Forbes’ten 2023 İçin BTC ve Altcoin Tahminleri: Bunları İzleyin!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
2.208 görüntülenme
Forbes'ten 2023 İçin BTC ve Altcoin Tahminleri: Bunları İzleyin!

Kripto para piyasası için 2022, kesinlikle berbattı. Bitcoin ve diğer önde gelen altcoin projeleri için oldukça iç karartıcı bir yıl oldu. Fed’in enflasyona karşı savaşı, kripto paralardaki bu kadar keskin düşüşün ana nedeniydi. Ancak, sadece o değil. Son 12 ay kripto erimeleri, iflaslar ve kaosla dolu. Bu nedenle kayıpların kimseyi şaşırtmaması gerekiyor. Şimdi soru, tüm bu piyasa kaosunun 2023’te devam edip etmeyeceği.

Kripto kışı ne kadar sürecek?

Kripto piyasası, patlama ve düşüş döngülerine yabancı değil. Tüm endüstri için bir ölçüt olan Bitcoin’in fiyat geçmişine hızlı bir bakış, bunun açıklamak için yeterli.  2018’de, yaklaşık 20.000 dolara yükselen meteorik bir artışın ardından, BTC %84 düşüşle 3.000 dolara geriledi. BTC geri döndü ve Kasım 2020’de yaklaşık 17.000 dolara yükseldi, ardından daha da yükseldi. Mayıs 2021’de BTC, o yıl yaklaşık 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmadan önce %50 düştü.

Birçok analist, daha geniş ekonominin mücadeleleri sayesinde bu geri çekilmenin farklı olduğunu söylüyor. CoinLedger CEO’su David Kemmerer, şu açıklamayı yapıyor:

Devam eden kripto kışı bu sefer daha uzun sürebilir. Bunun nedeni mevcut makroekonomik faktörler. Şu anda 40 yılın en yüksek enflasyonuna sahibiz. Ayrıca borçlanma maliyetleri artıyor ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra siyasi istikrarsızlık var.

altcoin

Bitcoin yalnızca 2009’dan beri var. Yani, Büyük Durgunluğun ardından piyasaya girdi. Kısa tarihi nedeniyle, kripto piyasası gerilemeleri, yakın zamana kadar daha geniş finansal alanda bir ayı piyasasıyla aynı zamana denk gelmedi. Mali piyasalar 2009’dan 2021’in sonuna kadar uzun bir boğa piyasası yaşadı. Ancak, 2020’nin başlarındaki Covid-19 pandemi durgunluğu nedeniyle kısa bir süre kesintiye uğradı. Aslında borsa bu yıl, Mart ayının dip seviyelerinden şaşırtıcı bir şekilde yedi kattan fazla açıldı.

Ancak yüksek enflasyonun ve Fed faiz oranı artışlarının ikili rüzgarları, hem hisse senedi hem de kripto piyasalarına bir-iki yumruk attı. Çünkü, hisse senetleri ve kripto gibi risk varlıkları, faiz oranları yükseldiğinde zarar görür. Kripto kışının ne kadar süreceği sorusunu cevaplamak için, yükselen enflasyonun Fed’in şahin para politikası duruşunu ne kadar süreyle yerinde tutacağını anlamamız gerekiyor. Düşen enflasyon ve faizler, şu anda kriptoya yardımcı olabilecek yegane şeyler arasında.

altcoin

2023 için Bitcoin tahmini

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, FTX krizinin arifesinde yaklaşık 19.500 dolardan işlem görüyordu. Ancak, yılı yaklaşık 16.800 dolardan kapatma yolunda. Bulaşma, FTX’in iflasından yansımaya devam ederse, BTC’nin düşecek daha fazla yeri var. Ark Invest’in CEO’su ve tanınmış bir Bitcoin savunucusu olan Cathie Wood bile, büyük finans kurumlarının yakın vadede FTX nedeniyle kriptodan geri adım atabileceğini kabul ediyor.

Krizler, skandallar ve daha geniş piyasaların zarar görmesi nedeniyle 2022’de kriptonun itibarı ciddi yara aldı. Dolayısıyla, 2023’te BTC için 10.000 dolara doğru bir başka adım o kadar zor olmayabilir. JPMorgan Chase & Co. analistleri dip noktanın henüz gelmediği konusunda hemfikir. Banka, son olayların ardından piyasa genelinde ‘bir dizi marj çağrısı’ ile Bitcoin’in tabanını yaklaşık 13.000 dolar olarak öngörüyor. Stratejistler ayrıca fiyatların ne kadar düşebileceğini tahmin etmek için Bitcoin’in üretim maliyetini kullanır. JPMorgan ekibi bir notta, “Şu anda bu üretim maliyeti 15.000 dolarda duruyor. Ancak muhtemelen yaz aylarında görülen 13.000 dolarlık düşük seviyeye geri dönecek” diyor.

altcoin

Lider altcoin Ethereum için 2023 tahmini

Bitcoin nereye giderse, genellikle Ethereum da onu takip eder. Veya en azından şimdiye kadar durum böyle oldu. Eylül 2022’de, lider altcoin için büyük bir ağ revizyonu olan Ethereum Merge’den sonra, bazı analistler ETH’nin fiyat hareketinin yakında ayrışabileceğini düşünüyor.

David Kemmerer, “ETH, yakın zamanda başlatılan PoS’a geçişinden değer açısından henüz yararlanmadı. Bunun bir nedeni kripto kışı,” diyor. Kemmerer, kriptonun önümüzdeki altı ay içinde 2.500 dolara kadar yükselebileceğini söylüyor. Bu agresif bir boğa davası olsa da, Bitcoin’in fiyatını yönlendiren aynı gelişmelerin ETH’yi etkilediği gerçeği devam ediyor. Artan kazanımların geri dönmesi için makroekonomik ortamın işbirliği yapması gerekiyor.

Olmazsa, Ethereum muhtemelen daha da düşecek. Haziran ayında 1.000 doların altına düşen ETH için, daha fazla olumsuz katalizörün ortaya çıkması durumunda önümüzdeki altı ay içinde yeniden üç haneli bir fiyat görmek şaşırtıcı olmaz.

2023’te izlenecek diğer altcoin projeleri

2022, diğer spekülatif altcoin’ler için BTC ve ETH’den çok daha kötü geçti. Ayı piyasası şiddetlenirken, altcoin projeleri yatırımcıların muhtemelen olmak istedikleri yerde değil. Bu durum muhtemelen yakın zamanda da değişmeyecek. Birçok altcoin, boğa piyasası sırasında meşruiyet sağlamak için çetin bir savaşla karşı karşıya. Bu görev, artık piyasada daha az likidite ile daha da zorlaştı. Bitcoin ve Ethereum iyileşene kadar altcoin’ler düşüş trendine devam edecek. Ve geçen günlerin ayı döngülerine çok benzer şekilde, birçoğunun varlığı tamamen sona erecek.

Bu arada, stablecoin’ler, 2023 için daha da ilginç bir durumu temsil ediyor. Kripto borsası Binance, Eylül ayında 43 milyar dolarlık piyasa değeriyle beşinci en büyük kripto para birimi olan USD Coin (USDC) de dahil olmak üzere birçok stablecoin’i listeden çıkardı. USDC’nin yaratıcısı Circle, kısa bir süre sonra 2023’ün ilk yarısında Solana’da (SOL) euro destekli bir stablecoin piyasaya süreceklerini duyurdu.

en iyi stablecoin projeleri

Bazı analistler, rekabetin hızla daha da artacağını tahmin ediyor. Bunun nedeni, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) olarak bilinen, artan sayıda devlet destekli stablecoin projelerinden kaynaklanıyor. Japonya Merkez Bankası, 2023’ün başlarında büyük bankalarla bir lansman denemesi yapıyor. Hatta Türkiye gelecek yıl bir stablecoin çıkaracağını duyurdu bile. Daha birçok ülke de aynısını yapacak.  Bunlardan biri diğerlerinin çok ötesinde: Çin. Şimdiye kadar, Çin’in CBDC gelişimi yerel alanlarla sınırlıydı. Ancak, gelecek yıl daha geniş bir uyumla bunu değiştirmesi mümkün.

Tether (USDT), Circle ve Binance gibi mevcut stablecoin ihraççıları için bu, rekabetin kızıştığı anlamına geliyor. Fintech şirketi Moduulus Global’in CEO’su Richard Gardner, “Stablecoin’ler gerçekten zor bir durumda. Çünkü CBDC’lerin ortaya çıkışının piyasalarını tüketeceğine dair çok az soru var” diyor. Stablecoin piyasasının tahmin edilmesi, Bitcoin’in fiyat tahminleri kadar zor. Kesin olan bir şey var: Kripto sektöründeki risk yüksek olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dogecoin, Cardano ve Ripple İçin Epik Yıl Sonu Tahminleri!
Dogecoin, Cardano ve Ripple İçin Epik Yıl Sonu Tahminleri! Kripto para piyasası için oldukça zorlu geçen bir yıl bitmek üzere. Bu yıl içinde lider kripto Bitcoin ve altcoin projeleri 2021!de gördükleri zirvelerden bir hayli uzaklaştılar. Bununla birlikte yıl sonuna kadar daha 28 gün var ve zamanın...
Vural Erkan 2 ay önce