37 Uzmandan Kripto Para Tahminleri: Bu Altcoinlere Koşun!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 ay önce
3.815 görüntülenme
37 Uzmandan Kripto Para Tahminleri: Bu Altcoinlere Koşun!

Kripto para piyasası, sıkıntılarla ve çöküşlerle dolu bir yılı geride bıraktı. Şimdi piyasa oyuncuları, yeni yılın ne getireceğini merak ediyor. Kripto para uzmanları, 2023’te kripto dünyasında neler olacağına dair tahminlerini paylaşıyor.

Konsensüs kripto para tahminleri

 1. Genel makro ortam, kripto gibi yüksek riskli varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edecek. Bununla birlikte, önümüzdeki yıl boyunca yatay hareket, şiddetli bir düşüşten daha olası.
 2. Ürün-pazar uyumuna ulaşamayan birçok proje, fon ve talep eksikliği nedeniyle yavaş yavaş terk edilecek.
 3. Mali durumu kötü olan şirketler satın alınmaya çalışılacağı için birleşme ve satın alma faaliyetleri artacak.
 4. Risk sermayesi 2023’te, özellikle yılın ilk yarısında önemli ölçüde yavaşlayacak.
 5. Kripto para fiyatları, merkez bankalarının para politikalarıyla ilişkili olmaya devam edecek.
 6. Bitcoin ve Ethereum’un piyasa değerleri arasındaki fark küçülmeye devam edecek. Ancak 2023’te Ethereum Bitcoin’i geçemeyecek.
 7. 2023’teki ana anlatı, Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümlerine doğru kayacak. L2’ler için TVL artacak. Zk-rollups göreceli büyümede optimistic-rollups’tan daha iyi performans gösterecek. StarkNet, zkSync ve Arbitrum gibi büyük L2’ler tokenlerini başlatacak.
 8. Celestia gibi modüler Blockchain’ler artan ilgi görecek. Ayrıca, önceki döngünün alternatif monolitik Blockchain’lerinden daha iyi performans sergileyecek.
 9. Geçtiğimiz yılki merkezi kripto varlıklarının düşüşü, Binance’in ilgi odağı haline gelmesiyle, merkezi kuruluşlar için düzenlemelerin yoğunlaşmasına neden olacak. Coinbase, Binance etrafındaki FUD’dan faydalanacak.
 10. DEX’ler, diğer DeFi kullanım durumlarına göre en güçlü temel büyüme metriklerini yayınlayacak.
 11. Web3’teki merkezi olmayan sosyal ekosistem, bu alt sektördeki yatırımlar ve faaliyetler arttıkça hızlı bir büyüme yaşayacak
 12. Geleneksel markalar arasında NFT’lerin hızla benimsenmesinden hareketle, daha fazla kullanıcı NFT’lere dahil olacak. Ayrıca, NFT’ler kriptonun sanat ve kültürle entegrasyonu için bir araç görevi görmeye devam edecek.
 13. Opensea’nin pazar payı daha da düşecek ve pazar yeri tekel statüsünü kaybedecek.
kripto para

Uzmanların kripto tahminleri

Larry Cermak

Genel amaçlı zk-rollups nihayet 2023’te başlayacak. Aslında Ethereum kadar kullanılabilir hale gelecek. Arbitrum, Starknet, zkSync ve Scroll’un tümü 2023’te yerel tokenleri piyasaya sürüyor ve rollups’lar akıllı sözleşme etkinliğinin çoğunu temel katmandan emmeyi başardıkça, L2 tokenlerini ETH’ye karşı değer tahakkuku hakkında tekrar eden bir tartışma olacak. Polygon zkEVM, Starknet, zkSync ve Scroll arasında kıyasıya bir rekabet olacak.

Ethereum henüz Bitcoin’i çevirmeyecek ve başka hiçbir para Ethereum’u çeviremeyecek. Yine de Ethereum, 2023’te Bitcoin’den daha iyi performans gösterecek. Kripto fiyatları, teknoloji hisse senetleri gibi davranmaya devam edecek. OpenSea, tekel statüsünü kaybetmeye devam edecek ve telif haklarının uygulanmasına yönelik suiistimal edici yaklaşımı başarısız olacaktır. Genesis, Bölüm 11 için başvuruda bulunacak ve Gemini, Kazanma programı nedeniyle baskıyla karşı karşıya kalacak. GBTC ve ETHE çözülmeyecek.

