3 Analistten Altın Yorumları: Daha Fazla Düşüş Masada!

marketbleeds
marketbleeds
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, küresel gelişmelerin güvenli liman talebini artırması ve ABD dolarındaki zayıflıktan destek bularak, Ekim ayının başlangıcında üst üste üç seans yükseliş kaydetti. Bununla birlikte, güvenli liman varlıklarının güvenliğini arayan yatırımcılar için altın ile rekabet edebilecek devlet tahvili getirilerindeki artış, altının kazanımlarını sınırladı. Bugün ise DXY’nin güçlenmesi ve ABD istihdam verilerinin beklentisiyle altın üzerindeki baskı arttı ve fiyatlar yazının yazıldığı sıralarda günlük %0,52 kayıpla 1.750 dolara geriledi. Kriptokoin.com olarak farklı analistlerin altın yorumları ve analizlerini sizler için derledik.

Analistlerin altın yorumları düşüşe işaret ediyor

 Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright verdiği bir demeçte, altın fiyatlarının, ABD dolarının zayıflığı ile birlikte bir miktar güvenli liman ilgisini çektiğini belirtiyor ve altına yönelik eğilimin aşağı yönlü olduğuna ve ayın başındaki artışın “büyük bir yeni sermaye girişi olmadığına” inanıyor. Jeff Wright şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının yükselişini sürdürmesi için ABD hisse senedi piyasalarında daha büyük bir geri çekilme veya Çin ile Tayvan arasındaki gerilimin daha da artması gerekecek.

Altın yorumları

Pazar günü yayımlanan BBC News’den bir rapora göre, Tayvan’ın son üç gün içinde 93 Çin askeri uçağının hava savunma bölgesine uçtuğunu iddia etmesinin ardından Çin’in “kışkırtıcı” eylemler olarak adlandırdığı bu durumdan endişe duyduğu belirtiliyor. Daha zayıf bir dolar, dolara sabitlenmiş varlıkları denizaşırı alıcılar için daha ucuz hale getirir. Yine de bazı stratejistler, enflasyona göre ayarlanmış olanlar da dahil olmak üzere getirilerdeki artışın, altın ve gümüş için ters bir rüzgar yarattığını ve yakın vadede yükselişini sınırladığını söylüyor.

Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani, büyük resme bakıldığında altının yüksek enflasyondan yararlandığını, ancak aylık tarım dışı istihdam verilerinin açıklanacağı Cuma gününe kadar değerli metal ticaretinde yüksek oynaklık görmeyi beklediğini söylüyor. Chintan Karnani, altının yükselebilmesi için su seviyeye işaret ediyor:

Altın, kısa vadeli yükseliş bölgesinde olması için, şu an günlük bazda 1.740 doların üzerine oturması gerekiyor.

Altın yorumları

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre altın 1.770 dolar civarında dirençle karşı karşıya

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için ön verileri, açık faizin Salı günü yaklaşık 1,6 bin kontrat düştüğünü ve önceki günlük artışı kısmen dengelediğini gösteriyor. Aynı doğrultuda, hacim yaklaşık 11,6 bin kontrat daralarak düzensiz performansı artırıyor.

Analist Pablo Piovano, altın fiyatlarının, seansı negatif bölgede kapatsa da, kısa süre sonra toparlanmak için Salı günü 1.750 dolar yakınlarında dip seviyelerini test ettiğini belirtiyor ve sıçramanın, azalan açık ilgi ve hacmin arkasında olduğunu ve şu an için düşüş tonunun devam etmesine izin verdiğini söylüyor. Analiste göre, aralıklı yükseliş girişimleri, 1.770 dolarlık bölge tarafından sınırlandırılmış görünüyor.

Altın yorumları

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Analistten Altın Yorumları: Daha Fazla Düşüş Masada!