20 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir!

20 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir!
20 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, iki yılın dip seviyesinden sıçradı ve ardından Cuma günü yaklaşık %3’lük bir ralli yaptı. Bu da Wall Street analistleri arasında sağlam bir boğa ivmesi yaratıyor. Ancak bazıları, altının aylardır süren düşüş eğilimini tersine çevirmek için hala yapacak işleri olduğunu belirtiyor.

“Bu ortam altın için yükseliş sağlayacaktır, ancak…”

En son Kitco anketi, piyasa analistlerinin çoğunluğunun yakın vadede daha yüksek fiyatlar görmeyi beklediğini gösteriyor. Ayrıca, piyasadaki duyarlılığın iyileşmeye devam ettiğine işaret ediyor. Bireysel yatırımcılar arasındaki duyarlılık da iyileşmeye devam ediyor. Ancak, yine de %50 eşiğinin altında kalıyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, 50 yıldaki en uzun kayıp serisi olan art arda yedinci aylık kaybıyla Ekim’i sona erdirdi. Bununla birlikte, boğa hissiyatı tüm hafta yükseliyor. Artan tahvil getirileri ve ABD doları, 20 yılın en yüksek seviyesine yakın seyrederken, altın için kritik rüzgarlar olmaya devam ediyor. Ancak bazı analistler, artan durgunluk korkularının altına yönelik güvenli liman talebini artırdığını belirtiyor.

Altın

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, ABD’deki bir durgunluğun Federal Rezerv’i %2 enflasyon hedefine ulaşmadan önce sıkılaştırma döngüsünü sona erdirmeye zorlayacağını söylüyor. Düşük ekonomik büyüme ve yüksek enflasyonlu bir stagflasyon ortamının altın için yükseliş olacağını da kaydediyor. Ancak Hansen, şu hususlara da dikkat çekiyor:

Altın fiyatlarını yukarı itmek için yeterli ivmeye sahip olmasını beklerken, 1.675 dolara geri dönmek piyasayı nötr bölgeye geri getirecektir. Fiyatlar 1.735 doların üzerine çıkabilirse, güvenle dibi görebiliriz. Bu, altını yukarı yönlü bir yükseliş trendine sokacak.

Altın

“Bu yüzden altın konusunda tarafsızım!”

DailyFX kıdemli piyasa analisti Christopher Vecchio, 1.680 doların üzerinde bir ilk baskıyı 1.730 dolara çıkarmak istediği için altın konusunda tarafsız olduğunu söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altında işlenebilir bir tabanımız olduğunu söylemeye yakınız. Ancak daha fazla iş yapılması gerekiyor. Çalışmak için kısa vadeli direnç seviyelerine sahibiz. Bu da bir dip inşa ettiğimizi gösteriyor.

Altın anket sonuçlarında boğalar daha güçlü

Bu hafta, Kitco Wall Street anketinde toplam 20 piyasa profesyoneli oy kullandı. On analist (%50), gelecek hafta altın konusunda iyimser olduklarını söyledi. İki analist (%10), düşüş eğiliminde olduklarını kaydetti. Sekiz analist (%40) değerli metal konusunda tarafsız kaldı.

Bireysel tarafında, 520 katılımcı online anketlerde oy kullandı. Toplam 240 seçmen (%46), altının yükseleceğini bekliyor. Başka bir 169 (%33) ise altının düşeceğini tahmin ediyor. Geriye kalan 111 seçmen (%21) yatay bir piyasa öngörüyor.

“Fed bu rapor nedeniyle durmayacak, ancak…”

Cuma günkü ralli altının haftayı pozitif bölgede bitirmesine yardımcı oldu. Aralık altın vadeli işlemleri en son geçen haftaya göre %2 artışla 1.677 dolardan işlem gördü. Durgunluk korkularına ek olarak, işgücü piyasasında çatlaklar ortaya çıkmaya başlıyor. Cuma günü, Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ekim ayında beklentileri aşarak 261.000 iş yaratıldığını söyledi. Bununla birlikte, bazı analistler, manşet numarasının ötesine bakarak, büyüyen bir zayıflık olduğunu söylüyorlar. Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, şu yorumu yapıyor:

Uzun vadeye bakıldığında, yeni işlerde açık bir yavaşlama var. 25 ile 54 yaşındaki ‘çekirdek’ çalışma yaş grubunda, çok önemli bir faktör olan iş kaybı oldu. Fed bu rapor nedeniyle durmayacak. Ancak bu, istihdam tablosunun yüzeyin altında kötüleştiğinin kanıtı.

“Altının teknik görünümü de olumluya döndü”

Yükselen boğa temellerinin yanı sıra, birçok analist altının teknik görünümünün olumluya döndüğünü belirtiyor. SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, şu açıklamayı yapıyor:

Sarı metal, 1.620 dolarlık desteğin üzerinde teknik bir temel oluşturuyordu. Şimdi, oradan yükselmeye başlıyor gibi.

“Bu ortamda altın rallileri satılacaktır”

Ancak, tüm analistler altının rallisinin sürdürülebilir olduğuna ikna olmuş değil. Blue Line Vadeli İşlemleri baş piyasa stratejisti Phillip Streible, birçok yatırımcının bu kısa yükselişler nedeniyle canının yandığını kaydediyor. Tahvil getirilerinin %4’ün oldukça üzerinde kaldığını ve bunun altın için ters bir rüzgar olmaya devam edeceğini de sözlerine ekliyor. Nihayetinde Fed’in faiz artırmaya devam edeceğini ve bu ortamda altın rallilerinin satılacağını söylüyor.

Bannockburn Global Forex’in genel müdürü Marc Chandler, altının 1.677 dolardan zirve yapmasını bekliyor. Yapışkan olması muhtemel olan Perşembe günkü TÜFE’den önce pozisyonumu azalmak istediğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

20 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir!