Kritik Hafta Geldi: 22 Wall Street Analistinden Altın Tahmini!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 gün önce
569 görüntülenme
Kritik Hafta Geldi: 22 Wall Street Analistinden Altın Tahmini!

Altın fiyatları, 2008’den bu yana en büyük bankacılık krizinden korunmak isteyen bireysel yatırımcılar arasında yükseliş eğiliminin artmasıyla birlikte, önümüzdeki hafta daha yüksek hareket etmek için alana sahip olabilir. Ancak, Wall Street analistlerinin altın tahmini, yakın dönemde daha muhafazakar bir duruş sergiliyor.

Güçlü bir altın boğa piyasası için koşullar hazır, ancak…

En son Kitco Altın Tahmini Anketi, altının Mart 2020’den bu yana en iyi haftalık artışını görmesi nedeniyle Main Street yatırımcıları arasındaki hissiyatın üç ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Ancak, Wall Street analistleri arasındaki hissiyat biraz daha karışık. Buna göre, boğa hissiyatı yalnızca hafif bir avantaj ve kenarda oturan güçlü bir olasılık.

altın tahmini

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, büyüyen finansal piyasa kargaşası, Federal Rezerv’i yıl boyunca süren agresif sıkılaştırma döngüsünü önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte bitirmeye zorlayabilir. Bu yüzden, birçok analist bu yıl altın konusunda yükseliş bekliyor. Analistler, altının bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesini görmenin eşiğinde olduğunu söylese de, piyasa aşırı alımda görünüyor. Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Federal Reserve, banka iflasları karşısında QT’yi terk ederken, güçlü bir altın boğa piyasası için koşullar hazır. Birçoğu, Fed’in ‘bir şeyler kırılana’ kadar sıkı kalacağını söylüyor. Ve şimdi bir şeyler kırıldı. Bununla birlikte, bu kadar güçlü bir hareketin ardından altın, Ocak ve geçen Nisan aylarında ulaştığı tavanda. Bu nedenle, kırılmadan önce, kısa vadede bir miktar ileri geri hareket görebiliriz.

Altın tahmini anketi ne gösteriyor?

Bu hafta 22 Wall Street analisti Kitco Altın Tahmini Anketine katıldı. Katılımcılar arasında dokuz analist (%41), yakın vadede altının yükselişini bekliyor. Aynı zamanda, beş analist (%23) gelecek hafta için aşağı yönlüydü ve sekiz analist (%36) fiyatların yatay seyredeceğini öngörüyor.

Bu arada, online bir Main Street anketinde 707 oy kullanıldı. Bunlardan 445’i (%63) altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyordu. Diğer 169 (%24) daha düşük olacağını söylerken, 93 seçmen (%13) yakın vadede tarafsız kaldı. Main Street’in yükseliş görünümü, altın fiyatlarının bu hafta %5’ten fazla artması ve üç yılın en iyi haftalık performansını görmesiyle geliyor.

Boğa altın tahmini: Bu olursa, altın patlayabilir!

Kitco anketi, bireysel yatırımcıların önümüzdeki hafta sonu için ortalama olarak altın tahminlerinin 1.922 dolar civarında olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, sonuçların ayrıntılarını kazınca, katılımcıların üçte birinden daha azının altın fiyatlarının önümüzdeki hafta 1.900 doların altına düşeceğini öngördüğü görülüyor.

Boğa Wall Street analistleri önümüzdeki hafta altında önemli ölçüde daha fazla potansiyel görüyor ve bazıları 2.000 doları işaret ediyor. Phoenix Futures and Options başkanı Kevin Grady, Federal Reserve’in sıkıştığı için altının iyi göründüğünü söylüyor. Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını önümüzdeki hafta 25 baz puan artırma şansı görmesine rağmen, Grady, beklentilerin gösterdiğinden çok daha sıkı bir yarış olabileceğini belirtiyor. Bu bağlamda Grady, şu açıklamayı yapıyor:

Bence Federal Reserve’in faiz oranlarını değişmeden bırakması iyi bir şans var. Çünkü küresel bir bankacılık krizi haline gelen şeye daha fazla stres katmak istemiyorlar. Başka bir çeyrek nokta artışı başka bir bankayı kenara itebilir. Bu olursa, altın fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu göreceksiniz.

altın tahmini

Her şey Fed’e bağlı görünüyor

Analistler, Fed ile birlikte, hükümet düzenleyicilerinin krizi kontrol altına alabilmesi halinde altının gelişen piyasa duyarlılığına duyarlı olacağına dikkat çekiyor. SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının büyük bir hamle yapabileceğini düşünüyorum, ancak yön konusunda net değilim. Altın, ABD dolarının zayıflamasından ve küresel bankacılık sistemindeki stres nedeniyle savunma cennetlerine sermaye akışından yararlandı. Bu trend önümüzdeki hafta da rahatlıkla devam edebilir. Öte yandan… yatırımcı güveni artabilir ve bu da mevcut arka rüzgarı ters rüzgara çevirebilir. Temel olarak, Fed’in Çarşamba günü ne yapacağına bağlı. Güvercin bir Fed soğuk altın için yükseliş olabilir, nötr ila şahin bir Fed potansiyel olarak altın için düşüş olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Japonya Web3 Coin Ortaklık Kurdu: Sıçradı
Japonya Bu Web3 Coin ile Ortaklık Kurdu: Sıçradı! Japonya’nın en büyük demiryolu şirketlerinden biri olan Tokyu Demiryolları’nın NFT’leri için seçtiği altcoin, NFT meraklıları arasında büyük ilgi görüyor. Web3 coin haberi çift haneli fiyatlandırıyor. Tokyu Demiryolları, NFT’leri için bu Web3 coin ile ortaklık kuruyor Japonya’nın en...
Buğra Çağlar 2 gün önce