Çarpıcı Rapor: “2017’deki ICO’ların Yüzde 80’i Dolandırıcılıktı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir çalışma yatırımcıların kripto dolandırıcılıklarıyla ne sıklıkla karşılaştığını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 2017’deki ICO’ların tamı tamına beşte dördünü ‘tespit edilmiş dolandırıcılıklar’ oluşturuyor.

ICO danışmanlık şirketi Satis Group tarafından düzenlenen çalışma ICO’ların yüzde sekseninin dolandırıcılık olduğunu gösterdi.

Şirket raporuna göre:

“ICO fonlamalarının yüzde 70’i (Dolar hacmine göre) daha yüksek kalitedeki projelere giderken projelerin yüzde 80’inin dolandırıcılık olduğu saptandı.”

ICO pazarının ne denli dolandırıcılığa açık olduğunu sık sık haberlerimizde dile getiriyoruz. Hatta yakın bir zamanda Amerika’nın Sermaye Piyasaları Kurulu olarak nitelendirebileceğimiz SEC, bu alanda dolandırıcılığa dikkat çekmek için ‘sahte’ bir ICO platformu tasarlamıştı. Her ne kadar dolandırıcılık olaylarıyla gündem olan bir piyasa olsa da yüzde seksen gibi bir oran azımsanmayacak kadar yüksek.

“ICO yatırımının kullanılabilirliğini ifade eden hiçbir proje, proje geliştirme görevlerini topladıkları fonlarla yerine getirme niyetinde değildi.”

Token satışlarının merkeziyetsiz doğasından ötürü neredeyse her ICO’ya azımsanmayacak kadar çok insanın projenin dolandırıcılık olduğunu kanıtlamak için canla başla çaba verdiği FUD eşlik etmekte.

Editör Notu: ICO Yatırımlarına Özellikle Dikkat!

Bu FUD’ın sebebi kuşkusuz tokenları inceleyen ve onaylayan kurumların eksikliğinden kaynaklanıyor. İnternette gezdiğimizde elbette ‘neredeyse her projenin’ dolandırıcılık olduğuna dair yazılar görebiliyoruz; hatta Steemit’in bile. Ancak tabi ki ICO yatırımı yaparken bu ‘dolandırıcılıkla suçlayan’ yazılara çok dikkat etmekte fayda var. Biz de buradan okuyucularımızı ICO yatırımı yaparken çok dikkatli olmaları hususunda uyarıyoruz. Unutmayın ki ICO’lar kripto para mecrasında yapabileceğiniz belki de en riskli yatırım….

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Çarpıcı Rapor: “2017’deki ICO’ların Yüzde 80’i Dolandırıcılıktı”