SBF, 2023’te bir gün hapis görmeyecek ve suçsuz olduğunu iddia etmeye devam edecek. ABD düzenleyicileri, Lehman ve Enron’un dünya çapındaki politikaları nasıl etkilediğine benzer şekilde, kripto endüstrisinin yönetilme şeklini değiştirmek için FTX çöküşünü kullanacak. Gelecekte FTX benzeri durumların yaşanmaması için Sarbanes-Oxley Yasasına benzer yeni yasalar hazırlanacak.

kripto para

Steven Zheng

Genel makro ortam, kripto gibi yüksek riskli varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edecek. Piyasa, 2022’de zirveye ulaşan dalganın katları üzerinde olacak ikinci bir NFT dalgasında dibi görecek. NFT PFP projelerinin ikinci dalgası, üst düzey lüks yerine giriş seviyesi lüks cazibesine odaklanan son döngünün üçüncü/düşük seviyeli projeleri tarafından yönlendirilecek. Polygon, hem ekonomik aktivite hem de piyasa değeri açısından 2023’ün sonunda üçüncü en büyük uygulama katmanı olacak. Bence insanlar, aynı zamanda Cosmos ekosistemini de hızlandırabilecek olan dYdX Chain’den çıkacak talebi ve ekosistem gelişimini hafife alıyor.

John Dantoni

Makro ortam, dijital varlıklar gibi yüksek riskli varlıklarla kötü bir performans sergileyecek. Kripto para fiyatlarında nihai dibe ulaşmamış olabiliriz. Bununla birlikte, önümüzdeki yıl boyunca yatay hareket, şiddetli bir düşüşten daha olası. Hype, anlatılar ve fiyatlara daha az dikkat çekileceği için 2023, geliştiriciler ve bina için çok önemli bir yıl olacak. Layer-2’ler çekiş kazanmaya devam edecek. Arbitrum ve StarkNet dahil olmak üzere bazıları yerel tokenleri piyasaya sürecek.

Alameda Research, FTX, FTX US, Voyager Digital, Celsius, BlockFi ve potansiyel olarak diğer borç verenlerin sonuçları, 2023’ü dijital varlıklar için kurumsal altyapı sunan şirketler için merkezi bir yıl haline getirecek. Pazar payı, yeni borç verenler ve pazar yapıcılar için kapılacak. 2021’de, her kripto-finans şirketinin eksiksiz bir ana aracılık teklifi oluşturmak istediği öne çıkan trendin tersine döndüğünü de göreceğiz..

kripto para

Lars Hoffman

Makro tarafta, Çin’in teşvikle birlikte ani yeniden açılması ve FED faiz artırımlarının yavaşlaması, küresel makro risk iştahını yaz aylarına doğru yükseltecek ve kripto bundan büyük fayda sağlayacak. Mart 2024’te yaklaşan BTC halving’i, sektördeki iyimserliği genel olarak yüksek seviyelerde tutacak. Gizlilik, birçok endüstri katılımcısı tarafından güçlü bir şekilde savunulan bir konu olmaya devam edecek.

Eden Au

Arbitrum ve StarkNet yerel tokenlerini piyasaya sürecek. Ayrıca, her ikisi de EOY 2023’e kadar TVL’de ilk 10’a girecek. Polygon, daha geleneksel markaları bünyesine kattıkça NFT pazar payını artıracak. Cosmos ekosistemi, multi-side-chain geliştirme, yerel stablecoin desteği gibi yükseltmeler uygulayacak. Stake edilmiş ETH’nin geri çekilmesi 2023’ün ilk yarısında etkinleştirilecek. Ardından Coinbase’in cbETH’si, Ethereum likit staking’indeki pazar payını ikiye katlayacak. Ayrıca, varlık, büyük DeFi protokolleri tarafından geniş çapta teminat olarak kabul edilecek.

Avrupa Birliği MiCA mevzuatını sonuçlandırdıkça, Euro tabanlı stablecoin’in benimsenmesi istikrarlı bir şekilde artacak. USDC, USDT’yi geçecek ve piyasa değerine göre en büyük stabilcoin olacak. Ancak Tether hala önemli olacak ve 2023’te çökmeyecek. Bitcoin ve Ethereum’un piyasa değerleri arasındaki fark küçülmeye devam edecek. Ancak 2023’te ‘ters çevirme’ olmayacak. Spot Bitcoin ETF’si onaylanmayacak.

