Reklamı kapat

2 Yeni FTX Vakası Patladı! ‘İflaslar Bitcoin’i 5 Bin Dolara İter’

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
71 görüntülenme
2 Yeni FTX Vakası Patladı! 'İflaslar Bitcoin'i 5 Bin Dolara İter'

Bir kripto varlık finansal hizmetler şirketi olan Genesis, FTX borsasının ardından para çekme işlemlerini durdurmuştu. Ardından, sadece birkaç gün sonra iflas ilan etmenin eşiğinde olduğuna dair iddialar ortaya çıktı. Ayrıca BlockFi için de benzer açıklamalar var. Ancak Genesis’in iflas iddialarını yalanladığını belirtmekte fayda var.

FTX çöküşünün ardından Genesis’in iflas edeceğine dair söylentiler var

21 Kasım Pazartesi günü, kripto kredi platformu, yakın gelecekte iflas başvurusunda bulunma “planı olmadığını” belirtti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, duruma “rızaya dayalı” bir çözüm arayacağını belirtti. Bir Genesis sözcüsü, bir açıklamada, “Yakında iflas başvurusunda bulunma planımız yok. Hedefimiz herhangi bir iflas başvurusuna gerek kalmadan mevcut durumu uzlaşmayla çözmek” dedi.

FTX hackerının hamlesiyle dikkat çeken altcoin Ren (REN), yeni bir gelişme duyurdu. Proje, Alameda/FTX çöküşüne cevaben Ren 2.0’ı açıkladı. İşte detaylar…

Bloomberg News tarafından kaynaklara atıfta bulunulan bir habere göre, Genesis, borç verme birimi için yeni sermaye bulmakta güçlük çekiyordu. Yatırımcıları, ek fon temin edilmezse iflas başvurusunda bulunabileceği konusunda uyardı. Raporlara göre, kripto yatırım bankası son birkaç günü yeni sermayede en az 1 milyar dolar toplamaya çalışarak geçirdi.

BlockFi da sıkıntılı halde

Ayrıca, Wall Street Journal, Genesis’in bir yatırım arayışıyla kripto borsası Binance’e başvurduğunu ancak Binance’in ileride olası bir çıkar çatışması nedeniyle reddettiğini bildirdi. Raporlara göre şirket, finansman için özel sermaye şirketi Apollo Global Management ile de görüştü.

altcoin

En büyük kredi platformlarından biri olan Genesis Global Capital, Sam Bankman-Fried’in FTX’inin çöküşünün ardından para çekme taleplerindeki artışın tetiklediği likidite sıkıntısı nedeniyle geçen hafta müşteri para çekme işlemlerini askıya aldı. Genesis ile ortaklaşa bir kripto kredi ürünü işleten Gemini, Earn programını durdurdu. Kripto kredi kuruluşu BlockFi ise şimdiden potansiyel bir iflas için hazırlanıyor Bazı piyasa analistleri, Genesis’in düşüşünün kripto piyasasında büyük bir katliama yol açabileceğine inanıyor.  

Bitcoin için 5.000 dolarlık beklenti

Bitcoin, 16.000 doların altında satış baskısıyla karşı karşıya kalıyor. Diğer yandan, Bitcoin için adres etkinliği on-chain verilere göre 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bazı piyasa analistleri, Genesis’in düşüşünün kripto piyasasında büyük bir katliama yol açabileceğine inanmakta. BCA Research Inc.’in baş küresel stratejisti Peter Berezin, yatırımcılara bir notta şunları yazdı:

FTX’in çöküşü Lehman’ınkinden çok Enron’un çöküşüne benziyor. Kripto sektörünün büyük bir kısmı, hiçbir tekno-saçmalığın gizleyemeyeceği, sahtekarlık ve açgözlülüğün cılız bir temeli üzerine inşa edilmiştir.

Haftanın Altın Fiyatı Grafiği Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!

Berezin, Bitcoin için uzun vadeli hedefini 5.000 dolar olarak yineledi. Bu, Bitcoin’in potansiyel olarak mevcut seviyelerden yüzde 66’lık bir fiyat düzeltmesi daha görebileceği anlamına geliyor. Ek olarak, BTC’ye yönelik daha fazla satış baskısı, traderları varlıklarını tasfiye etmeye zorluyor. Santiment’e göre, karlı işlemlerin sayısı son üç yılın en düşük seviyesine indi.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

10’dan Fazla Bilen Bitcoin Analistleri: Bu 5 Coini İzleyin!
10’dan Fazla Bilen Bitcoin Analistleri: Bu 5 Coini İzleyin! 2018’de Bitcoin (BTC)’in dip seviyesini doğru bir şekilde tanımlayan kripto stratejisti, ayı piyasasının sonunu işaretleyeceğini düşündüğü fiyat seviyesini açıkladı. Diğer yandan başka bir popüler analist, çeşitli altcoin projelerine işaret etti. İşte detaylar… Smart Contracter’a göre Bitcoin yakında...
Aslı Dinçer 2 hafta önce