“Dar Bir Aralıktayız” 4 Analist, Altın Tahminlerini Paylaştı!

BN JA580 0622cm M 20150622110830
BN JA580 0622cm M 20150622110830
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları yaklaşık iki haftanın en düşük kapanışını yapmak üzere Salı günü düştü. Ancak Mayıs ortasından bu yana 1.800 dolar ile 1.880 dolar arasında sıkışıp kaldı. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Tarderlar, bu manşetin altına olan ilgiyi artıracağını biliyor”                    

Kıymetli metal fiyatları, kayıplarını azaltmadan önce, Haziran ayı ABD tüketici güveni verilerinin açıklanmasının hemen ardından seans yavaşlamalarına doğru düştü. Veriler, tüketici güveninin 16 ayın en düşük seviyesi olan 98,7’ye gerilediğini gösterdi. AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ekonomik veriler, ABD ekonomisinin resesyona girdiğini gösteriyor. Tarderlar, bu manşetin altın gibi riskten kaçınan bir varlığa daha fazla ilgi göstereceğini resmen doğrulamasının an meselesi olduğunu biliyor.

Altın

Suki Cooper: Altın, giderek daha dar bir aralıkta kaldı

Standard Chartered’ın değerli metal araştırmaları direktörü Suki Cooper da görüşlerini paylaştı. Cooper, yatırımcıların yavaşlayan ekonomik büyüme, artan enflasyon ve Federal Rezerv’den daha agresif faiz artırımı tehdidini sindirdiğini kaydediyor. Bu ortamda altın fiyatının şimdilik bir aralıkta kaldığını söylüyor. Analist, ek olarak şu açıklamayı yapıyor:

Altın, daha hızlı faiz artırımı riski ile uzun süreli yüksek enflasyon ve daha yavaş büyüme arasında gidip geldi. Bunun için giderek daha dar bir aralıkta kaldı.

“ETF’lerden gelen büyük çıkışlar sarı metal üzerinde baskı yaratıyor”

Commerzbank emtia analistleri, altın ve gümüş borsasında işlem gören fonlardan çıkışların değerli metaller kompleksi üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyor. Bu bağlamda Commerzbank değerli metaller analisti Daniel Briesemann, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ETF’lerden gelen bir başka büyük çıkış da muhtemelen altın üzerinde baskı yarattı. Bloomberg tarafından takip edilen altın ETF’lerindeki varlıklar dün 6 ton kadar azaldı. Çıkışların momentumu son zamanlarda yeniden hız kazandı.

Altın

TDS: Sarı metal iki yöne çekiliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın piyasalarında bir erteleme rejimi var. TD Securities’deki stratejistler, bu rejimin şimdilik devam etmesini bekliyor. Stratejistler, şu şekilde yorumluyor:

Şahin bir Fed rejimi durgunluk korkularıyla çatışırken sarı metal iki yöne çekiliyor. Sonuçta, bir Fed yürüyüş döngüsü, artan resesyon riskleriyle ilişkilendirilme eğilimindedir.

Altın

“Altın trade’i bir erteleme festivali olmaya devam edecek”

Stratejistlere göre, Fed’in enflasyonu kontrol etme yeteneği sınırlı. Ayrıca, arz tarafının kesintiye uğramasının da göz önüne alınması lazım. Bu yüzden, bu yürüyüş döngüsü, son tarihsel benzerlerinden farklı. Buradan hareketle stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Buna karşılık, altın böcekleri daha düşük büyümeyle ilişkili potansiyel bir stagflasyonist sonucu kokluyor. Bununla birlikte, merkez bankaları kalıcı enflasyon nedeniyle bir kredibilite kriziyle karşı karşıya. Bu nedenle altın böcekleri, merkez bankalarının daha uzun süre faizleri yükseltmeye devam edebileceğini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Altın trade’i muhtemelen bir snoozefest olarak kalacak. Bu yüzden ayılar, hallerinden memnun ve pozisyonu ortadan kaldırmak için bir katalizörü bekliyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Dar Bir Aralıktayız” 4 Analist, Altın Tahminlerini Paylaştı!