Türklerin Çokça Aldığı 4 Altcoin İçin Selloff Uyarısı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
892 görüntülenme
4 Altcoin İçin Selloff

Altcoin piyasası Silvergate iflas haberlerinin gündeme geldiği 3 Mart’tan bu yana düşüyor. ATOM ve DOGE popüler kriptolarda çift haneli değer kaybetti. Kripto analistleri hangi seviyeleri belirliyor?

Altcoin piyasası biriken genel baskıdan muzdarip

Cosmos (ATOM) genel baskı arttıkça %5’in üzerinde düşüşler göstermeye başladı. ATOM fiyatı Şubat sonlarından bu yana alçalan bir kanal içinde düşüyor. Analistlere göre ayıların ATOM’u alçalan kanalın destek bölgesine çekmesi beklenebilir. Bu düşüş görünümü, 12,65 dolar seviyesindeki potansiyel düşüş için zemin hazırlıyor. Ayılar çılgına dönmeye devam ederse, muhtemelen söz konusu satış sinyalini tetikleyerek yeni bir düşüş momentumu dalgasına neden olacaktır.

Böyle bir durumda, Cosmos fiyatı, kritik destek seviyesini 10,55 dolar olarak yenilemek için düşebilir ve bunun bir sonucunda, 9,32 dolar değişine yönelebilir. Toplamda bu hareket, ATOM’un piyasa değerinde %13,61’lik bir düşüş anlamına gelse de, aşırı düşüş eğilimi altcoin’in Aralık 2022’nin en düşük seviyesi olan 8,47 dolara geri dönerek toplam kaybı %13,61’den %21,74’e getirebilir.

Olumlu yönde, yatırımcılar düşüş sinyalini dikkate almaz ve satın alma ivmesini artırırsa Cosmos fiyatı yükselebilir. Düşen kanalın orta çizgisinin üzerinde 11,09 dolardan kapanan günlük bir mum çubuğu, toparlanma olasılığını artırıyor.

Bununla birlikte, yalnızca 11,52 dolarlık direnç seviyesinin bir destek tabanına dönüşmesi, düşüş görünümünü geçersiz kılacaktır. Böyle bir durumda, Cosmos fiyatı alçalan paralel kanaldan bir kırılma girişiminde bulunabilir. Başarılı bir hamle, ATOM’un bir sonraki direnci olan 11,98 dolar ile boğuştuğunu görebilir. Oldukça iddialı durumlarda, Cosmos fiyatı 13,35 dolar direnç seviyesine veya daha yüksek 14,35 dolar direnç seviyesine yükselebilir. Böyle bir tırmanış, mevcut seviyelerden %32,32’lik bir artış anlamına geliyor.

Altcoin boğa sezonu çok uzakta duruyor

Basitçe ifade etmek gerekirse, en iyi 50 altcoin’in %75’i Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğinde altcoin sezonun geldiği kabul edilir. Bu performans 90 güne denk gelen bir sezon üzerinden ölçülmektedir. Bitcoin, listedeki altcoinlerin çoğunu geçmesine rağmen, bunlardan birkaçı yalnızca Bitcoin’den daha kötü performans göstermekle kalmadı, genel olarak korkunç bir performans sergiledi. Bu cephede lider kripto para birimi Dogecoin’dir.

Üç ay içinde yaklaşık %26 düşüş yaşayan Elon Musk’ın favori kriptosu, Luna Classic (LUNC) ve Huobi Token (HT) gibi kripto para birimlerinin gerisinde kaldı. Hem LUNC hem de HT sırasıyla sadece %21 ve %24 azaldı. Bu, LUNC’nin bir zamanlar çökmüş bir Blockchain olmasına rağmen gerçekleşti.

Dogecoin altcoinleri aşağı çekerken, kripto piyasası şu anda bir Bitcoin sezonu yaşıyor. Son altcoin sezonu, BTC’nin üç hafta içinde %23’ten fazla düştüğü Ağustos-Eylül 2022 arasında gözlemlendi.

Dogecoin’in mevcut piyasa koşullarındaki konumu

DOGE 0,067 dolar destek seviyesinin altına düşerse, hemen 0,057 dolara düşmeye karşı savunmasız hale gelebilir. Bu düşüşler en son Eylül 2022’de Dogecoin sahipleri tarafından görüldü ve böyle bir düşüş, %20’lik bir çöküşle sonuçlanacaktı.

Ana Üstel Hareketli Ortalamalar (EMA) direnç seviyeleri olarak hareket ettiğinden, aynı ihtimal muhtemel görünüyor. Parabolik Stop and Reverse (SAR) indikatörü ayrıca, mum çubuklarının üzerindeki mavi noktaların varlığıyla kanıtlanan aktif bir düşüş trendini vurgulamaktadır.

4 Altcoin İçin Selloff

Ancak RSI, 30.0 işaretinin altındaki aşırı satım bölgesine yaklaşıyor. Bu alanın tarihsel olarak, Dogecoin fiyatında bir toparlanmaya yol açabilecek bir trendin tersine dönmesini tetiklediği belirtelim.

Bununla birlikte, düşüş tezini geçersiz kılmak için DOGE’nin yaklaşık %16 oranında toparlanması ve 0,082 dolardaki kritik direnci aşması gerekecek. Bu, altcoinin sonunda yılın bugüne kadarki en yüksek seviyesi olan 0,095 dolara yükselmesine ve hatta 0,100 dolar yerel zirvesine ulaşmasına olanak tanır.

Altcoin piyasasısında korkular belirirken, Vechain boğaları soğuk duş alıyor

Boğalar zaten yeşil yükselen trend çizgisinden ve 55 günlük SMA’dan vazgeçmek zorunda kaldıktan sonra, Vechain fiyatı yine düşüyor. VET, yalnızca 200 günlük SMA ve aylık S1 destek seviyesinin son savunma hattı olarak 0,022 dolara yaklaştı. Aşağı yönlü baskıların artmasıyla birlikte, bu seviye kırıldığında boğaların çıkması gerekiyor. En doğru tahmin, VET’teki fiyat hareketinin %27’ye kadar düşerek 0,017 dolara doğru esnemesi olabilir..

4 Altcoin İçin Selloff

RSI’ın yeniden neredeyse aşırı satıldığı göz önüne alındığında, yukarı yönlü bir sıçrama burada mantıklı olacaktır. Bazı yukarı yönlü hareketler, bu kez 55 günlük SMA üst tarafta direnç olarak 0,025 doları vururken görülebilir. Bu durumda, boğaların ziyafet çekmesi için kabaca %11’lik güzel bir kazanç elde edilebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynaklar:
  • Fxsreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yatırım Fonu Kripto Para Satılmayacak
Yatırım Fonu Endişeleri Giderdi: O Kripto Para Satılmayacak! İflas etmiş kripto para borsası Mt.Gox’un en büyük alacaklısı olan Mt.Gox Yatırım fonu, endişelerin aksine varlıklarını satmayacağını duyurdu. Mt.Gox Yatırım fonu, milyonluk kripto para cüzdanını ‘koruyor’ İflas etmiş Mt.Gox’un Bitcoin’i alacaklılarına iade etme planı, Silvergate’in gönüllü tasfiyesinden...
Buğra Çağlar 3 hafta önce