‘Satış Baskısı Büyüyor’ 4 Altın Analistinden Kritik Yorumlar!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
182 görüntülenme
'Satış Baskısı Büyüyor' 4 Altın Analistinden Kritik Yorumlar!

Altın Çarşamba günü, güçlü Çin ekonomik verilerinin doları çökertmesi ve en büyük külçe tüketicisinden daha iyi fiziksel talep gelmesine yönelik bazı bahislerin sürmesiyle yükseldi. Ancak ABD faiz oranlarındaki yükselme, riski kazançları sınırladı. Analistler, son veriler ve gelişmeler ışığında piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altın piyasası sağlam ama temkinli görünüyor”

Spot altın, bir önceki seansta iki ayın en düşük seviyesini gördükten sonra %0,2 artışla 1.830,30 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,3 artışla 1.842,00 dolardan işlem gördü. Çin’in imalat faaliyeti, Şubat ayında on yıldan fazla bir sürenin en yüksek temposunda genişledi. Ana merkezdeki fiziki altın talebi, bu yıl Covid-19 kısıtlamaları hafifletildiğinden artış kaydetti. Bağımsız analist Ross Norman, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasa, dolardaki ralliyi tersine çeviren güçlü verilerin ardından Çin ekonomisinin toparlanması konusunda temkinli bir şekilde iyimser. Bu da altını ve riskli varlıkları artırdı. Altın açıkça aşırı satıldı ve 1.808 dolar seviyesinde teknik destek bulduktan sonra diplerde iyi bir pazarlık avı görüyoruz… ABD enflasyona bağlı verilerin sabit bir itici güç olmasıyla birlikte piyasa sağlam ama temkinli görünüyor.

Altın

“Altın fiyatının bir sonraki durağı bu aralık olabilir”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, ABD verilerinin dirençli bir ekonomiye ve sıkı bir işgücü piyasasına işaret etmesinin ardından Şubat ayında Haziran 2021’den bu yana en kötü ayını kaydetti. Traderlar, Fed’in hedef oranının Eylül ayında mevcut %4,50-%4,75 aralığından %5,425’te zirve yapmasını bekliyor. City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu yorumu yapıyor:

Altın, 200 günlük üssel hareketli ortalamasında destek bulması nedeniyle yakın vadede aşırı satılıyor. Ayrıca, ABD dolarının Şubat ayındaki kazanımlarına karşı geri çekilmesi bekleniyor. Altının bir sonraki durağı 1.850-1.860 dolar bölgesi olabilir. Bu noktada başka bir zirve arayışında olacağız.

“Yatırımcılar altına doğru bir miktar sığınak arıyorlar”

Bank Wealth Management kıdemli metal yatırım stratejisti Rob Haworth, ‘zorlu ekonomik verilerin’ olduğu bir sabah ve ABD dolarındaki bazı zayıflıkların, ABD’deki yüksek faiz oranlarına rağmen fiyatların 2023’teki düşük seviyelerinden sıçramasıyla altını desteklediğini söylüyor. Analiste göre, ABD ekonomik verilerindeki zayıflık, ‘tüketici güveni, Chicago ve Richmond’dan bölgesel Fed iş anketleri ve Aralık ayında düşen ev fiyatları’ genelinde yaygın. Haworth ayrıca, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasa beklentileri, Federal Reserve’in yıl ortasına kadar %5,25 ile %5,5 federal fon oranı hedef aralığına ulaşacağını yansıtıyor. Ancak, enflasyon sürpriz bir şekilde yükselmeye devam ederken, yatırımcılar muhtemelen emtia kompleksindeki enflasyon baskılarından altına doğru bir miktar sığınak arıyorlar.

Altın

“Teknik bozulmaya sürü tepkisi çok şiddetli olacak!”

Altın fiyatları, Fransa ve İspanya’dan gelen şaşırtıcı derecede sıcak enflasyon verilerinin Avrupa Merkez Bankası’nın Mart toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğine yönelik beklentileri güçlendirmeye yardımcı olmasıyla Salı günü erken saatlerde düşük işlem gördü. İleriye bakıldığında, Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 22 Mart’ta alacağı politika kararından önce piyasanın Şubat ayı ABD istihdam rakamlarını ve Şubat ABD enflasyon rakamlarını göreceğine dikkat çekiyor. Analist bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Önümüzdeki dört hafta içinde beklenmeyeni bekleyin. Haberlere, değerli metaller ve baz metallerdeki teknik kırılmaya, teknik bozulmaya sürü tepkisi çok şiddetli olacak. Beklenmeyen, Şubat ayındaki çok düşük istihdam rakamlarının yanı sıra enflasyondaki düşüş eğiliminin bir kombinasyonu olabilir. Ayrıca Fed, 22 Mart toplantısında faiz artırımlarının devam eden mevcut duruşunun aksine ekonomik verilere bağlı olacağını söyleyerek sürpriz yapabilir.

Karnani, traderların son zamanlarda sözde ekonomik sürprizlere ve politika sürprizlerine karşı çok vahşi tepkiler verdiğini söylüyor. Analiste göre, stop-loss, belirli bir günde hem alım tarafında hem de satış tarafında tetiklenme eğiliminde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Marketwatch

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Para Borsası Hacklendi Gizliyor
Bu Kripto Para Borsası Hacklendi! Ama Olayı Gizliyor! On-chain araştırmacıları, Hindistan merkezli bir kripto para borsasının 7,5 milyon dolarlık hack saldırısını gizlemeye çalıştığını öne sürdü. 7.5 milyon dolarlık hack ‘sistem bakımı’ gibi gösterildi On-chain dedektifi ZachXBT, Hindistan merkezli kripto para borsası Bitbns’in geçen ay 7,5...
Buğra Çağlar 3 hafta önce