Reklamı kapat

2019’da Öne Çıkabilecek 10 Altcoin

0 görüntülenme

2017 ve 2018 yılları kriptopara dünyası için oldukça çılgındı. Muazzam derecede artan ICO’larla birlikte altkoinlerin de sayısı arttı. Şu anda mevcut olan 2000’in üzerinde kriptopara var. Ancak altkoinlerin pek çoğu yaratıcılık ve vizyon açısından oldukça zayıf. İki yıldır süregelen ICO’ları gözlemlediğimizde pek çoğunun geri dönüştürülmüş teknoloji ve işe yaramayan fikirler üzerine kurulduğunu görüyoruz. Genel anlamda startup’ların düşük başarı oranına sahip olması nedeniyle pek çok yeni altkoinin bir geleceği olduğunu düşünmüyorum.

Yatırımcılar paniklemeden önce şunu hatırlatmak gerekir ki önümüzdeki sene hayatta kalcak ve büyüyecek bir takım altkoinler var. Aşağıdaki 10 altkoinin önümüzdeki yıl kâr getirme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz..

Not:  Ethereum listede değil çünkü ben Ethereum’u bir altkoin olarak görmüyorum. Bence Ethereum da Bitcoin devam ettikçe değerini korumaya devam edecektir.

EOS

EOS, Ethereum ağındaki bir takım eksiklikler üzerinde duruyor. Örneğin, Ethereum üzerinden bir dApp geliştirmek için akıllı kontratlar için yaratılmış Solidity isimli bir program kullanmanız gerekiyor. Solidity öğrenme gerekliliği ise Ethereum ağı önünde bir engel oluşturuyor. EOS ise geliştiricilere veri tabanı ve hesap yönetimi hizmetleri sunarak bir programlama bilgisi gerektirmeden hizmet sunuyor.

EOS’un bir takım başka teknolojik avantajları da var. Örneğin oldukça hızlı ve Ethereum’a göre daha çok ölçeklendirilebilir. Etherum ağı ise kullanıcılar ağı kullanabilmesi için bir gas ücreti ödemesini gerektiriyor, EOS blockchain’inde ise işlemler ücretsiz. EOS ayrıca büyük bir destek ekibine de sahip. Koinler madencilikle çıkarılmıyor. Bunun yerine block üreticileri topluluk tarafından oylanıyor. Son olarak ise EOS oldukça başarılı bir token satışı gerçekleştirdi ve tam potansiyeline erişmek için gereken sermayeye sahip. Tüm bu nedenlerden dolayı EOS’un 2019 ve sonrası için oldukça kârlı bir yatırım olacağını düşüyoruz.

Ripple — XRP

Ripple, Bitcoin ve Ethereum’dan sonra piyasa değeri olarak üçüncü en büyük kriptopara olma özelliği taşıyor. Yatırımcı destekli ve hiç bir ICO gerçekleştirmemiş bir startup (bu nedenle de SEC hiç bir zaman bunu bir menkul değer olarak tanımlamadı). Ripple bankalar için küresel bir finans hizmeti sunarak ulusal sınırlar dışında da doğrudan ve anlık olarak işlem yapma olanağı sağlıyor. Bu nedenle Ripple bireysel kullanıcılar yerine kurumsal kullanıcıları hedefliyor. Amacı finansal kurumlara sınır ötesi ödemeler için kolay ve güvenilir bir çözüm sunmak. Şimdiden dünyadaki pek çok bankayla anlaştı ve daha pek çok finansal kuruluş da Ripple protokolünü benimsemeyi düşünüyor. Bu kurumsal destek ve hatta SEC regülasyonları sayesinde XRP’nin önümüzdeki senelerde de faaliyetlerine devam edeceğini düşünüyoruz.

Stellar — XLM

Stellar’ın amacı bireyler için sınır ötesi ödemelerde daha hızlı, verimli ve ucuz bir hizmet sunmak. XRP’nin aksine Stellar büyük kurumlara değil bireylere yönelik bir politika izliyor. Paypal gibi şirketler online ödeme sektörünü domine ediyor ve işlem başına yaklaşık %5 komisyon alıyor. Bunun aksine Stellar 5 saniyede işlemin gerçekleştirdiğini ve oldukça düşük işlem ücreti aldığını söylüyor. En önemlisi de Stellar PoW (proof of work) yöntemini kullanmıyor, yani Bitcoin’in şu anda uğraştığı gibi bir enerji problemiyle uğraşmak zorunda kalmıyor (Stellar PoW yerine Stellar Consensus Protocol’ü kullanıyor). Son olarak ise Stellar IBM gibi pek çok büyük teknoloji şirketiyle ortak kurdu. Stellar da düşünülmesi gereken sağlam bir yatırımı temsil ediyor.

Zcash — ZEC

ZEC’in güvenli ve insanlar tarafından alınıyor olmasının nedeni bir yatırım perspektifinden bakarsak gizliliği sağlayarak koine değer katmasıdır. Bu değer darknet piyasası büyüdükçe de artmaya devam etmektedir. Zcash ekibi geçtiğimiz günlerde işlem gizliliğinin getirdiği bellek tüketimini %98 oranında azaltacak bir teknolojik gelişme yaptıklarını açıkladı. Zcash de önümüzdeki seneler için büyük bir potansiyel vaat ediyor.