Andrew Cahill

BTC, yıl sonuna kadar piyasa değerine göre en büyük varlık olmaya devam edecek. Ancak ETH fiyat açısından daha iyi performans gösterecek. Solana, diğer alternatif katman-1’lere göre daha iyi performans gösterecek. Ancak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşamayacak. Katman-2 ölçeklendirme çözümleri, geliştirici ve kullanıcı benimsemesinde artış görmeye devam edecek. Ancak yerel tokenleri BTC ve ETH’ye göre daha düşük performans gösterecek.

Greg Lim

Kolay para dönemi sona erdiğinde, kripto ve daha geniş piyasa genelinde hem özkaynak hem de borç finansmanını artırma yeteneği, 2023 görünümünü oldukça kasvetli hale getirecek. Firmaların harcama konusunda daha bilinçli olmaları gerekecek. Muhtemelen işten çıkarmalar ve personel sayısında azalmalar devam edecek.

George Calle

2023’te kripto endüstrisine maruz kalan firmalar sürekli baskıyla karşı karşıya kalacak. Daha fazla madenci, kredileri güvence altına almak için kullanılan makinelerden ve/veya BTC hazinelerinden giderek daha pahalı hale gelen borç ödemeleriyle karşı karşıya kaldıklarından iflas ilan edecek veya yeniden yapılandırma yapacak. 2023 ayrıca 2021-2022’den daha düşük oynaklık sağlayacak. Bu da traderların kolay kar elde etmesi için daha az fırsatla sonuçlanacak.

Stablecoin piyasasında daha fazla yenilik ve dram görmeye de hazırlıklı olmalıyız. Ancak gelişmeler giderek çatallanan alanlardan gelecek. Spesifik olarak, DeFi geliştiricileri, protokollere yaratıcı bir şekilde entegre olan sansüre dayanıklı ürünler yaratırken, politika odaklı aktörler, mevzuata uyumlu ödeme araçlarını daha hararetle keşfedecek.

Wendy Hirata

2022’deki tüm olaylarla birlikte, CEX ve CeFi borç verme hizmetlerine olan güven tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyecek. Birçok piyasa katılımcısı, boğa piyasalarında gözden kaçan risk yönetimi, operasyonel şeffaflık ve piyasa uzmanlığı arayacak. Liquid Collective gibi kurumsal düzeyde yeni bir protokol, Lido’dan biraz pazar payı alacak.

Kevin Peng

2023’te L1 ağları, pazarın gelişen taleplerine uyum sağlamaya devam edecek. Köprüler ve IBC gibi cross-chain teknolojiler, yeni uygulama Blockchain’leri artan ilgi ve kullanım kazandıkça daha da olgunlaşacak. Ekipler genel ilgi ve organik talep için rekabet ederken, kripto tabanlı uygulamalar her zamankinden daha kullanıcı dostu hale gelecek.

Web3’teki sosyal ekosistem, hızlı bir büyüme yaşayacak. Kriptoyu çevreleyen düzenleyici çerçeveler daha yerleşik hale geldikçe, ilerici veya gerici politikalar olarak görülmelerine bağlı olarak gizlilik paralarının daha fazla benimsenecek. On-chain oyunlar, yeni bir türün yaratılmasını teşvik edecek ve Web3 oyun pazarını canlandıracak. GHO ve crvUSD, piyasa değeri açısından DAI’yi geçecek.

kripto para

Saurabh Deshpande

TradFi ve kripto para arasındaki korelasyon, her iki pazar da giderek artan ortak katılımcıları paylaştığı için gerileme dönemlerinde yüksek kalmaya devam edecek. Ancak kripto muhtemelen TradFi’den önce dibe vuracak. ETH, 2023’te BTC’yi çevirmeyecek. Başka hiçbir L-1 ETH’yi geçemeyecek. Arbitrum ve Starknet tokeneleri başlatacak ve ilk birkaç L2 arasında yer alacak (TVL tarafından). L2’lerin toplam TVL’si 20 milyar doları geçecek. Solana ekosistemi muhtemelen yeniden canlanacak.

