Reklamı kapat

2018’deki ICO Yatırımı 2017’yi Geçti: $6.3 Milyar Dolar

0 görüntülenme

CoinDesk’in topladığı verilere göre, ICO’lar 2018’in ilk 3 ayında 2017 senesinin tümünde toplanandan daha çok para toplandı.

2018’in ilk çeyreğinde toplanan toplam miktar $6.3 milyar dolar ve bu değer 2017’de toplananın %118’ine eşit. Bu, tartışmalı fon toplama yönteminin yakında soyu tükeneceğine dair yaygın düşünceleri değiştirecek ve uzun bir yol kat edebilecek bir rakam.

Yine de, belki bu veriler büyümeyle ilgili daha ayrıntılı bilgiler verebilir.

Örneğin, hem toplanan ortalama para hem de ICO projeleri bazında tüm zamanlardan daha yüksek bir değer görmekteyiz. 2018’in yalnızca ilk çeyreğinde tüm 2017’de gerçekleşen ICO’ların sayısının %59’una ulaşıldı.

Ayrıca Telegram’ın rekor kıran $1.7 milyarlık token satışının nasıl hesap edileceği konusu da var. Aşağıda CoinDesk’in yayınladığı görselde bu rakamın büyüklüğünü görebilirsiniz:

telegram, ico

Telegramı hesaba katmasak bile, ilk çeyrekte toplanan $4.6 milyar, 2017’de toplanan toplam değerin %85’ini oluşturuyor.

Bu satışların pek çoğunun elde ettiği gelir $100 milyon doları geçmedi, bu da her ne kadar yasal düzenlemeler olsa da bir çok projenin halen token satışına devam etme hevesinin olduğunu gösteriyor.

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), en azından bazı ICO’ları halka arz edildiğini, bu yüzden kuruluşa kayıtlı olması gerektiğini açıkladı. Düzenleyiciler daha önce DAO’nun bir menkul değer olduğuna dair bir görüş bildirmiş olsa da, henüz satışı durdurulmamıştı.

 

İlk çeyrekte SEC’in ICO’lara olan tavrını sertleştirdiği görüldü. Komisyon başkanı Jay Clayton, Şubat ayında bir senato duruşmasında verdiği demeçte, “Gördüğüm her ICO tokeni bir menkul değer özelliğinde.” dedi. Nisan ayının başlarında düzenleyici, ünlü boksör Floyd Mayweather’ı kullanarak dolandırıcılık yapan Centra ICO’sunun kurucularını suçladı.

 

Tüm bunlara rağmen yatırımcıların token satışlarına olan arzularının azalmadığı ve girişimcilerin riskleri üstlenerek token satışına devam edeceği görülüyor.

CoinDesk

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Telegram Rusya Yasağına Bitcoin ile Savaş Açtı Rusya bu hafta resmi olarak Telegram yasağınu uygulamaya geçirdi fakat mesajlaşma uygulaması hükümetin sansürlerine karşı savaşıyor ve bunu yaparken Bitcoin kullanıyor. Telegram kurucusu Pavel Durov Salı günü yaptığı açıklamada, VPN ve diğer proxy servisleriyle insanların Roskomnadzor’un koyduğu...
Şebnem Ertan 20 Nisan 2018