Reklamı kapat

Bu 3 Bitcoin Borsası Ateş Altında: İşlemler Tepki Topluyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
7 görüntülenme
3 Bitcoin Borsası Ateş Altında

Kripto para borsası Huobi, rezervlerini yayınladıktan kısa bir süre sonra Binance ve OKX mevduat cüzdanlarına 10.000 ETH aktardığı ortaya çıktı. Şimdi üç Bitcoin borsası ödünç alınan fonları rezerv olarak paylaştıkları iddiasıyla ateş altında.

Merkezi Bitcoin borsaları rezerv kanıtı için ödünç fon kullandılar

Merkezi borsalar, FTX çöküşünün ardından yatırımcı güvensizliğe karşı koymak için rezerv varlıklarını ortaya çıkarıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitfinex CEO’su Paolo Ardoino, 11 Kasım’da borsanın 135 soğuk ve sıcak cüzdanın ekran görüntüleri paylaştı. Binance, OKX ve Kraken’de rezerv kanıtını kamuoyuyla paylaşmaya karar verdiler. Bununla birlikte, incelemeler sırasında bulunan bazı anormallikler, kötü oyun ve piyasa manipülasyonu olduğunu düşündürmektedir.

Crypto.com’un soğuk cüzdanlarını halka açmasından sadece iki gün sonra, araştırmacılar 21 Ekim 2022’de 320.000 ETH’nin Gate.io’ya gönderildiğini tespit ettiler. Ancak Crypto.com’un CEO’su Kris Marszalek, fonların yanlışlıkla transfer edildiğini söylüyor. Twitter’dan yaptığı açıklamalarda bu Ethereum’ların sonunda orijinal depolama alanına geri döndüğünü belirtti. Marszalek, borsasının herhangi bir usulsüzlük yaptığını reddediyor.

Gate.io, Crypto.com’un fonlarını kullandı

Gate.io, rezerv kanıtının ekran görüntülerini 28 Ekim’de ortaya çıkardı. Solidity geliştiricisi Shegen ise borsanın bu fonları Crypto.com’un fonları kullanılarak yapıldığını iddia ediyor. Ayrıca kripto topluluğu, Huobi’nin benzer bir manipülasyona kalkıştığından şüpheleniyor. Huobi borsasına bağlı bir cüzdan adresinin, rezervlerini yayınladıktan kısa bir süre sonra Binance ve OKX mevduat cüzdanlarına 10.000 ETH aktardığı ortaya çıktı.

Bitcoin borsası Huobi’nin rezervleri, yayınlandıktan sonra 2,4 bin Ethereum’a düştü

Blockchain araştırmacısı Colin Wu, Huobi’nin en son anlık görüntüsünde 14.858 ETH gösterdiğini kanıtlayan Etherscan üzerindeki işlemlere dikkat çekti. O zamandan bu yana rezerv varlıklar 2.463.5 ETH’ye düştü.

Huobi, kripto topluluğu tarafından ortaya atılan iddialara henüz bir açıklama getirmemdi. Gate.io’nun kurucusu Lin Han, söylentilerin kendi taraflarını ortaya çıkardı. Han, söz konusu anlık görüntünün Crypto.com’un 320.000 ETH’lik kazara fon transferinden iki gün önce, 19 Ekim’de çekildiğini savundu.

Han ayrıca, Crypto.com’un fonlarının anlık görüntü yayınlandıktan sonra geldiğini yineledi. Topluluğun memnuniyeti için ilgili kanıtları paylaştı.

Yatırımcı fonlarını manipüle etmek için birlikte çalışan birden fazla kripto borsası olasılığı, topluluğu resmi bir açıklamaya kadar dikkatli olmaya zorladı. Huobi, henüz ortaya atılan idrara yanıt vermedi. Son olayların ardından merkezi borsaların soğuk cüzdan bilgileri daha şeffaf hale geliyor. Bu da yatırımcıların ve araştırmacıların borsa operasyonlarının geçmişini daha detaylı incelemesine izin veriyor. Binance, cüzdan adreslerini ortaya çıkaran ilk borsalardan biriydi. Bunun farkındalık için önemli olduğunu belirtti:

Amacımız, platformumuzu kullananların farkında olmalarına ve finansal hedeflerine uygun bilinçli kararlar vermelerine izin vermektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Borsa Portföyünü Açtı: DOGE Var
Ünlü Borsa Portföyünü Açtı: DOGE ve Bu 11 Altcoin Var! FTX’in iflası ardından yatırımcı güvenini yeniden kazanmak için rezerv kanıtlarını paylaşan borsaların arasına Huobi’de katıldı. Borsa BTC, ETH ve USDT’nin yanı sıra DOGE ve SHIB gibi meme tokenlere de sahip. Huobi rezervlerinde 3,5 milyar dolar olduğunu paylaştı:...
Buğra Çağlar 3 hafta önce