Binance, ABD dışındaki düzenleyicilerden meşruiyet kazanacak. DEX/CEX hacim oranı muhtemelen ~%25’e çıkacak. OpenSea’nin pazar payı ~%25’e düşecek. Hesap soyutlaması biraz şekillenmeye başladıkça Metamask, Phantom ve Argent gibilerine payını kaybedecek.

Rebecca Stevens

Coinbase pazar payını artıracak, ancak yine de Binance’in ardından ikinci sırada yer alacak. Özellikle herhangi bir önemli düzenleyici baskının öncesinde, DEX’lerin hacimleri önemli ölçüde artacak. Geleneksel piyasalar kriptoyu daha fazla kabul etmeye başladıkça, spot/türev hacmi oranı yıl boyunca düşecek.

kripto para

Edvinas Rupkus

2023’ün 1. Yarısı, FTX bulaşması çözülmeye başlayıp fonların bir kısmını dükkanları kapatmaya veya yeniden yapılanmaya zorlayacağından aşırı derecede olaylı olmayacak. Ayrıca batı kripto para mevzuatı için daha katı bir ton getirecek. Ancak, ciddi kayda değer hiçbir şey geçilmeyecek. 2023’teki ana anlatı, ETH Layer-2 ölçeklendirme çözümlerine doğru kayacak. Küresel siyasi istikrarsızlık ve enflasyonun çözülmesi nedeniyle piyasa ‘güvenli limanlarda’ kaldığı için BTC/ETH dışı Blockchain’ler ilgilerini kaybetmeye devam edecek. Uzun zamandır beklenen NFT oyunları ve pazara giren diğer oldukça yenilikçi SocialFi uygulamaları olacak.

Afif Bandak

Appchain tezi, Cosmos ve Ethereum L2 Blockchain’ler olarak başlatılan daha fazla uygulamayla güçlenecek. ZK Blockchain’ler ölçeklenecek ve biraz çekiş kazanmaya başlayacak. Proto-danksharding ve staked ETH para çekme işlemleri 2023’te gerçekleşemeyecek. Geçen yılki olaylara düzenleyici tepki türbülansa neden olacak. Ancak nihayetinde bir netlik için verimli görüşmelerin ardından kripto yükselişe geçecek. On-chain borsalar, FTX’in bıraktığı boşluğu dolduracak.

Arnold Toh

Ethereum’un piyasa değeri, Katman-2’lerde artan benimseme talebi ve Ethereum’un deflasyonist modeli nedeniyle 2023’te Bitcoin’i geçecek. Katman-2 ekosistemleri, çoğunlukla Arbitrum, StarkNet ve zkSync’in potansiyel airdrop’u tarafından yönetilen büyüme cepleri görecek. Polygon, zkEVM çabalarının başarısına bağlı olarak TVL büyümesinde de bir miktar ivme kazanacak. GameFi ve P2E, Blockchain teknolojisi için gerçek kullanım durumlarına sahip oyunların lehine aşamalı olarak sona erecek. SocialFi, bir pump-dump döngüsü görecek. Böylece, günümüzün mevcut sosyal medya çerçevelerine bazı merkezi olmayan alternatifler sağlamak için bir avuç protokol ortaya çıkacak. Önemli protokoller arasında Lens ve Farcaster yer alıyor. Ancak So-Col gibi bazı abartılı protokoller de sonunda güçlü rakipler olabilir.

Jae Ah Song

Son piyasa olayları nedeniyle, merkezi kuruluşlar için düzenleme yoğunlaşacak. Bu, müşterilerin yeterli güvenilirlik yeniden inşa edilene kadar varlıklarını kendi kendine saklamayı tercih etmelerine yol açabilir. Böyle bir eğilim, (dYdX ve Uniswap) gibi mevcut merkezi olmayan borsaların büyümesini destekleyebilir. Web 3.0 sosyal ağ protokolleri (örn. Lens Protokolü, Bluesky Social), mevcut sosyal ağ hizmetlerinden pazar payı elde etmek için daha da gelişecek.

