2017’yi Güzel Kılan 10 Mobil Uygulama

Egehan Karışman
Egehan Karışman 28 Aralık 2017
0 görüntülenme

2017’nin pek çok insan için zor bir yıl olduğundan şüphe yok. Özellikle öfkeli siyasi söylemlerden, cinsel istismarın sürekli olarak ifşa edilmesinden insanları enerji ve temel ihtiyaçlardan mahrum bırakan doğal afetlere kadar: Bu yıl içinde hepsi vardı ve bir çoğu pek de güzel değildi!

Teknolojisinin mucizevi bir şekilde tüm problemlerini çözdüğünü söyleyemesek de, bir çok girişim elinden geleni yaparak insanların zor 2017‘sini kolaylaştırmaya çalıştılar. Zihin sağlığı araçlarından, siyasette kaybetmeden kalabilmek için veya doğrudan kişisel destek amaçlı ipuçlarına kadar size bu yazıda bu yılın gerekli servislerini sağlayan girişimlerden bahsedeceğiz.

Woebot

2017’nin çığır açan akademik tabanlı teknolojilerinden biri Stanford tarafından tasarlanan WoeBot oldu. Stanfor psikologları ve yapay zeka uzmanları tarafından yaratılan tarayıcı eklentisi, insanların zihin sağlıklarını yönetmelerine yardımcı olan Facebook Messenger tabanlı bir “chatbot”. WoeBot’a kullanıcılar günlük olarak giriş yaparak, programla kısa ve öz günlük konuşmalar yapıyor, ruh hali takibi yapıyor ve hatta kullanıcılarla kelime oyunları oynayarak onların zihin sağlığının veri çizelgelerini çıkarıyorlar. Hatta kullanıcıların zor ve problemli bir gününü iyileştirmek için mizah ve empatiye de başvuruyor.

Woebot bu yılın başlatılan zihin sağlığı ve kişisel gelişim odaklı girişimlerinden yalnızca biri.

Magic

Bu uygulama kendini “sekreter olarak Elon Musk‘ı bulundurmak” olarak tarif ediyor – ve çoğumuz Tesla, SpaceX ve Boring Company’nin CEO’su kadar çok çalıştığımızdan böyle bir sanal yardıma başvurmak mantıklı. Magic 7/24 emrinizde bulunan, dakikalar içinde size yanıt veren bir kişisel asistan uygulaması. Saati 35 dolara, uygulama arkasındaki gerçek insanlar sizin mesajınızı okuyorlar ve anında yanıt vererek size bir randevu ayarlıyorlar. Uygulamaya göre “Bize ne iş verirseniz onu hallederiz.”

Streaks

Organizasyonlardan bahsetmişken, Streaks “iyi alışkanlık kazanma” amacıyla bu yılın Apple Design Award’ını kazanarak büyük ilgi çekti. Bu iOS uygulaması sağlık uygulamasıyla senkronize olarak siz bir görevi tamamladığınızda otomatik olarak bilgi sahibi oluyor. Ayrıca size zararlı uygulamaları bırakmanızı sağlamak için cesaret veriyor, örneğin sigara içmek veya aşırı içmek gibi. Kişisel bakımın bu kadar önemli olduğu bir yılda, kimilerine hayati anlamda destek olmak takdir edilecek bir adım.

Concrn

San Fransisco merkezli bu uygulama zihinsel sağlık krizleri anında polise alternatif olarak gönüllüleri eğitmek amacıyla başlatıldı.

Bu kar amacı gütmeyen girişim “ilk yardımcılar” için bir talep üzerine sağlanan hızlı yardımcı. Günde 5 ila 10 arasında talep geliyor ve 2014’te başladığından beri 2,000’den fazla kriz raporuna yanıt verdi.

BoycottTrump

Geçen seneki Başkan Trump’ın seçiminden sonra, #resistance hashtag’iyle insanlar Trump’ı protesto ve boykot etmeye başladılar. Bu senenin başlarında BoycottTrump isimli bir uygulama kullanıcılara Trump’ın arkasında bulunduğu, desteklediği veya Trump’ın bağlantılı olduğu markaları yayınlamaya başladılar. Hatta buna Trump’ın kızı Ivanka Trump’ın şirketleri de dahil. Örneğin uygulama 7-Up veya ayakkabı satıcısı 6pm.com gibi markaları da gösteriyor.

5 Calls

Aktivizmden bahsetmişken, bu yılın politik söylemleriyle ilgili en önemli uygulama 5 Calls oldu. Kar gözetmeyen bu uygulamanın amacı ise yerel hükümetin iletişim bilgilerine sahip olarak ve onlara anında erişerek “temsilcilere en kolay şekilde ulaşmak.” Bu site bir takım gönüllü tarafından kuruldu ve sesinizi duyurmak için en basit mottoya sahip: Eğer beş dakikanız varsa, temsilcilerinize beş arama yapabilirsiniz.

Facebook Local

Facebook’un en büyük alt uygulamalarından biri ise Local oldu. Daha önce “Events” ismine sahip olan daha sonra yeniden adlandırılan bu servis Facebook kullanıcılarının etkinlikleri ve yerel gelişmeleri takip etmelerine olanak sağlıyor. Uygulama sizi konserlerden, yerel pazarlardan, sanat sergilerinden ve hatta sizin semtinizdeki arkadaşlarınızın doğum günü partilerinden bile haberdar ediyor.

Sun Exchange

Güneş enerjisi 2017 için büyük bir güç kaynağı oldu. Tüm iklimsel değişiklik ve çevresel etkileri konuşmalarından sonra, bir girişim güneş panellerine insanların küçük yatırımlar yapabilmesini sağladı. Hatta yatırımcılar Bitcoin kullanarak ihtiyacı olan köylere güneş enerjisi getirebiliyorlar.

Brandless

Yılın çok iyi uygulamalarından biri de Brandless oldu. San Fransisco tabanlı bu girişim insanlara organik tüketim ürünlerini düşük maliyetle getirmeyi hedefliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi Brandless (markasız) ürünleri minimal paketleme ve markalamayla maliyetleri azaltıyor. Bir çok ürünün – fıstık ezmesinden organik peçetelere kadar – yalnızca $3 olmasıyla, firmanın insanları anti-markacılığa karşı cezbetmesi milenyum piyasası için mükemmel bir hedef.

Coinbase

Yıl sonuna kadar App Store’da en yüksek noktayı görmese de, Coinbase 2017’nin en iyi uygulamalarından biri olmayı başardı. Bitcoin’in ani artması sayesinde, kripto para cüzdanları bir noktada kendi iyiliği için çok popüler oldu. Bu en popüler platform insanların Bitcoin, Ethereum ve Litecoin alım ve satım taleplerinin çok fazla olduğu zamanlarda bunları karşılamakta zorlandı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Reddit Kullanıcısının KriptoPara Dünyasını Hüzne Boğan Hikayesi Kripto paralar hakkında en derin tartışmaların yapıldığı ve piyasayı etkileyen önemli gelişmelerin paylaşıldığı Reddit’te, bir kullanıcı abisiyle ilgili tüm kripto para dünyasını hüzne boğan bir gönderi paylaştı. BitCoin‘in Karanlık Yüzü Reddit kullanıcısının geçtiğimiz ay içerisinde platformda yayınladığı...
Serkan Eser 28 Aralık 2017