Reklamı kapat

20 Wall Street Analisti: Haftaya Altın Bu Seviyelerde Olabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
88 görüntülenme
20 Wall Street Analisti: Haftaya Altın Bu Seviyelerde Olabilir!

Piyasa duyarlılığı, yakın vadede altın fiyatları için net bir yön sağlamıyor. Bu yüzden, altın boğalarının önümüzdeki hafta temkinli olması gerekecek.

“Altın, mücadele etmeye devam edecek”

Altın piyasası, fiyatın 1.750 dolar civarındaki desteğini korumasıyla haftayı bu ayın kazançlarının çoğunu koruyarak kapattı. Ancak, en son Kitco Haftalık Altın Anketi’ne göre, Wall Street analistleri ve bireysel yatırımcılar arasındaki hissiyat, yalnızca hafif bir boğa eğilimi gösteriyor. Bu nedenle, sarı metalin yakın vadede mücadelesine devam etmesi yüksek ihtimal.

Bununla birlikte, bazı analistler, altının son üç haftada yaklaşık %11’lik yükselişinden sonra, fiyatların 1.800 dolar gibi çarpıcı bir mesafeye yaklaşmasıyla, bir miktar konsolidasyonun sağlıklı olacağına dikkat çekiyor. Walsh Trading’de ticari riskten korunma eş direktörü Sean Lusk, Federal Reserve’in agresif faiz artırımlarına devam edeceğine dair sinyal vermesini beklediği için, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta muhtemelen mücadele edeceğini söylüyor. Bu bağlamda Lusk, şu açıklamayı yapıyor:

Günün sonunda enflasyon yüksek olmaya devam ediyor. Bu nedenle, Federal Reserve faiz oranlarını yükseltmeyi bitirmedi.

Altın

“Düşüşleri satın almak isterim, ancak…”

Ancak Sean Lusk, yatırımcıların uzun vadeli görünüme dikkat etmeye devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca, yükselen faiz oranları ABD ekonomisini resesyona sürüklerken, altın ve gümüşün cazip görüneceğini belirtiyor. Buradan hareketle, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu düzeltmedeki düşüşleri satın almak isterim. Ancak, agresif bir şekilde değil. Çünkü, Fed’in ne yapacağını bilmiyoruz. Yatırımcılar, yaklaşan bir durgunlukla birlikte, kendilerine hisse senedi mi yoksa altın gibi güvenli bir liman varlığı mı tutmak istersiniz diye sormalı.

Altın

“Bence, sadece sabırlı olmak gerekiyor”

Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, yakın vadede fiyatlar konusunda da ayı olduğunu söylüyor. Ancak, aynı zamanda daha düşük fiyatlardan altın almak istediğini kaydediyor. Streible, “Bence sadece sabırlı olmalısın. Fed’in işi henüz bitmedi,” diyor.

Phillip Streible, iki yıllık ve 10 yıllık tahviller arasındaki tersine çevrilmiş verim eğrisinin genişlemeye devam ettiğini belirtiyor. Bunun, ABD ekonomisinin potansiyel olarak ciddi ve uzun süreli bir resesyona doğru ilerlediğinin sinyalini verdiğini kaydediyor.

Altın anketi sonuçlarında boğalar önde

Bu hafta 20 Wall Street analisti Kitco Haftalık Altın Anketi’nde oy kullandı. Katılımcılar arasında sekiz analist (%40), altın fiyatlarının önümüzdeki hafta artacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, yedi analist (%35), yakın vadede altın konusunda ayıların kazanacağını düşünüyor. Geri kalan beş analist (%25) ise fiyatlar konusunda tarafsız kalmayı seçti.

Bu arada, 495 bireysel katılımcı, online Main Street anketlerinde oy kullandı. Bunlardan 221’i (%45) altının önümüzdeki hafta yükseleceğini öngörüyor. Diğer 177 (%36), fiyatların daha düşük olacağını söylüyor. Geri kalan 97 seçmen (%20) ise yakın vadede tarafsız kaldı. Bireysel yatırımcılar arasındaki duygu geçen haftanın beş ayının en yüksek seviyesinden keskin bir şekilde düştü. Aynı zamanda, değerli metale olan ilgi de bu haftanın online anketlerine düşük katılımla geriledi.

Altın, sonunda mutlu olacak mı?

Değişen duygu, altın fiyatlarının haftayı yaklaşık %1’e düşüşle kapatmasından da kaynaklanıyor. Bununla birlikte, Kasım ayı başlarında iki yılın en düşük seviyesine gerilemesinden bu yana, değerli metal fiyatları hala % 8’den fazla artış kaydetti. Bu arada, Federal Reserve üyelerinin şahin yorumlarıyla desteklenen ABD dolarını yeniden ivme kazandı. Bazı analistler, yenilenen ivmenin önümüzdeki hafta külçe fiyatlarına baskı uygulayacağını söylüyor. Adrian Day Varlık Yönetimi başkanı Adrian Day, şu açıklamayı yapıyor:

Federal Reserve’in, Fed’in son toplantısına abartılı yanıtı azaltmaya devam etmesini bekliyoruz. Bu da altına baskı uygulayacak.

Altın

Bununla birlikte, Day’e göre, Fed’in şahin para politikalarının sonu yakın. Bu yüzden, sonuçta sarı metal için olumlu olacak. Bu doğrultuda Day, şu ifadeleri kaydediyor:

Fed’in zaten yaptıklarından elde edilen ekonomik acının belirgin olmaya başladığı bir zamana yaklaşıyoruz. ECB’nin sıkılaştırılmasını yavaşlattığında ve diğer bankaların da aynı şekilde hareket ettiğinde, bu sadece Fed’in yakında sıkılaştırmasını gevşetmeye başlayacağı ihtimalini güçlendiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Borsa, 16 Altcoin Delist Ediyor
Ünlü Borsa, 16 Altcoin Delist Ediyor! İşte Liste ve Tarih Küresel kripto para borsalarından Huobi, yeni bir duyuruda 16 altcoin projesini delist etme kararını paylaştı. Yatırımcıların işlem yapmak için 25 Kasım’a kadar zamanı olacak. Huobi, 16 altcoin için delist kararı aldı Kripto borsası, 19 Kasım’da resmi web...
Buğra Çağlar 1 hafta önce