Malezya Kaçak Elektrikle Kripto Para Madenciliği Yapanlara Savaş Açtı

Tuncay Aydıner
Tuncay Aydıner 17 Ağustos 2019
0 görüntülenme

Melezya’da faaliyet gösteren elektrik enerjisi şirketi Tenaga Nasional Bhd (TNB) kaçak elektrik kullanımının ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık zarar vermesi nedeniyle kripto para madenciliğine yönelik tedbirlerini sıkılaştıracak.

Kaçak Elektrik Kullanımının Bilançosu 25 Milyon Dolar

Kripto para madencilerinin kaçak elektrik kullanımı nedeniyle tahrip edilen elektrik dağıtım panolarının TNB’ye maliyeti bir hayli fazla. Yerel medya organı EdgeProp’un 15 Ağustos tarihli haberine göre kaçak elektrik kullanımdan kaynaklanan zararın, elektrik panolarının tahrip edilmesiyle birlikte TNB’ye maliyeti 25 milyon dolar seviyesinde.

Ülkenin ve Güneydoğu Asya’nın en büyük halka açık elektrik şirketi olan Tenaga Nasional Bhd’nin piyasa değerinin 23,6 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Malezya’da Denetim ve Tedbirler Arttırıldı

TNB’nin Dağıtım Müdürü Siti Sarah Johana Mohd Said söz konusu elektrik kaçakçılığı kiracılar tarafından gerçekleştirilse de mülk sahiplerine de yaptırım uygulanacağını bildirdi. TNB mülk sahiplerini korumak amacıyla elektrik kayıtlarını kiracılarının üzerine vermelerini tavsiye etti.

Malezya’nın Elektrik Tedarik Yasası’nın 37. maddesine göre ülkede elektrik kaçakçılığıyla suçlananlar 100,000 RMB (24,000 $) para cezasına ve 3 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Medyaya yansıyan haberlere göre bu ayın başlarında Malezya polisi tarafından baskın yapılan 33 binadaki kripto para madencilik tesislerinin 761 bin dolarlık kaçak elektrik kullandığı tespit edilmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

QuadrigaCX Müşterilerinden Kayıp 103 Bitcoin İçin Bilgi Talebi Kriptokoin – Yeni feshedilen Kanada merkezli kripto para borsası QuadrigaCX’in kullanıcıları fonların toparlanması sırasında yaşanan 103 Bitcoin (BTC) kaybı hakkında daha fazla bilgi talep ediyorlar. Talihsiz bir kayıp Daha önceden Şubat ayında bildirildiği üzere, Büyük Dört muhasebe firmasından...
Mesut İnan 17 Ağustos 2019