Reklamı kapat

Çarpıcı Rapor: “2017’deki ICO’ların Yüzde 80’i Dolandırıcılıktı”

Mert Kaya
Mert Kaya 15 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Yeni bir çalışma yatırımcıların kripto dolandırıcılıklarıyla ne sıklıkla karşılaştığını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 2017’deki ICO’ların tamı tamına beşte dördünü ‘tespit edilmiş dolandırıcılıklar’ oluşturuyor.

ICO danışmanlık şirketi Satis Group tarafından düzenlenen çalışma ICO’ların yüzde sekseninin dolandırıcılık olduğunu gösterdi.

Şirket raporuna göre:

“ICO fonlamalarının yüzde 70’i (Dolar hacmine göre) daha yüksek kalitedeki projelere giderken projelerin yüzde 80’inin dolandırıcılık olduğu saptandı.”

ICO pazarının ne denli dolandırıcılığa açık olduğunu sık sık haberlerimizde dile getiriyoruz. Hatta yakın bir zamanda Amerika’nın Sermaye Piyasaları Kurulu olarak nitelendirebileceğimiz SEC, bu alanda dolandırıcılığa dikkat çekmek için ‘sahte’ bir ICO platformu tasarlamıştı. Her ne kadar dolandırıcılık olaylarıyla gündem olan bir piyasa olsa da yüzde seksen gibi bir oran azımsanmayacak kadar yüksek.

“ICO yatırımının kullanılabilirliğini ifade eden hiçbir proje, proje geliştirme görevlerini topladıkları fonlarla yerine getirme niyetinde değildi.”

Token satışlarının merkeziyetsiz doğasından ötürü neredeyse her ICO’ya azımsanmayacak kadar çok insanın projenin dolandırıcılık olduğunu kanıtlamak için canla başla çaba verdiği FUD eşlik etmekte.

Editör Notu: ICO Yatırımlarına Özellikle Dikkat!

Bu FUD’ın sebebi kuşkusuz tokenları inceleyen ve onaylayan kurumların eksikliğinden kaynaklanıyor. İnternette gezdiğimizde elbette ‘neredeyse her projenin’ dolandırıcılık olduğuna dair yazılar görebiliyoruz; hatta Steemit’in bile. Ancak tabi ki ICO yatırımı yaparken bu ‘dolandırıcılıkla suçlayan’ yazılara çok dikkat etmekte fayda var. Biz de buradan okuyucularımızı ICO yatırımı yaparken çok dikkatli olmaları hususunda uyarıyoruz. Unutmayın ki ICO’lar kripto para mecrasında yapabileceğiniz belki de en riskli yatırım….

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

MoonZebra İlk İki Yönlü Bitcoin ATM’lerini Malta’da Kuracak 14 Temmuz’da, MoonZebra adında bir şirket kripto para ile ilgili gelişmeler için aktif bir alan olan Malta’da iki yönlü Bitcoin ATM’si başlattığını bildirdi. MoonZebra, kullanıcıların nakit ile Bitcoin [BTC] ve Litecoin [LTC] gibi kripto para birimlerini anında...
İmge Açıkbaş 15 Temmuz 2018