“Büyük Fırtına Yaklaşıyor” 4 Analist, Altın Fiyatları Beklentilerini Verdi!

fed faiz PhtX cover
fed faiz PhtX cover
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, yatırımcıların hisse senetlerine yönelmesi ve cennet olarak algılanan varlıklardan uzaklaşmasıyla birlikte, altı haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyesini işaret ederek, Perşembe günü düştü. Bu arada The Wall Street Journal’ın bir raporuna göre Çin, yerel yetkilileri emlak devi Evergrande’nin çökmesi durumunda olası bir fırtınaya hazırlanmaları konusunda uyardı. Bu hareket, Çin’in dünyanın en borçlu emlak şirketi Evergrande’yi kurtarmaya istekli olmayabileceğine işaret ediyor. WSJ raporunda konuya hakim olan kişilerin yorumlarına yer veriliyor.

Evergrande krizindeki son gelişmeler

Yetkililer, Evergrande’nin mali yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ortaya çıkabilecek tüm olası ekonomik ve sosyal sonuçlar da dahil olmak üzere, kendilerinden “olası fırtınaya hazırlanmaları” istendiğini kaydediyor. WSJ raporuna göre, Çin hükümetinin yerel yetkililere verdiği mesaj, ev alıcılarına ve genel olarak ekonomiye yayılabilecek bulaşma etkisinin kontrol edilmesi ve yumuşatılmasıyla ilgili. Bundan kaynaklanabilecek potansiyel iş kayıplarını tahmin etmek ve sınırlamak, önemli bir görev olarak tarif ediliyor.

Evergrande

Evergrande, önümüzdeki birkaç hafta içinde, Perşembe günü ödenmesi gereken 83,5 milyon dolarlık kupon ödemesi de dahil olmak üzere, bir dizi tahvil ödemesi yapmak zorunda kalacak. Yerel Çin hükümet yetkililerinden de Evergrande’nin kendi bölgelerindeki işinin finansmanına bakmaları istendi. Buradaki fikir, diğer emlak şirketlerinin bazı projeleri devralabilecek olması. Evergrande, kendi tedarikçilerine ödeme yapmayı erteledikten sonra, bazı gayrimenkul projelerini askıya almak zorunda kaldı. Yerel yetkililere, potansiyel bir Evergrande’nin çöküş senaryosunda, yatırılan fonlarını kaybeden insanlarla bağlantılı olarak, halkın öfkesini ve huzursuzluğunu izlemeleri söylendi. Ve Çin’in piyasa istikrarı, lider Xi Jinping için bir öncelik olduğundan, bu konu ön planda ve merkezde olacak.

Ray Dalio: Evergrande’nin borcu 300 milyar dolar ve bunların hepsi yönetilebilir

Morgan Stanley bu hafta bir notta Çin’in “hızlı ve keskin bir konut bozulmasını önlemeye” odaklanacağını söyledi. Evergrande’yi çevreleyen piyasa korkuları, riskten kaçınma hissi arttıkça Pazartesi günü ABD piyasasına sıçradı. Ancak satışlar geçiciydi ve piyasalar haftanın geri kalanında toparlanma kaydetti. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell da Çarşamba günü Çin’in Evergrande borç sorunu hakkında yorum yaptı. Jerome Powell gazetecilere verdiği demeçte şu hususlara değindi:

Evergrande durumu, gelişmekte olan bir ekonomi için çok yüksek borcu olan Çin’e çok özel görünüyor. ABD’de kurumsal temerrütler şu anda çok düşük. Güven kanalları aracılığıyla küresel finansal koşulları etkileyeceğinden endişe ediliyor.

Evergrande

Bu hafta başlarında Bloomberg ile yayınlanan bir konuşmada Ray Dalio, Evergrande olayının Çin ekonomisi için bir “Lehman olayı” olmadığını söyledi ve 2008 mali krizine yol açan yatırımcı güvenini sarsan Amerikan bankalarının çöküşüne atıfta bulundu:

Bu bir Lehman olayı değil. Lehman olayı, finansal sistem aracılığıyla yaygın yapısal hasara yol açtı. Evergrande’nin borcu 300 milyar dolar ve bunların hepsi yönetilebilir.

