2017’nin En Önemli 5 Bitcoin Olayı

Egehan Karışman
Egehan Karışman 25 Aralık 2017
0 görüntülenme

Bu yıl Bitcoin için kesinlikle büyük bir yıl oldu, değeri tüm beklentilerin üzerinde oldu ve bu nedenle kullanıcı kitlesi genişledi. Size bu yazıda 2017 yılının en önemli 5 Bitcoin olayını derledik.

BITCOIN EN DEĞERLİ 30 PARA BİRİMİ ARASINA GİRDİ

2017’nin başlarında zaten Bitcoin iyi bir durumda idi, ancak yalnızca bir kaçımız yıl içinde ne kadar yükseleceğini tahmin edebildik. Geçtiğimiz 12 ayda toplamda yüzde 1,000 artış göstererek Bitcoin kırabileceği tüm rekorları kırdı.

Kasım ayında, Bitcoin resmi olarak $10,000 barajını geçti ve bu nedenle dünyanın en büyük 30 para birimi arasına girdi. Değeri artmaya devam ederken, uzmanlar değerinin ne zaman düşeceğiyle ilgili bir yorum yapamadı.

YÖNETMELİKLERİN ERKEN SİNYALLERİ

Kripto paralara daha çok para yatırıldıkça, otoritelerin düzenlemelerle ilgili daha çok girişimde bulunduğunu görüyoruz. Ağustos ayında, ABD Kongresi üyelerinin bir fatura önerisinde bulunduklarını, ve dünya genelinde buna benzer faaliyetlerin bulunduğunu gördük.

Kasım yaında, federal bir hakim önemli bir emsal teşkil ederek, CoinBase’den ABD Vergi Dairesi‘ne 2013 ve 2015 yılları arasında bir yıl içinde $20,000’den fazla alım, satım veya işlem yapan kullanıcıların detaylarını vermesini istedi. Bir çok kişiye göre, kripto paranın en önemli özelliklerinden biri işlemlerin özel olarak yapılabilmesi – ancak belli oluyor ki bu konuda gözetimler artıyor.

JPMORGAN CEO’SU BITCOIN’E SAHTEKARLIK DEDİ

Kripto paralar günümüzün finansal sistemi için büyük bir tehdit, bu yüzden Bitcoin’in büyük bankaları kızdırması çok da şaşırtıcı değil. Eylül’de, JPMorgan CEO’su James Dimon Bitcoin’e yatırım yapan herhangi bir çalışanını işten atacağını ve bunun bir “sahtekarlık” olduğunu söyledi.

Dimon’un eleştirilerine rağmen, JPMorgan Bitcoin’le ilgileniyor gibi görünüyor Kasım ayında, banka müşterilerine Aralık’ın başında onaylanan CME’nin vadeli işlemler programını sağlayıp sağlamayacağını düşünüyordu.

BITCOIN CLASSIC KAPANDI

Bitcoin Classic, işlem kapasitesini arttırma amacıyla Bitcoin’den çatallaşan (fork) para birimi, Kasım ayında kapatıldı. Yaratıcıları bu kararın Bitcoin Cash’in önümüzdeki 6 ay içinde olağan sayılacağı öngörüsüyle bu kararı aldıklarını açıkladı.

Kimileri bu fork’ların kripto piyasasını seyrelteceğini düşünse de, bir kısım ise bu faaliyetleri kripto para birimlerinin başarılarının devamı olarak nitelendiriyor. Fork’lar yaratıcıların Bitcoin’in tamamından taviz vermeden yeni fonksiyonlar kazanmasına olanak veriyor, böylece gelecekteki rekabetler için koinler bir kilit rol oynuyor.

KRİPTO PARALARIN ÇEVRESEL ETKİSİ

Kripto paraların dünya ekonomisinde büyük bir etkisi var gibi gözüküyor, ancak kripto para madenciliği yapan bilgisayarlar enerjiye ihtiyaç duyduğundan bunun çevresel etkilerini de görmeye başlayacağız. Kasım ayında yayınlanan raporlara göre madencilik işlemleri dünyadaki 159 ülkeden daha çok enerji harcıyor. Bu durum 2018 ve daha da ilerisinde kesinlikle üzerinde durmamız gereken bir konu.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

3 Efsane İsimden Bitcoin Tahmini
Esas Balon Bitcoin Değil Bankalar! Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Bitcoin’i dolandırıcılık olarak suçlamış ve kripto para balonunun er ya da geç patlayacağını dile getirmişti. Ekonomist Max Keiser ise RT’de yayınladığı rapor ile esas balonun Bitcoin değil bankalar olduğunu...
Burak Can Senyelli 25 Aralık 2017