“Bu Seviyeleri Kıracak” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!

1618476446113
1618476446113
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları Cuma günü mütevazı bir şekilde yükseldi, ancak bir hafta öncesine göre çok az değişiklik gösterdi. Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Çinli emlak devi Evergrande’nin sıkıntılarının Çin’in ötesine geçmesinin ardından altın fiyatlarının yükseldiğini, ABD’li Evergrande yatırımcılarının henüz faiz ödemeleri almadığını söyledi. Kıdemli analiste göre, Çin, Evergrande’yi kurtarmayacak gibi görünüyor, ancak altın için bazı güvenli liman akışlarına yol açması gereken sistemik riskleri kontrol altına almaya çalışacak.  

“Çin’in kripto para yasağı gerçekleştiğinde altın fiyatı 1.840 dolarlık direnci kıracak”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, altın fiyatları, yatırımcıların Federal Rezerv’in para politikası planlarının yanı sıra Çin’in kripto para birimleri üzerindeki baskısını ve emlak devi Evergrande’ye bağlı gelişmeleri sindirmeye devam etmesiyle, bir haftadaki en keskin günlük kaybını kaydettikten bir gün sonra Cuma günü yükseldi. Kıymetli metal fiyatları haftayı, geçen Cuma günkü anlaşmanın sadece birkaç sent üzerinde tamamlandı.

Çin Halk Bankası Cuma günü, sanal para biriminin yasal para birimiyle aynı yasal statüye sahip olmadığını belirterek, kripto para birimleri üzerindeki baskısını yineledi. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani, verdiği bir demeçte şu hususların altını çiziyor:

Çin’in kripto para birimlerini ortadan kaldıracağına dair bir onay varsa ve olduğunda, altın fiyatı 1.840 dolarlık direnci kıracak. Çin’den gelen olası bir kripto yasağı hakkında daha fazla açıklık olması gerekiyor. Tarih, kripto para birimlerinin herhangi bir büyük fiyat düşüşünden sonra (haberlerden bağımsız olarak) keskin bir şekilde yükseldiğini gösteriyor. Bu yüzden kripto para birimleri için bekleyip görün.

"Sarsıcı Dalga Yaklaşıyor" 5 Analist, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Paylaştı!

Jeff Wright: Altının trend hala aşağı yönlü

Aralık vadeli altın sözleşmesi 1.751,70 dolardan işlem görürken, FactSet verilerine göre, Perşembe günkü %1,6’lık düşüş, 16 Eylül’den bu yana külçe için bir günlük en keskin düşüşü temsil ediyor. Altın vadeli işlemleri, haftayı, geçen Cuma günkü 1.751,40 dolarlık sözleşmeden 30 sent daha yüksek kapattı. Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright verdiği bir demeçte, Federal Rezerv’in para politikasına ilişkin açıklamasının ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günkü yorumlarının “piyasa tarafından sindirilmesi” nedeniyle altın için trendin hala aşağı yönlü olduğunu belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in tahvil alımlarını azaltması yıl sonuna kadar başlayacak ve faiz oranları büyük olasılıkla 2022’de sıkılaşmaya başlayacak. Çarşamba günü Fed, tahvil alımlarını yakında azaltma ve faiz oranlarını gelecek yılın sonuna kadar artırma niyetinin sinyalini verdi; bu, yatırımcıların getiri sunan varlıklara kayması durumunda külçeye olan iştahı azaltabilir. Merkez bankasının faiz artırım tahminleri de 2022 gibi erken bir tarihte faiz artırımlarına işaret etti ve bu da değerli metallere olan talebi olumsuz etkileyebilir.

"Düşüş Bekleniyor" Diyen Analist, Altın'ın Göreceği Seviyeleri Sıraladı!

Jeff Wright ayrıca, Cuma günü ABD hisse senedi piyasalarında, Evergrande’nin faiz ödemelerindeki gecikme ve altın için destekleyici olarak Çin ve ABD ekonomileri üzerindeki olası etkisi nedeniyle “riskten kaçış” hissi görüyor. Yatırım uzmanı, şu yorumu yapıyor:

Dolaylı maruz kalma, şu anda hesaba katılan bir risk. Yani, güvenli liman altına yönelik küçük bir iştah var, ama bunun kısa ömürlü olduğuna inanıyorum.

İleriye bakıldığında analistler, kısa vadeli bir katalizör olmadığında altının ABD doları hareketlerinden ve risk iştahından daha fazla etkilenebileceğini söylüyor. AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, günlük notunda, “İleriye dönük olarak, yatırımcılar, dolar endeksinde kayda değer bir şey olmadıkça, altın fiyatlarının yatırımcıların risk iştahından daha fazla etkileneceğini anlamalı” kaydını düşüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Bu Seviyeleri Kıracak” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!