Reklamı kapat

2 Dev Şirket SEC’e Yaptıkları Ether ETF Başvurularını Çekti! Neler Oluyor?

Zeki Uyanık
Zeki Uyanık 20 Ağustos 2021
0 görüntülenme
ETF SEC

Yatırım şirketleri VanEck ve ProShares, Ether ETF dosyalarını SEC’den çekmek için başvuruda bulundu. Her iki varlık yöneticisi şirketin de aynı günlerde Ether ETF’ler için benzer görünen başvurularını neden geri çektikleri açık değil. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)‘a ayrı başvurular gönderdikten iki günden daha az bir süre geçtikten sonra, varlık yöneticileri VanEck ve ProShares, Ether’e maruz kalarak borsada işlem gören fonları (EFT’ler) takip etmemeye karar verdiler. Şimdi Kriptokoin.com’da ayrıntılara eğiliyoruz.

Ether ETF başvuruları neden çekildi?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’e yapılan bireysel başvurularında, VanEck ve ProShares’in yasal temsilcileri, firmaların Ether tabanlı borsa yatırım fonlarını kaydetmeye devam etmemeyi seçtiklerini söylediler. VanEck Çarşamba günü SEC’e Ether vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapacak bir Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu yapmıştı. Diğer şirket olan ProShares’ın da aynı şekilde ve aynı gün bir başvurusu olmuştu. Şirketler, başvurularını neden geri çektiklerine dair ise henüz bir açıklamada bulunmadılar.

Her iki ürün de, vadeli işlem sözleşmelerinin yanı sıra havuzlanmış yatırım araçlarına ve diğer borsada işlem gören ürünlere yatırım yaparak Ether’e (ETH) maruz kalma sağlamayı amaçlamıştı. Her iki varlık yöneticisinin de aynı günlerde Ether ETF’ler için benzer görünen başvurulara başvurmayı ve geri çekmeyi neden seçtiği belli değil, ancak iki firma potansiyel teklifle bağlantılı herhangi bir menkul kıymet satmadıklarını söyledi.

Sebep SEC’in sıcak bakmaması mı?

Bununla birlikte Bloomberg kökenli bazı kaynaklara göre başvuruları geri çekme kararı, SEC ile bu iki şirket arasında yapılan görüşmelerin ardından alınmış olabilir. Kaynaklar SEC’in iki şirkete de bu ETF’lerin onaylanma ihtimalinin düşük olduğunu ima etmiş olabileceğini aktarıyorlar.

SEC başkanı Gary Gensler bu ayın başlarında, doğrudan maruz kalmak yerine kripto vadeli işlemlerine dayalı ETF’leri kabul etmeye daha açık olacağını söyledi. O sırada VanEck, zaten ajans tarafından incelenmekte olan Bitcoin (BTC) ve ETH borsa yatırım fonlarına sahipti, ancak şirket daha sonra BTC gelecek sözleşmeleri yoluyla maruz kalınan bir Bitcoin “strateji” ETF’si için ayrı bir prospektüs hazırladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

image001
Önemli Gelişme: Türk Bitcoin Borsası, 9 Yeni Altcoin Listeliyor! Türk Bitcoin ve kripto para borsası Bitexen, 9 yeni altcoin listelediğini duyurdu. Borsa bugün yaptığı açıklamaya göre, C98, TRU, CTSI, MINA, FIS, EPS, LINA, FLOW ve POLY’i platformuna ekledi. Kriptokoin.com olarak bu gelişmeyi sizler için derledik… Türk...
Serkan Eser 21 Ağustos 2021