0x — ZRX

Pek çoğunuz son zamanlarda merkezi olmayan kriptopara borsalarında bir artış olduğunu fark etmişsinizdir. Merkezi olmayan borsalar 0x protokolüne bağlıdır. Bu protokol ERC20 tokenlerinin doğrudan Ethereum blockchaini üzerinden işlem görmesini sağlıyor. Bu bile tek başına 0x’i ümit veren bir yatırım haline getiriyor. Ayrıca yol haritasında pek çok dönüm noktasını aşarak geliştirici bir topluluk yaratamak adına pek çok kütüphane de oluşturdu. Coinbase Blog’unda da daha önce bahsedilmişti. Bu nedenlerle 0x de iyi bir yatırım gibi gözüküyor.

Basic Attention Token — BAT

BAT, teknolji dünyasında pek çok tecrübeye sahip saygın insanlar tarafından kuruldu. Token reklamcılar, yayıncılar ve kullanıcılar arasında bir hesap birimi özelliği taşıyor. BAT aynı zamanda Brave tarayıcısının da kurucusu, bu tarayıcı da BAT tokeni ile entegra çalışıyor. Tarayıcı zararlı yazılımlara karşı korumalı ve kullanıcılar internette dolaşırken onların gizliliğini de sağlıyor. BAT whitepaper’ı takipçileri ve kişisel verileri satan reklamları engelleyen bir tarayıcı üzerine kurulu. Bu da BAT’ın uzun vadeli bir yatırım seçeneği olması için yeterli bir sebep.

Tron — TRX

TRX kimileri için tartışmalı bir seçenek olabilir. TRON geçtiğimiz günlerde BitTorrent’i satın aldı. Bu satın alma TRON’un gelecekte daha güvenli ve merkezi olmayan torent yöntemleri geliştireceğini gösteriyor. Örneğin eğer dosya parçaları büyük bir ağ içerisinde dağıtılsa ve kullanıcı indirmek istediğinde hepsini yeniden bir araya getirse büyük bir inovasyon olabilirdi.

TRON’un diğer avantajları ise MainNet’e girek bir kaç ERC20 tokeninden biri olması. TRON’un şu anda 300,000’in üzerinde hesabı var. Her ne kadar Ethereum ağından daha az olsa da bu büyüme oldukça etkileyici. TRX altkoininin de sağlam bir geleceğinin olduğunu düşünüyoruz.

Ethereum Classic — ETC

ETC’nin tek bir nedenden dolayı hayatta kalabilir: Ethereum proof of stake sistemine doğru ilerliyor. Bazı insanlar şüphesiz bu nedenle proof of work kullandığından ETC’yi tercih edecektir. Coinbase de ETC’yi listesine ekledi, bu da bu koinin devam edeceğinin bir göstergesi. Bu nedenlerle Ethereum Classic de düşünmeye değer.

Monero — XMR

Monero darknet piyasaında tercih edilen gizlilik vaat eden bir koin. İşlemleri gizli tutmak adına sağlam bir işlem şematiği bulunuyor. Monero ayrıca Bitcoin’e benzer bir şekilde proof of work doğrulaması ile çalışıyor. Bu da XMR’in arkasında yalnızca enerji maliyeti bile olsa her zaman bir değer olacağını ifade ediyor. Son olarak Monero’nun sağlam bir topluluk desteği var, çünkü gizlilik ve merkezi olmamak üzerine kuruldu. Tüm bunlar da orjinal kriptopara konseptini destekliyor. Bu nedenle Monero da uzun vadede iyi bir yatırım olabilir.

Litecoin — LTC

Litecoin 2011’de kuruldu ve 3 milyar dolarlık değeriyle ilk 10’a girmeyi başardı. LTC Bitcoin’in temel özelliklerini alarak bunları geliştirdi. Litecoin’in arza Bitcoin’e kıyaslandığında oldukça fazla. BTC’de 21 milyon iken LTC’de 84 milyon. LTC blockchain’inde bir bloğun ortalama madencilik üresi 2.5 dakika iken BTC’de 10 dakika. LTC aynı zamanda Coinbase’in büyük dörtlüsü içerisinde. Tüm bu nedenlerden dolayı Litecoin’de altkoinler arasından sıyrılacaktır.

Açıklama: Ben şahsen bu koinlerden herhangi birine sahip değilim. Bu yazı bir yatırım tavsiyesi olarak yazılmamıştır, yalnızca kişisel görüşler içerir. Yatırımcıların kendi araştırmasını yapması tavsiye edilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Good Audience

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Dört Altcoini Liste Dışı Bırakıyor Dünyanın bir numaralı kripto para borsası Binance kısa bir süre önce Twitter üzerinden gerçekleştirdiği duyuru ile 4 alternatif kripto parayı liste dışı bırakacağını duyurdu. Duyuruda bahsi geçen dört alcoinin liste dışı bırakılma sebebi olarak Binance’in yüksek kalite...
Serkan Eser 9 Ekim 2018