Hiroki Kotabe

L2’ler çekiş kazanmaya devam edecek. Arbitrum, Optimism’in tokenini geride bırakacak ve genel kripto pazarından daha iyi performans gösterecek olan tokenini piyasaya sürecek. Genel olarak L2’ler için TVL artacak. Zk-rollups göreceli büyümede optimistic-rollups’tan daha iyi performans gösterecek. StarkNet ve zkSync gibi büyük ZK toplamaları da tokenlerini piyasaya sürecek. Bu da genel pazardan daha iyi performans gösterecek. Polygon, tüm bunlardan yararlanacak. Ethereum, proto-danksharding’i 2024’e erteleyecek ve bu yıl MEV konularına odaklanacak. Wintermute, müşteri fonlarının depolanmasını güvenilir saklayıcılara yaptıran bir türev borsası başlatacak.

Hayden Booms

Kamuoyu Fed’in aşırı sıkı bir ekonomi politikasına sahip olduğundan korkmaya başladığından, devam eden makroekonomik endişelere rağmen 4 yıllık piyasa döngüsü devam ederken BTC 2023’ün ilk çeyreğinde 12 bin doların altına düşecek. BTC dip seviyeleri, döngüde daha sonra fiyatta en az %75’lik bir geri dönüşle yeniden test edilecek.

Kullanıcıların stake ettikleri ETH’lerinin kilidini açmalarını sağlayan Ethereum Shanghai yükseltmesi, 2023’ün 4. çeyreğine kadar ertelenecek. Bu da bir söylentiyi sat-haberi-al-al likidite etkinliği olarak işlev görecek. Fidelity’nin 2022’nin 4. çeyreğinde bireysel müşteriler için BTC ve ETH trade’ini zamanında başlatması, tüketici güvenini artıracak ve Fidelity’nin 2023’te ABD’deki BTC ve ETH ticaret hacminin anlamlı bir yüzdesini yakalamasına yardımcı olacak. Arbitrum Odyssey’in yeniden lansmanı ve Arbitrum tokeninin airdrop’u, başka bir ‘airdrop sezonunu’ başlatacak. En dikkate değer airdrop’lar Arbitrum, Celestia, LayerZero, StarkNet, zkSync ve nftperp olacaktır.

Carlos Guzman

Genel kripto fiyat seviyeleri, öncelikle makro koşullara bağlı olmaya ve diğer risk varlıklarıyla ilişkili olmaya devam edecek. Muhtemelen zayıf bir kazanç sezonu, hisse senetlerini daha da aşağı çekecek ve kriptonun durgunluk korkuları arasında aynı şeyi yapmasına neden olacak. Kongre muhtemelen kriptoyla ilgili düzenlemeleri geçirmede önceki yıllara göre daha aktif, daha hızlı ve daha titiz olacak. Muhtemelen sektör için umulduğundan çok daha az dostane düzenlemelerle sonuçlanacak. ETH, azaltılmış ihraç, ücret yakma ve ‘ultra sağlam para’ anlatısının yönlendirdiği piyasa değeri hakimiyetinde BTC’den pay kazanacak. Ancak ETH, 2023’te henüz BTC’yi çevirmeyecek.

Thomas Bialek

Geleneksel markalar arasında NFT’lerin benimsenmesinin hızlandırılmasıyla, 2023’te önceki yılların toplamından daha fazla kullanıcı NFT’lere dahil edilecek. Bu amaçla, NFT’ler, teknolojinin imaj krizinin üstesinden gelen, sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş dijital koleksiyon ürünleri olarak gizlenecek. Üretken sanat kaseleri, fiyat performansı açısından NFT pazarının geri kalanından daha da ayrışacak. Mavi çipli PFP segmentinde, pazar gücü giderek tekelleşirken hayatta kalanların çoğu sahneden kaybolacak.

Muhammed Ayadi

ABD küçük bir durgunluğa girerken, Avrupa daha şiddetli bir durgunluk yaşayacak. Kripto para kışı 2023’ün ilk yarısına kadar devam edecek. Kriptodaki korku ve belirsizlik, daha büyük borsalardan biri büyük bir denetim firmasından uygun bir denetim alana kadar merkezi borsalarda yüksek kalmaya devam edecek. Katman-2 savaşı, Arbitrum token lansmanı ve kullanıcı benimsemesini yakalamak için birçok yeni etkinlikle kızışacak. Sonunda, özellikle ademi merkeziyet söz konusu olduğunda, bazı Katman-2’lerin geliştirmede diğerlerinden çok daha ileride olduğunu ortaya çıkaracak. Bu, pazar payı mücadelesinin galibini belirlemede kilit bir faktör olacak. Yıl sonuna doğru NFT’ler için yeni kullanım durumları olacak. Ayrıca, daha geleneksel markalar NFT oyununa katılmaya devam edecek. Polygon bundan en çok yararlanacak ve sonunda piyasa değerine göre ilk 10 projesi arasına girecek.

