Reklamı kapat

4 Analist, Bitcoin İçin Dip Fiyat Verdi: Bunlara Hazır Olun!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
207 görüntülenme
4 Analist, Bitcoin İçin Dip Fiyat Verdi

FTX çöküşünün tüm kripto piyasası üzerinde etkisi büyüktü ve bazı şirketler iflasın yükünü çekti. Bitcoin fiyatı desteği, krizin çözülmesinin ortasında son 10 gün içinde yaklaşık %13 düştü. Analistler şimdi teknik açıdan fiyatların nasıl hareket edeceğine odaklanıyor.

Bitcoin, iflasların ardından kurumsal ilgisizlik yaşıyor

Hem BTC hem de ETH, Ocak 2022’den bu yana destek buldukları tüm seviyeleri kırdılar. Son olayın arından Bitcoin’in fiyatı 16.000 doların altında son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı. Piyasa şu anda biraz durgunlaşırken, yatırımcılara ek kazanç elde etmek için çok az alan bırakıyor. Bu noktada, kurumsal taraftan gelen para akışı da azalıyor. Büyük yatırımcılar kripto paralara yatırım yapmak için çok az neden buluyorlar. IDX Digital Assets’in CIO’su Ben McMillan’ın söylediği gibi:

Şu anda, konuştuğumuz kurumsal yatırımcıların çoğu kenarda oturup beklemekten memnun… piyasadan vazgeçmediler, ancak şu anda özellikle bu makro zeminde kriptoda hiçbir şey yapmıyorlar.

McMillan, yatırımcıların krizin gelecek zincirleme etkilerinden endişeli olduklarını söylüyor. Gemini ile bağlantılı Genesis’in para çekme işlemlerini durdurmasını örnek olarak gösterdi:

Genesis’in para çekme işlemlerini durdurmasıyla ilgili bugün birkaç telefon aldım. Bu, FTX’te var olan riskin yakınında herhangi bir yer olduğu anlamına gelmez, ancak yatırımcılar şu anda kriptodaki HERHANGİ bir karşı taraf riski konusunda çok ürkek ve önyargılı.

Teknik analistler, iki fiyat seviyesinin Bitcoin için önemli olacağını söylüyor

Twitter analisti Cred, en son analizlerinde, FTX’in çöküşünün ardından Bitcoin boğaları için kritik olacak iki seviyeden beklentilerini paylaştı. Kripto analisti, 20.000 doların kaybı ardından sıradaki döngüyü beklediğini söylüyor:

İlki, birkaç aydır aralığımızın en düşük seviyesi olan bu 20.000 dolarlık fiyat döngüsü. Sıradaki, 11.000 veya 12.000 dolara yaklaşan bu boğa öncesi piyasa kırılma rafı.

Cred’e göre, Bitcoin, aylarca yaklaşık 20.000 dolarda konsolide olduktan sonra şu anda FTX’in iflasının ardından genel olarak düşüş eğilimi gösteriyor. Ancak popüler analist, BTC boğalarının yine de piyasanın kontrolünü yeniden kazanabileceğini söylüyor.

BTC çöküşün gerçekleştiği seviyeyi 19.300 doları geri alırsa, piyasanın düşük fiyatları kabul etmeye istekli olmadığı anlamına gelir. Çöküş, istekli alıcılar tarafından emilir ve sonra bu bozulmayı bir tür sapma olarak ele alabiliriz…

12.000 dolar ne kadar mümkün?

