2018’deki ICO Yatırımı 2017’yi Geçti: $6.3 Milyar Dolar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CoinDesk’in topladığı verilere göre, ICO’lar 2018’in ilk 3 ayında 2017 senesinin tümünde toplanandan daha çok para toplandı.

2018’in ilk çeyreğinde toplanan toplam miktar $6.3 milyar dolar ve bu değer 2017’de toplananın %118’ine eşit. Bu, tartışmalı fon toplama yönteminin yakında soyu tükeneceğine dair yaygın düşünceleri değiştirecek ve uzun bir yol kat edebilecek bir rakam.

Yine de, belki bu veriler büyümeyle ilgili daha ayrıntılı bilgiler verebilir.

Örneğin, hem toplanan ortalama para hem de ICO projeleri bazında tüm zamanlardan daha yüksek bir değer görmekteyiz. 2018’in yalnızca ilk çeyreğinde tüm 2017’de gerçekleşen ICO’ların sayısının %59’una ulaşıldı.

Ayrıca Telegram’ın rekor kıran $1.7 milyarlık token satışının nasıl hesap edileceği konusu da var. Aşağıda CoinDesk’in yayınladığı görselde bu rakamın büyüklüğünü görebilirsiniz:

telegram, ico

Telegramı hesaba katmasak bile, ilk çeyrekte toplanan $4.6 milyar, 2017’de toplanan toplam değerin %85’ini oluşturuyor.

Bu satışların pek çoğunun elde ettiği gelir $100 milyon doları geçmedi, bu da her ne kadar yasal düzenlemeler olsa da bir çok projenin halen token satışına devam etme hevesinin olduğunu gösteriyor.

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), en azından bazı ICO’ları halka arz edildiğini, bu yüzden kuruluşa kayıtlı olması gerektiğini açıkladı. Düzenleyiciler daha önce DAO’nun bir menkul değer olduğuna dair bir görüş bildirmiş olsa da, henüz satışı durdurulmamıştı.

 

İlk çeyrekte SEC’in ICO’lara olan tavrını sertleştirdiği görüldü. Komisyon başkanı Jay Clayton, Şubat ayında bir senato duruşmasında verdiği demeçte, “Gördüğüm her ICO tokeni bir menkul değer özelliğinde.” dedi. Nisan ayının başlarında düzenleyici, ünlü boksör Floyd Mayweather’ı kullanarak dolandırıcılık yapan Centra ICO’sunun kurucularını suçladı.

 

Tüm bunlara rağmen yatırımcıların token satışlarına olan arzularının azalmadığı ve girişimcilerin riskleri üstlenerek token satışına devam edeceği görülüyor.

CoinDesk

 

2018’deki ICO Yatırımı 2017’yi Geçti: $6.3 Milyar Dolar