3 Altın Analistinden Haftalık Tahmin: Bu 5 Seviyeye Kilitlenin!

3 Altın Analistinden Haftalık Tahmin: Bu 5 Seviyeye Kilitlenin!
3 Altın Analistinden Haftalık Tahmin: Bu 5 Seviyeye Kilitlenin!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, hafta sonu daha fazla Çin şehrinin Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesinin ardından doların düşmesiyle Pazartesi günü beş ayın en yüksek seviyesine gördü. Bununla birlikte günün ilerleyen saatlerinde yönünü güneye çevirdi ve 1.790 dolar seviyelerine geriledi. Analistler piyasayı yorumluyor ve altının teknik görünümünü değerlendiriyor.

Şimdilik gelişmeler altın fiyatlarının lehine görünüyor

Spot altın, gün içinde 1.809,04 doları gördükten sonra kırmızı bölgeye girdi. Yazı sırasında %0,3 düşüşle 1.791 dolar seviyesinde işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise 0,1 kayıpla 1.807 dolara geriledi. Dolar endeksi yüzde 0,3 düşüşle beş ayın en düşük seviyesinde. Zayıf dolar, off-shore alıcılar için dolarla fiyatlanan külçeyi daha ucuz hale getiriyor. City Index analisti Matt Simpson, güçlü istihdam verilerine atıfta yaparak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasa hala altına destek sağlayan Fed’in sıkılaştırma hızını yavaşlatmasını bekliyor. Ayrıca, Çin’in Covid kısıtlamalarını azaltıyor olması, bölgede altın talebinin artacağı anlamına geliyor. Bunun da altın fiyatlarını daha da destekleyeceği söylememiz mümkün.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma günü açıklanan veriler, ABD’li işverenlerin Kasım ayında beklenenden daha fazla işçi çalıştırdığını ve ücretleri artırdığını gösterdi. Bu da artan durgunluk endişelerini gidermesine neden oldu. Ancak, bu veriler muhtemelen Fed’in bu aydan itibaren faiz artırımlarının hızını yavaşlatmasını engellemeyecek. Piyasa, Fed’in bu ayki toplantısında 50 bps’lik bir faiz artışı için %91 şans görüyor.

altın

Altın fiyatı için izlenmesi gereken önemli seviyeler

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik görünümü için Technical Confluence Detector’e (TCD) bakıyor ve şu seviyelere dikkat çekiyor. TCD, altın fiyatının artık bir günlük R1 pivot noktasını 1.808 dolardan yeniden yakalamaya çalıştığını gösteriyor. İkincisinin üzerinde sürekli bir hareket, Bollinger Bandını bir günlük Üst Seviyeyi 1.812 dolardan tehdit altına sokacak. İkincisinin üzerindeki kabul, bir haftalık R1 pivot noktasının ve bir günlük Fibonacci %161.8’in 1.822 dolarda yakınsamasına doğru yeni bir yükselişi besleyecek.

Alternatif olarak, yakın destek bir önceki günün en yüksek seviyesi olan 1.805 dolarda duruyor. Ayrıca, bunun altında önceki dört saatin en yüksek seviyesi olan 1.799 dolara meydan okuyacak. Bir gün için 1.797 dolar olan SMA200, bir sonraki aşağı yönlü hedef olacak. Ayrıca, sonuncusunun aşılması, Fibonacci’nin bir gün için %61.8’i 1.794 dolar seviyesinde açığa çıkaracak. Altın alıcıları için kumdaki çizgi, bir haftalık Fibonacci %23.6’da 1.790 dolarda duruyor.

“Sarı metal, yakın vadede ekstra kazançlara yeşil ışık yaktı”

Altın vadeli işlem piyasalarındaki açık faiz, CME Group’tan alınan ön verilere göre, hafta sonunda yaklaşık 7 bin kontrat daraldı. Böylece, önceki yapıyı kısmen tersine çevirdi. Hacim de bunu takip etti. Bu doğrultuda, art arda iki günlük geri çekilmenin ardından yaklaşık 43,6 bin kontrat arttı.

altın

Altın fiyatları, önceki seanslardaki sert yükselişinin ardından Cuma günkü seansı mütevazı kayıplarla kapattı. Ancak Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, düzeltici düşüş, azalan short pozisyon ve hacmin ardından geldi. Analist, bunun da altını daha fazla kayıptan uzaklaştırdığını söylüyor. Ayrıca, bunun yerine yükseliş eğiliminin devamına kapı açtığını kaydediyor. Sarı metal için bir sonraki hedef, Haziran’ın yükseği olan 1.879 dolarda (13 Haziran) duruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Altın Analistinden Haftalık Tahmin: Bu 5 Seviyeye Kilitlenin!