Cred’e göre bu seviye tamamen boğaların kontrolü ele geçirip geçirmemesine bağlı olacak. Analist, Bitcoin’in muhtemelen 12.000 dolar civarındaki bir sonraki desteğe doğru düşeceğini söylüyor:

Diğer senaryoda, BTC’nin 19.000 dolara geri gelmesi durumunda bile burada konsolide edip düşeceğiz. İş yapmaya değer olduğunu düşündüğüm seviye 11.000, 12.000 dolara yakın…

Bitcoin içi hala patlak bir alan var: ETF’ler

Kripto para piyasası çalkantılı bir dönemden geçerken borsada işlem gören fonlar 2022’de rekor hacimlere ulaştı. ProShares Bitcoin Stratejisi ETF’si (BITO) 8 Kasım’da bir önceki rekorunu %64 oranında aşarak bir ticaret rekoru kırdı. ProShares’e göre ayrıca 8 Kasım’da lansmanından bu yana herhangi bir günden bu yana %366 daha fazla arttı.

BITO, kripto fonlarının en büyüğü olmaya devam ederken, BITI, Bitcoin’e karşı bahis oynayan yatırımcılar için ters bir strateji sunuyor. Bu tür ETF yapıları, vadeli işlemlerle birleştiğinde, kripto oynaklığı zemininde iyi performans gösterdi.

ETFGI’nin kurucusu ve yönetici ortağı Deborah Fuhr Pazartesi günü “Bu şaşırtıcı değil. Çünkü Covid ve yüksek volatilite zamanını düşünün” dedi. Ayrıca, “İnsanlar sabit gelirli ETF’lerin işe yaramayacağını düşündüler ve işe yaradı. Bu nedenle, ETF ambalajı iyi çalışıyor” diye ekledi. Fuhr, ETF’lerin CME borsasında işlem gören yüksek düzeyde düzenlenmiş fonlar olarak bir ekosistem olarak çalıştığını söylüyor. Çoğu durumda, yatırımcılar altta yatan menkul kıymetleri değil, yalnızca bir ürün olarak ETF’yi ticaret yaparlar.

“FTX çöküşü piyasanın itibarını baltaladı”

ProShares’in küresel yatırım stratejisti Simeon Hyman, borsanın feci çöküşüne atıfta bulunarak, “FTX olmasa bile, Bitcoin ve kripto para birimi için bir bütün olarak takas sistemi hala olgun değil” dedi. Hyman, Bitcoin borsaları arasında ayrım yapılmamasının olgunlaşma ihtiyacının altını çizdiğini söyledi. Vadeli işlem piyasası ise hızla olgunlaştı dedi. ETFGI’nin kurucusu Fuhr ise “Kripto ürünlerini Blockchain ve akıllı sözleşmelerden ayırmalıyız” diyor. Bunun nedeni gerçek kullanım durumlarına dayandırıyor:

Çünkü özel sermayenin tokenleştirilmesi ve bireysel erişimine izin verilmesi dahil olmak üzere birçok şey için kullanıldığını görüyoruz.

Ünlü Bitcoin Tahmincisi: Her Şeyi Satın! Yeni Dalga Geliyor

Hyman’da “Bitcoin ve kripto para birimi ile ilgili olarak, sorun ifşa kurallarımız olacak kadar fazla değil” dedi. “Bitcoin borsasının kendisine yatırım yapsaydınız, bu borsalara nasıl bir baskı uygulardı?” diye ekledi. Hyman, fonların karışmasının yatırımcılar için bir endişe kaynağı olduğunu ve onları “soğuk cüzdanlara” yönelmeye sevk ettiğini söyledi. Uzmanlar bir büyün olarak FTX’in iflasının etkilerinin bir süre daha piyasa olacağını söylüyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Binance CEO’su CZ’de bu yönde açıklamalar yapmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Dailyhodl

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE, MATIC İçin Al-Sat Seviyeleri
DOGE, MATIC, BTC ve Bu 7 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri! Bitcoin ve altcoin piyasasındaki toparlanma FTX’in iflasıyla hızla söndü. DOGE, MATIC, XRP ve diğer hacim devleri, şimdi kritik destekleri kırmaktan sadece bir adım uzaktalar. FTX krizi DOGE, MATIC ve Bitcoin’i sert vurdu Coinbase’in bir araştırma raporuna göre...
Buğra Çağlar 2 hafta önce