‘Gerçek Çöküş Şimdi Geliyor’ 3 Uzman: Altın ve Bunlara Sığının!

Vural Erkan
Vural Erkan 29 Kasım 2022
728 görüntülenme
'Gerçek Çöküş Şimdi Geliyor' 3 Uzman: Altın ve Bunlara Sığının!

Metalla Royalty Direktörü E.B. Tucker, altın hayranlığından ve dövize dayalı fiyatlamaların sonundan bahsediyor. Ayrıca, yatırımları çeşitlendirmenin kilit nokta olduğunu söylüyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş, 2023’te rüzgarların ters yönden esmesini bekliyor. “Rich Dad Poor Dad” yazarı Robert Kiyosaki ise ‘çöküş’ kehanetlerini yineliyor.

“Ülkeler, mallarını dövize dayalı, fiyatlandırmayı reddedecekler”

Küresel petrol piyasası, genellikle ABD doları ile işlem görür. Ancak, geçtiğimiz hafta Gana’nın altın kullanarak petrol alacağını açıklamasıyla piyasa bir sürpriz yaşadı. E.B. Tucker, dünya çok kutuplu ‘etki bölgelerine’ doğru ilerlerken, bunun ‘daha geniş bir dolar dışılaştırma eğiliminin’ parçası olduğunu söylüyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:”

Sadece Gana’ya bakmak yerine, burada gelişen daha geniş bir eğilimi fark etmeniz gerekiyor. Bu gelişme ABD sistemi üzerinde baskı yaratacak.

Altın

Petrol ve altın gibi emtia fiyatları, COMEX veya NYMEX gibi merkezi borsalarda belirlenir. Tucker, dünya çok kutuplu hale geldikçe, ülkelerin mallarını dövize dayalı, ‘kağıt’ fiyatlandırmayı reddedeceklerini öne sürüyor. Buradan hareketle şu değerlendirmeyi yapıyor:

Suudi Arabistan, New York’taki insanların petrolün fiyatını kağıt kullanarak belirlemesine artık izin vermeyeceklerini açıkladı. New York NYMEX petrolün fiyatını belirliyor. Şimdi, Suudi Arabistan artık New York’ta elinde bir deste kağıt olan birinin petrol fiyatını belirlemesine izin vermeyeceğini söylüyor.

E.B. Tucker, dünya ticareti için kuralların tarihsel olarak AB ve ABD gibi ‘büyük, güçlü sanayileşmiş ülkeler’ tarafından belirlendiğini, ancak artık bunun değiştiğini iddia ediyor.  Tucker, “Gerçek ham madde üreten ülkeler masaya oturmak istediklerini söylüyorlar” diyor.

Altın

“Altın konusunda büyük bir hayranlığım var”

Jeopolitik ve makroekonomik faktörler daha değişken hale geldikçe Tucker, yatırımları çeşitlendirmenin kilit nokta olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda şu yorumu yapıyor:

Ortalama bir çalışan insan için kendinizi biraz dağıtmanız gerekiyor. Altın konusunda büyük bir hayranlığım var. Bankada nakit paranızın olması gerekir. Bence emlak sahibi olmak da gerekiyor. Hayatını yaşamalısın ki bir şey olursa tüm uzuvlarını kesmesin.

Ancak Tucker, sistem çapında bir ‘çöküş‘ öngörmüyor. Bu konudan ise şunları kaydediyor:

Aslında bir sistemin çökeceğine bahse girmiyorum. Bahse girdiğim şey, insanların varlıklarının değeri düşerken, paralarının giderek daha yüksek bir yüzdesini ayak uydurmak için yavaş yavaş harcayacakları.

“Doların gram altın kadar getirisi yok”

Piyasa uzmanı İslam Memiş de son gelişmeler ışığında piyasaları yorumluyor. Memiş, halkın enflasyondan korunmak amacıyla dolara yöneldiğini söylüyor. Ancak, doların bir ödeme aracı olduğunu, enflasyona karşı korumada yeterince başarılı olmadığını kaydediyor. Örnek olarak, yatırım araçlarının getirilerine bakıyor. Bu bağlamda şu verileri paylaşıyor:

Gram altın TL bazında son 20 yıllık getiriden %6.291 getiriye sahip. BİST 100’ün ise %1.703 getirisi var. Euronun getirisi %1.215. Dolar kuru, çok konuşuluyor, ancak son 20 yılda %908’lik getiri ile 4. sırada. En çok ondan bahsediyorlar, ancak en az kazandıran yatırım da o. Her şey dolar maliyetli olduğu için çok konuşuluyor. Ancak, gram altın kadar getirisi yok.

“Rüzgar, 2023’te tersine dönecek, bunlar kazandıracak!”

İslam Memiş, gram altının hem dolar kuru hem ons altın destekli olmasına dikkat çekiyor. Bu yüzden, gram altınının yatırımcısını üzmediğini söylüyor. Buradan hareketle şu açıklamaları yapıyor ve tahminlerini paylaşıyor:

Dolar sınırsız basmak mümkün. Ancak, altın rezerv paradır, sınırlı varlıktır. Bu yüzden, ben altın yatırımlarını önemsiyorum. Rüzgar, 2023’te tersine dönecek. Muhtemelen, doların değer kaybettiğini, altın, sterlin, gümüş, euro gibi yatırım araçlarının da değerinin arttığını göreceğiz.

Altın

“Küresel ekonomi tarihin en büyük balonu!”

Robert Kiyosaki, her zamanki gibi kıyamet kehanetleriyle geliyor. Kiyosaki, başta ABD olmak üzere ekonomilerin çökeceğini iddia etmeye devam ediyor. Bu bağlamda, küresel ekonominin “tarihin en büyük balonu” olduğunu söylüyor. Twitter’dan görüşlerini açıklayan Kiyosaki, şunları söylüyor:

Çoğunuz hisse senetlerine, bonolara, ETS’ye veya MF’lere yatırım yapmadığımı biliyorsunuz. Lütfen bundan sonra söyleyeceğim şeyi kesinlikle dinlemeyin: “Kağıt varlıklardan kurtulurdum.” Dünya ekonomisi bir “Pazar” değil. Ekonominin dünya tarihindeki en büyük balon olduğuna inanıyorum. Allah hepimize merhamet etsin.

Kehanet vaazına devam eden Kiyosaki, altını özellikle tercih ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bunları da her fırsatta dile getiriyor. Bununla birlikte başka yatırım araçlarını da beğeniyor. Bunlardan birisi de ‘dijital altın’ olarak kabul edilen Bitcoin. Kiyosaki, şu anda 16.500 dolar seviyelerinde olan BTC’nin 5 yıl içerisinde 1 milyon dolara ulaşacağını öngörüyor. Ayrıca Kiyosaki, Ethereum’aa da sahip olduğunu söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ABD Senatosu, Binance ve Coinbase'i Sorguluyor: İşte Detaylar!
ABD Senatosu, Binance ve Coinbase’i Sorguluyor: İşte Detaylar! FTX karışıklığından sonra ABD Senatosu, en büyük kripto para borsaları Binance ve Coinbase’i sorguluyor. Senato Finans Komitesi başkanı Ron Wyden, kripto şirketlerine tüketici koruma uygulamaları hakkında cevap talep eden mektuplar gönderdi. Wyden’da, Binance ve Coinbase’in de dahil...
Vural Erkan 29 Kasım 2022