiğini açıklamıştı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere iflas serisi dizisine Genesis’te eklendi.

Temasek, 275 milyon dolarlık kripto para yatırımını sildi

Yatırım şirketi, FTX üzerinde Şubat ve Ekim 2021 arasında 8 ay süren kapsamlı bir durum tespiti süreci yürüttüğünü açıkladı. Singapur’a ait yatırım fonu, 17 Kasım’da iflas eden FTX’teki 275 milyon dolarlık yatırımını sildiğini söyledi. Fona göre, özellikle FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’in “eylemlerine, yargılarına ve liderliğine olan inancını” kaybetmişti.

Bu arada Temasek, FTX üzerinde sekiz ay süren kapsamlı bir durum tespiti süreci yürüttüğünü söylüyor. Devlete ait fonun kripto borsasının denetlenmiş mali beyanı, yasal uyumluluk, siber güvenlik ve diğer durum tespiti çabalarına yönelik soruşturmaları herhangi bir tehlike işareti ortaya çıkarmadı. Bunun yerine, borsanın karlı olduğunu gösterdi. Yatırım şirketi ayrıca FTX’e yakın kişilerden şirket ve yönetim ekibi hakkında geri bildirimler topladığının bildirdi. Basın açıklamasında şunlar geçiyor:

FTX’e yaptığımız yatırımın tezi, bize bir ücret geliri modeliyle ve ticaret veya bilanço riski olmadan kripto piyasalarına protokolden bağımsız ve piyasadan bağımsız olarak maruz kalmamızı sağlayan lider bir kripto para borsasına yatırım yapmaktı.

Temasek’in doğrudan bir yatırımı yoktu

Singapurlu şirket ayrıca, herhangi kripto paraya doğrudan maruz kalmadığını açıklığa kavuşturdu. Firmanın Blockchain yatırım faaliyeti, kripto para ve altyapı hizmet sağlayıcılarına odaklanmaktadır. FTX yatırımının, 31 Mart 2022 itibarıyla 403 milyar dolar net portföy değerinin %0,009’u olduğunu ekledi. FTX’in başarısızlığına rağmen Temasek şunları yazdı:

Blockchain uygulamalarının ve merkezi olmayan teknolojilerin sektörleri dönüştürme ve daha bağlantılı bir dünya yaratma potansiyelini tanımaya devam ediyoruz. Ancak son olaylar, daha önce tanımladığımız şeyi gösterdi – Blockchain ve kripto piyasanın doğuşu ve sayısız fırsatın yanı sıra önemli riskler de söz konusu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Madencileri Satıyor: Bu Seviyeler Bekleniyor
Bitcoin Madencileri Satıyor! ‘Haftaya Bu Seviyeler Bekleniyor’ Bitcoin madencileri, hesaplama gücü olan hash rate yavaşladıkça zorluğun düşmesini bekliyor. Yıl başından bu yana maliyetlerini BTC satarak karşılayan madenciler, FTX’in iflasıyla daha da zor durumda kaldılar. Bitcoin madenciler zararına satarken zorluk tekrar ayarlanıyor Bitcoin’in madencilik zorluğu...
Buğra Çağlar 2 hafta önce