Michael McNelly

Ölçeklendirme, NFT’ler, UX, saklama ve diğer benzersiz kullanım durumlarıyla ilgili olarak sektörde sürekli yenilik olacak. Özellikle Polygon, Arbitrum, StarkNet ve Optimism olmak üzere Ethereum rollups, yenilikçi ürünler ve lansmanı yapılan çözümlerle sürekli olarak kullanılacak. Bu platformlar, yeni kullanıcılar için kolay geliştirilmiş ve basit bir UX’e sahip dApp’leri barındıracak. 2023’te bir boğa piyasası olmayacak. Bunun yerine kurumsal benimseme gerçekleşecek.  

Marcel Bluhm

Gizlilik büyük bir konu olacak. Düzenleyici inceleme nedeniyle, tam gizlilik coinleri mücadele edecek. Ancak gizlilik, sansüre karşı direnç ve düzenleyici gerçekler arasında bir orta yol keşfeden zk.money gibi çözümler, ürün pazarına uygun olabilir. Stablecoin’ler için ulusal bir yasal çerçeve ABD’de tanıtılacak. İyi hazırlanmışsa, bu, zaman içinde stablecoin’lerin piyasa değerinde önemli bir büyümeye yol açacak. Ayrıca, dijital varlık alanında dolarizasyonu sürdürecek. Küresel olarak, bazı CBDC’ler gün ışığını görecek. Ancak halka açık raylarda çalışmadıkça veya kullanımı teşvik etmedikçe, yalnızca sınırlı bir benimseme görecekler.

Jason Michelson

ABD ve Avrupa’da durgunluklar ortaya çıkarken, piyasa koşulları 2023’ün ilk yarısı için çoğunlukla düşüş eğilimini sürdürecek. Zayıf kazançlar muhtemelen hisse senetlerini daha da aşağı çekecek ve kripto piyasaları da aynı şeyi yapacak. Bu dönemde dijital varlıklara olan ilgi ile volatilite azalacak ve kripto piyasaları çoğunlukla yatay hareket edecek.

ETH, 2023’te BTC’yi tersine çevirmeyecek. Ancak piyasa değeri açısından önemli bir zemin kazanacak. Mevcut EVM uyumlu olmayan L1’lerin çoğu, ETH’ye kıyasla daha düşük performans gösterecek. Avalanche Warp Messaging yoluyla alt ağlar arası iletişim, alt ağlar arasında köprü kurmayı daha verimli hale getirecek. Belki de daha fazla projenin ve geliştiricinin Avalanche ile denemeler yapmasını sağlayacak. GMX büyümeye devam edecek, ancak alım satımlarda minimum yayılma ve fiyat etkisi sunmaya devam ettiği sürece eninde sonunda tekrar istismar edilecek.

Celestia gibi modüler Blockchain’ler artan ilgi görecek. Önceki döngünün alternatif monolitik Blockchain’lerinden daha iyi performans gösterecek. Arbitrum muhtemelen 2023’ün ilk yarısında veya ikinci yarısında bir token yayınlayacak. Bu, ekosistemindeki tokenlar için mini bir altcoin sezonuna neden olacak. Ethereum L2’lerde Kilitlenen Toplam Değer, Ethereum dışı L1’lerin TVL’sinde önemli bir zemin kazanacak, hatta belki de onu geçecek. Zk-rollups teknolojisinde önemli bir ilerleme olacak. Ancak çoğu 2023’te lansman yapmayacak veya önemli bir ilgi görmeyecek.

