O 3 Altcoin’e Dikkat: Hack ve Kurucu Açıklamasından Etkilendiler!

O 3 Altcoin’e Dikkat: Hack ve Kurucu Açıklamasından Etkilendiler!
O 3 Altcoin’e Dikkat: Hack ve Kurucu Açıklamasından Etkilendiler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son 24 saat içinde altcoin dünyası, hack saldırıları, fiyat manipülasyonları ve skandallarla sarsıldı. Popüler figürlerin hesaplarının ele geçirilmesi, yatırımcıların zarara uğraması ve token fiyatlarında dalgalanmalar, bu kaotik olayın ana hatlarını oluşturuyor. İşte detaylar…

Caitlyn Jenner, Rich the Kid gibi ünlülerin hesabında hack tehlikesi

Popüler televizyon yıldızı Caitlyn Jenner ve rapçi Rich the Kid, dikkat çekti. 26 Mayıs Pazar günü X hesaplarından meme coin paylaşımları yaptı. Böylece kripto dünyasını sarsan bir olayla gündeme geldi. Jenner’ın hesabı “Hadi hep birlikte kazanalım! Bana en sevdiğiniz memecoin’lerden bazılarını buraya gönderin” mesajıyla meme coin paylaşımı yaptı. Rich the Kid’in hesabından ise benzer bir şekilde meme coin paylaşımı gerçekleşti.

Dikkat: O Kripto Para Borsasının Türkiye Hesabı Çalındı!

Ancak bu paylaşımların ardından Jenner’ın hesabından hack saldırısı yaşanmadığına dair paylaşımlar gelmesi ve kısa süre sonra Jenner’ın “Bugün çok şey oldu ve evet, kripto hesabım gerçek” dediği bir video paylaşması kafa karışıklığı yarattı. Rich the Kid’in paylaşımı ise kısa süre sonra silindi. Blockchain araştırmacısı CodeXBT, Jenner ve Rich the Kid’in paylaşımlarının kaynağında bir kripto para cüzdanı olduğunu belirtti. Böylece hack ihtimalini güçlendirdi. CodeXBT, “Herkes hacklenirken, bugün atılan tweetlere güvenmezdim” diyerek endişelerini dile getirdi.

GiganticRebirth hesabının hacklenmesi ile altcoin manipülasyonu gerçekleşti

Diğer yandan, ciddi işlemlerden kar elde etmesiyle tanınan kripto para yatırımcısı dikkat çekti. Söz konusu trader GiganticRebirth’ün hesabı da 26 Mayıs günü siber saldırıya uğradı. Saldırgan, GiganticRebirth’ün hesabını ele geçirerek Ordi (ORDI) ve LUNA2 hakkında paylaşımlar yaptı. Bu paylaşımlar sonucunda altcoin fiyatlarında ani yükselişler gerçekleşti. ORDI fiyatı kısa sürede %15 yükseldi. LUNA2 ise ORDI kadar büyük bir hareketlilik yaşamadı.

Saldırganın, paylaşımları yapmadan dakikalar önce önce kripto para borsaları Binance ve OKX üzerinde ORDI özelinde vadeli işlem pozisyonu açtığı da ortaya çıktı. GiganticRebirth, saldırının ardından açıklama yaptı. Özellikle, saldırganın X çalışanlarından birine rüşvet vererek hesabı ele geçirdiğini öne sürdü. GiganticRebirth, şunları söyledi:

2 ay önce Twitter’la bağlantısı olan biri tarafından hesabıma erişim sağlamak için rüşvet verildiği bildirildi ve ardından güvenlik artırıldı. Ancak X çalışanı yönetici erişimi için para alırsa güvenlik sağlanamaz. Elon Musk, operasyonunuzu düzeltin.

Friend.tech kurucusunun açıklaması token fiyatını düşürdü!

Son olarak Web3 sosyal medya platformu Friend.tech’in (FRIEND) kurucusu Racer, Coinbase’in kurduğu Base isimli Ethereum Layer-2 projesini bırakacağını açıkladı. Racer, “Eğer friendtech’i kullanıcılar açısından büyük bir sorun çıkarmadan Base’den uzaklaştırmanın yolunu bulursanız ve eğer bunun işe yarayacağına karar verirsek size 200 bin dolar ödeyeceğiz” dedi. Racer’in bu açıklamaları FRIEND token’ının fiyatında %20’nin üzernde düşüşe neden oldu. Coinbase’in Base ile ilgili çalışmalarını yöneten Jesse Polak, “Friendtech ekibi Base’den ayrılma kararı alırsa üzülürüm ama hangi yolu seçerlerse seçsinler saygı duyarım” dedi. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

O 3 Altcoin’e Dikkat: Hack ve Kurucu Açıklamasından Etkilendiler!