Danışmanlık Devi: 2023 Bu 3 Kripto Para İçin Büyük Yıl!

834 görüntülenme
2023 Bu 3 Kripto Para İçin Büyük

Kripto para piyasası 2022’de sert düştü, yeni yıl şimdiye kadar iyi ilerliyor. Bu yıl kripto satın almayı düşünüyorsanız, uzun süreli bir fiyat düşüşünden kurtulma şansı daha yüksek olan büyük, yerleşik projeleri tercih etmek mantıklı olacak. Danışmanlık devi Fool analistlerinden Emma Newbery, bu kategoride hangi kriptoları seçiyor, göz atalım.

Uzman listesinden 2023’te izlenecek 3 kripto para

İlk seçim Bitcoin (BTC), tüm kripto paraların toplam değerinin neredeyse %40’ını oluşturur. Bitcoin zaten birkaç kripto kışını atlattı ve en azından şimdiye kadar her zaman yeni zirvelere ulaştı. Ancak bunu tekrar yapacağının hiçbir garantisi yok. Yine de bazıları Bitcoin’in internetin para birimi olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Ark Invest’ten Cathie Wood gibi diğerleri, Bitcoin’in 2030 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan, Warren Buffett gibi Bitcoin eleştirmenleri, kripto paraların herhangi bir değerinin olmadığını söylüyor ve tüm sektörü göz ardı ediyor. Diğerleri, Bitcoin’in bir para birimi olarak işlev göremeyecek kadar yavaş ve hantal olduğundan endişe ediyor ve değişken bir varlığın geleneksel paranın yerini alıp alamayacağını sorguluyor.

Ethereum (ETH)

Ethereum, piyasadaki en büyük ikinci kripto para birimidir. Blockchain’de yaşayan küçük kod parçaları olan akıllı sözleşme teknolojisine öncülük etti. Bu da projeyi bütün bir ekosisteme dönüştürdü. Aynı zamanda, diğer kripto paralara ve projelere yuva haline geldi.

Peki bu bir dezavantaj olabilir mi? Ethereum üzerindeki işlemler rakiplerinden daha yavaş ve daha pahalıdır. Bunun için Ethereum, şu anda daha ölçeklenebilir ve sürdürülebilir hale getirmek için tasarlanmış bir dizi yükseltme sürecinde. Ancak teslim edilmesi yıllar alıyor ve bu arada Ethereum’un pazar payını daha hızlı muadillerine kaptırma riski var. Lider altcoin şu anda dominans açısından toparlanma sürecinde:

Cardano (ADA)

Ethereum gibi, Cardano da geliştiricilerin uygulamalar ve kripto para birimi projeleri oluşturabileceği programlanabilir bir kripto para birimidir. Cardano, kendini test etme konusundaki kararlılığıyla öne çıkıyor. Bununla birlikte, uzun vadede hayatta kalması için daha güçlü bir şans verebilecek yavaş ve istikrarlı bir geliştirme yaklaşımı benimsiyor. Cardano ayrıca, özellikle yerel sorunları çözmek için Blockchain kullanma misyonu olduğunu söylediği Afrika’da bir dizi gerçek dünya ortaklığı geliştirdi.

Bununla birlikte, Cardano’nun eleştirmenlerden adil bir payı var. Bazıları çok yavaş hareket ettiğini ve hala diğer Ethereum alternatifleri kadar fayda sağlamadığını düşünüyor. DefiLlama’ya göre, Ethereum ağında kilitli 25 milyar dolardan fazla proje varken, Cardano’nun sadece 50 milyon doları var. Fakat, Kriptokoin.com olarak aktardığımız yeni bir Cardano güncellemesi, bunu tersine çevirmesine yardımcı olabilir.

Toparlamak gerekirse, uzmanlar bir kripto kışından bahsetmekten kripto buzul çağına geçerken, kripto para piyasanın ne zaman eski günlerine geri döneceğini saptamak zor. Birçok kripto yatırımcısı, yatırımlarında ciddi şekilde zararda bekliyor. Gerçekten de, 2021 çılgınlığı sırasında kripto satın alan birçok yatırımcı hangi kriptoları satın alacaklarını değil, halihazırda sahip oldukları kriptoları satıp satmamaları gerektiğini merak ediyor.

Son olarak, hangi kripto borsasını kullanmak istediğinizi ve kriptonuzu nasıl saklamayı planladığınızı dikkatlice düşünün. Bu yıl gördüğümüz şey, platformların çökmesi veya fonlarını yanlış yönetmesi durumunda yatırımcı fonlarının iflas işlemlerine bağlanabileceği veya tamamen kaybolabileceğidir. Bazı borsaların ABD doları mevduatları için FDIC sigortası varken, diğerlerinin suça karşı üçüncü taraf sigortası vardır. Ancak kripto paranızı gözetim altında olmayan bir kripto cüzdanında tutarsanız, kontrol sizde olur ve kripto alışverişiniz başarısız olursa bundan etkilenmezsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'sundan Bitcoin ve Altcoin Yorumları!
Binance CEO’sundan Bitcoin ve Altcoin Yorumları! Genesis haberlerinin ortasında kripto para piyasası tam yönünü güneye dönmüştü ki ani bir silkinişle geri döndü. Lider kripto Bitcoin, sert bir hareketle 23 bin dolar sınırını geçti. Bu durum da piyasa oyuncuları arasında bir heyecan yarattı. Binance...
Vural Erkan 2 ay önce