Atharv Deshpande

Kripto piyasa kapitalizasyonu 0,65 trilyon – 1 trilyon dolar arasında seyrederken, düşüş piyasası yapısı önümüzdeki üç çeyrekte kullanıcılar arasında daha fazla belirsizlik yaratacak. Daha fazla firma iflas edecek ve daha fazla kötü oyuncu tasfiye edilecek. 2022’de merkezi varlıkların düşüşü ve gücün merkezileştirilmesinin dezavantajları, DEX’lerin benimsenmesini her zamankinden daha fazla artıracak. ETH piyasa değeri BTC’ye yaklaşacak. Ancak henüz onu geçemeyecek. Starknet ve Arbitrum’un piyasaya sürülmesiyle L2’nin benimsenmesi artacak. Böylece, giderek daha fazla sayıda NFT Oyun projesi L2’ye köprü kuracak. Polygon, kripto dışı geleneksel markalarla ortaklıklar kurmaya ve NFT sektöründeki konumunu güçlendirmeye devam edecek.

Ian Devendorf

Merkezi olmayan kimlik çözümlerinin önemi, kendi kendini yöneten kimlik için altyapı oluşturdukça ve düzenleyici netlik sağlandıktan sonra kurumsal sermayenin uyumlu bir şekilde işe alınmasını mümkün kılarak artmaya devam edecek. Pazar daha açık düzenleyici rehberlik beklerken, pazar payı şeffaflığa öncelik veren ve kanıtlanmış bir sicile sahip olan yerleşik şirketlere odaklanmaya devam edecek. Bu da yeni girenlerin işini zorlaştıracak.

Dipankar Dutta

Gizliliği koruyan ve sansür direncini artıran Blockchain teknolojilerine olan ilgi, 2023’te yeniden canlanacak. 2023’ün ikinci yarısında staked Ethereum’un geri çekilmesinin etkinleştirilecek. Ayrıca 2023’te spot Bitcoin ETF’si onaylanmayacak. Katman-2’lerin ve side-chain tabanlı ölçeklendirme çözümlerinin sağlıklı bir şekilde benimsenmesi 2023’te devam edecek. Gelir getiren platformlar önemli bir yükseliş kaydedecek.

Edvin Memet

Toplam kripto piyasası değerine göre normalize edilen DeFi TVL, yılın başından sonuna kadar en az %50 artacak. ETH, yıl sonunda yeniden net deflasyonist olacak. Ayrıca, ‘ultra sağlam para’ anlatısını güçlendirecek ve BTC’den daha fazla pazar hakimiyetini kazanacak. Gelecek hala multi-chain’de kalıyor. O kadar çok kötülenmiş Solana, ilk on üç sıraya doğru istikrarlı bir şekilde ölçeklenmeye başlayacak. 4. Çeyrek, en az bir L2 token lansmanı görecek. Köprü ile ilgili istismarlarda kaybedilen toplam miktar, 2022 değerinden önemli ölçüde düşecek ve 500 milyon doları geçmeyecek.

Yeni kullanım örnekleri öne çıktıkça, eski kullanım örnekleri yeniden ortaya çıktıkça ve kullanıcı deneyimi yavaş yavaş gelişmeye devam ettikçe, NFT hacimleri yılın başından sonuna kadar en az 4 kat artacak. Twitter çıkışı, daha fazla markanın dikkatlerini metaverse ve web3 müşteri sadakat programlarına çevirdiğini görecek. Web3 sosyal ağları yavaş yavaş güç kazanacak. Metaverse arazi fiyatları en az 2-3 kat artacak.

Florence Kuria

2023’te, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi amaçlayan Optimism gibi Ethereum katman-2 çözümlerinin benimsenmesi istikrarlı bir şekilde artmaya devam edecek. Ayrıca daha az faiz artışı ve daha düşük enflasyon görmemiz muhtemel. Bu, kripto para birimleri gibi riskli varlıklara yönelik iştahın artmasına ve bireysel yatırımcıların sektöre geri dönmesine neden olacak. DYDX gibi Merkezi Olmayan Borsalar, yatırımcıların CEX’lere olan güveni azalmaya devam ettikçe merkezi borsalardan daha iyi performans göstermeye başlayacak.

