Bu 3 Olaya Dikkat: Bitcoin, DOGE ve SHIB Etkilenecek!

882 görüntülenme
3 Olaya Dikkat: Bitcoin Etkilenecek

2022, özellikle kripto para piyasası için zor bir yıldı. Dünya 2023’ü karşılarken, makroekonomik zemin belirsizliğini koruyor. Makroekonomik olaylar, kripto ekonomisini ve bir bütün olarak ekonomiyi şekillendirmeye devam edecek. Bu yazıda, Bitcoin, DOGE ve SHIB’i yakından ilgilendiren, 2023’te göz önünde bulundurulması gereken en önemli üç makroekonomik olayı inceleyelim.

Bitcoin, DOGE ve SHIB için bu 3 gelişmeye dikkat

Ukrayna-Rusya Savaşı, 2023’te küresel ekonomiyi ve dünya varlıklarını etkileyebilecek makroekonomik olaylardan biri. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yılbaşı konuşmasının ardından, savaşın onun takdirinde olacağı kesinleşti. Konuşması, Batı’nın ülkeye önemli mali yaptırımlar uygulayarak Rusya’yı durdurma eylemlerine rağmen Avrupa’daki savaşı sürdüreceğini gösteriyor. 2022’de olduğu gibi, savaş ve yaptırımlar enerji fiyatlarının fırlamasına ve tedarik zincirlerinin kırılmasına neden olduğundan, Avrupa’da devam eden savaş 2023’te dünya varlıklarını etkileyecek.

Covid-19

Hisse senetleri, kripto paralar ve değerli metaller, üç yılı aşkın süredir Covid-19’un makroekonomik etkileriyle uğraşıyor. Kriptokoin.com olarak birden fazla rapora göre Covid-19, Çin’de tekrar baş gösteriyor. Hükümet, Covid vaka sayılarını yayınlamayı durdurdu. Çin’deki Covid, 2022’de küresel yatırımcıları endişelendirdi ve 2023’e geçti. Pandemi, son birkaç yılda belirli tedarik zincirlerini durma noktasına getirmişti. Bu endişenin nedeni küresel ticaretin sıkıntıya girmesi. Mart 2020’deki ‘Black Thursday’, Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Covid-19’u küresel bir salgın olarak ilan etmesinden sonra Bitcoin’in (BTC) 4.000 dolar bölgesinin altına düştüğünü gösterdiğinden, Covid kripto fiyatlarını etkiledi.

Merkez Bankası ve FED Artışları

ABD Federal Rezervi gibi merkez bankaları, Covid-19 salgını ve 2020’nin büyük teşvik enjeksiyonu sırasında gösterge banka faiz oranlarını bastırdıktan sonra, gösterge faiz oranlarını önemli ölçüde artırdı. Fed faizi ne zaman yükseltse, değerli metal, hisse senedi ve kriptolarda büyük dalgalanmalara neden oldu. Faiz artışları, dünya borç verme faizlerini büyük ölçüde sarsmayı başaran makroekonomik olaylardır. Örneğin, bugün ABD’de bir ipotek için 30 yıllık sabit faiz oranı %7,9’dur. Faiz, Ocak 2022’de ABD’de bir ipotek üzerindeki %3,815’lik 30 yıllık sabit faiz oranından çok daha yüksek. Faiz oranının yükseltilmesi veya düşürülmesi bir makroekonomik olaydır. Tarihsel veriler, bunların her zaman piyasa dalgalanmalarına neden olduğunu gösteriyor.

Bu arada, makroekonomik olaylar bir hisse senedi, değerli metal veya kripto para için dalgalıdır. Yukarıda belirtilen olaylar, küresel piyasalar ve dünya varlıklar üzerinde etkilidir. Ancak aynı zamanda onları felakete de sürüklüyor. 2023’ün de bu anlamda aynı sonuçlar verme ihtimali var. Çünkü 2022, Avrupa’daki savaş, Covid-19 ve faiz artışları gibi olayların, tüm piyasaları hareket ettirdiğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • News.bitcoin

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2023 İçin Kripto Para Tahminleri: Bunlara Hazırlanın!
2023 İçin Kripto Para Tahminleri: Bunlara Hazırlanın! Bu yazıda, türevler büyümeye devam ederken 2023 yılında kripto piyasasının evriminden bahsedeceğiz. Yeni yılda kripto para piyasasını neler bekliyor, raporlara göz atalım. Kripto para piyasası 2022’de nasıl performans gösterdi? Kripto paralar için gelmiş geçmiş en kötü yıllardan...
Buğra Çağlar 1 ay önce