Altın fiyatları ekonomik gelişmelerden nasıl etkilenecek?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, altın vadeli işlemleri, yatırımcıların hisse senetlerine yönelmesi ve cennet olarak algılanan varlıklardan uzaklaşmasıyla birlikte, altı haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyesini işaret ederek Perşembe günü düştü. SIA Wealth Management’ın baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, kaybın “yatırımcı güveninin iyileşmesi ve korkunun azalmasına odaklanan faktörlerin birleşimiyle ilgili” olduğunu söylüyor.  Şimdiye kadar, Federal Rezerv taperinge doğru ilerliyor ve İngiltere Merkez Bankası’nın para politikası komitesi oylamasında, teşviklerin de azaltılması çağrısında bulunan iki “şahin muhalif” vardı. Colin Cieszynski, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Merkez bankaları için daha şahin bir eğilim, kağıt paranın değerini altın gibi sabit para birimine göre artırıyor.

Altın fiyatları

Aralık vadeli altın sözleşmeleri  %1,6 düşüşle 1.749,80 dolara yerleşti. FactSet verilerine göre, en aktif sözleşme, 16 Eylül’den bu yana en kötü bir günlük kaybını yaşadı ve 10 Ağustos’tan bu yana en düşük kapanışı gördü. Çarşamba günü Federal Rezerv, tahvil alımlarını yakında azaltma ve faiz oranlarını gelecek yılın sonlarına kadar artırma niyetinin sinyallerini verdi. Analist Myra P. Saefong’a göre bu durum, yatırımcıların getiri sunan varlıklara kayması durumunda altına olan iştahı azaltabilir.

“Fed daha şahin bir yola girdi”

Özellikle Fed, “ilerleme beklendiği gibi geniş bir şekilde devam ederse, komite varlık alımlarının hızında bir ılımlılığın yakında garanti edilebileceğine karar verir” dedi. Gelecek yıl Haziran ayına kadar tamamlanacak ve 2022’de en az bir 25 baz puanlık faiz artırımına güçlü bir şekilde eğilimli olan duyuruyu yorumlayan GraniteShares portföy yöneticisi Jeff Klearman, 2023’te en az iki veya daha fazla faiz artışı olacağını belirtiyor ve şu noktalara dikkat çekiyor:

Fed daha şahin bir yola girdi. Niyetleri Kasım ayından itibaren tapering lehine dönüyor. Fed’in ‘geçici’ enflasyon görüşü, daha yüksek, kalıcı temel enflasyon endişeleriyle birlikte değiştikçe, genişlemeci para politikasından uzaklaşılıyor.

Altın fiyatları

Bu arada, kıdemli analist Jim Wyckoff, Jerome Powell’ın Çarşamba günkü basın toplantısına atıfta bulunarak, şu yorumu yapıyor:

Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında ABD’nin ekonomik ve istihdam-büyüme beklentileri konusunda iyimser görünüyordu. Hisse senedi ve finans piyasalarının olumlu tepkilerine bakılırsa, Fed toplantısının sonuçları güvercin gibi olmasa da ABD para politikası konusunda çok şahin değildi.

Altın fiyatları

Jeff Klearman, gelişmelerin altın fiyatları için sağlam destek sağlayacağını tahmin ediyor

Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA ve S&P 500 endeksi SPX, Perşembe günü yüksek işlem gördü. Yine de reel faiz oranları tarihi düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor ve Jeff Klearman, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yakında herhangi bir zamanda sıfırın üzerine çıkmaları pek olası görünmüyor. Piyasa bu noktada, mevcut, son derece düşük reel ve nominal faiz oranı ortamının en azından yakın gelecekte devam edeceğine inanıyor. Düşen varlık/özkaynak seviyeleri korkusu, Evergrande bulaşmasından kaynaklanan daha fazla serpinti, potansiyel olarak artan enflasyon, tarihsel olarak yüksek ve büyüyen ABD açıkları/borç seviyeleri ve devam eden Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası genişlemeci para politikaları ile birleştiğinde, bu durum muhtemelen altın fiyatları için sağlam destek sağlayacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Büyük Fırtına Yaklaşıyor” 4 Analist, Altın Fiyatları Beklentilerini Verdi!