Jaiden Percheson

2023, piyasa katılımcıları için genel olarak zorlu bir yıl olmaya devam edecek. Piyasa, Bitcoin’in yeni zirveler yapmayacağı kısa dalgalanma dönemleriyle yıl boyunca değişmeye devam edecek. Piyasa katılımcıları diğer varlıklarını sattıkça ve ‘değere’ geri dönmeye çalıştıkça, Bitcoin ve Ethereum genel hakimiyet kazanmaya devam edecek. İnsanlar kripto para birimi alanında oynaklık ararken, toplam hacimler yıl boyunca arttığından, NFT’ler geleneksel şirketler tarafından genel olarak benimsenmede liderlerden biri olmaya devam edecek. Sektör, piyasa katılımcıları arasında meşruiyet kazanmaya devam ederken, NFT hacimlerinin çoğu bu yıl belirli birkaç projede gerçekleşecek. Shiba Inu, Shibarium’u 2023’ün ikinci çeyreğine kadar başlatacak. Ayrıca, Dogecoin’in hacimlerini geçecek ve daha fazla piyasa katılımcısını bünyesine katacak.

Imran Khan

Starknet ve Aztec gibi ZK-rollups üzerindeki inşa etkinliği, birçok yeni DeFi + Privacy projesinin başlatılmasıyla artacak. Diğer yandan getiriler diğer yerlere kıyasla çekici olmadığı için DeFi’nin TVL’si bir bütün olarak düşük kalacak. Mobil cihazlar için oluşturulan Web3 uygulamaları, mevcut UX üzerinde geliştirilerek başlatılacak. USDC ayrıca, kripto entegrasyonunun çok daha incelikli olduğu Cash App tarzı uygulamaların oluşturulmasına izin verecek.

Zak Abdi

2023’teki dijital varlık piyasaları için genel tahmin düşüş yönünde. Yönetim hakları olan Defi tokenleri düşmeye devam edecek. Ancak gerçek dünya varlıklarına (RWA) sahip Defi anlatısı, Defi’nin çoğu döngüsel olduğundan ve piyasa katılımcıları bunu anlamaya başladığından ilgi çekecek. Buna rağmen, kalan kaynaklar Ethereum gibi daha seçkin ağlara odaklandığından, Centrifuge gibi ağlar popülerlik kazanamayacak. RWA’yı Ethereum’a getiren Aave veya Maker gibi protokoller fayda sağlayacak. Binance pek çok zorlukla ve incelemeyle karşı karşıya kalacak, ancak iyi olacak. NFT hacmi düşük kalacak. BTC hakimiyetini sürdürecek.

Brandon Kae

Piyasalar düşüş eğilimini sürdürecek. Fed gerçek anlamda dönene kadar ATH’lere dönmesi pek olası değil. Çoğu piyasa katılımcısının başlangıçta bahse gireceği kayda değer bir ayı piyasası rallisi/rallileri olacak. L1’lerin çoğu değerleme, TVL veya kullanım açısından zirvelerine ulaşamayacak. Piyasaya sürülen yeni L1’lerin %90’ı DOA olacak. Optimistic-rollups’lar gelişmeye devam ederken, zk-rollups en azından 2023’ün ikinci yarısına kadar nispeten baskı altında kalacak. L3’ler dikkati Cosmos uygulama chain’lerinden biraz uzaklaştıracak. Validiumlar daha fazla dikkat çekmeye başlayacak. ETH, BTC’yi çevirmeyecek. CBDC testi/denemeleri başlayacak.

Shamel Tejani

Yıl sonuna doğru Fed pivotları, Bitcoin’in düşük bir seviye oluşturmasına neden olarak toparlanma sürecini başlatacak. Çoğu NFT projesi ve coin, likidite daha da kurudukça ve insanlar iyi bir projenin tokenleri iyi bir değer tahakkuku anlamına gelmediğini fark ettikçe kanamaya devam edecek. Ethereum, kısa bir süre için de olsa, Bitcoin’in piyasa değerini geçecek. Daha fazla düzenleme yapılacak. Birkaç kripto para şirketi daha toplu işten çıkarmalar gerçekleştirecek.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
 • Theblock

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX CEO'su SBF'den Mahkemeye Talep: O İsimleri Açıklamayın!
FTX CEO’su SBF’den Mahkemeye Talep: O İsimleri Açıklamayın! FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in yargılamasında yargıç Ekim ayı için geçici bir duruşma tarihi belirledi. Bu arada SBF, Salı günü Manhattan federal mahkemesinde yatırımcıları dolandırmak ve kripto para trade platformundaki müşteri mevduatlarını yağmalamakla ilgili suçlamaları...
Vural Erkan 1 ay önce