4 Analist: Altın Fiyatları Önümüzdeki Haftalarda…

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
73 görüntülenme
4 Analist: Altın Fiyatları Önümüzdeki Haftalarda...

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın gelecekteki politikasını etkileyebilecek bu haftaki ABD ekonomik verileri için pozisyon alıyor. Bununla birlikte, daha yumuşak bir dolar, külçedeki daha fazla kayıp için bir tampon oluşturuyor. Bu ortamda altın fiyatları, Pazartesi günü hafif geriledi. Analistler piyasayı yorumluyor vke tahminlerini paylaşıyor.

“Altın fiyatları, hala iyi desteklenmiş görünüyor”

Spot altın, basın zamanında %0,2 düşüşle 1.922,58 dolara geriledi. Bununla birlikte, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere sarı metal, Cuma günü Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. ABD altın vadeli işlemleri de %0,2 düşüşle 1.924,10 dolar oldu. Bu arada, dolar endeksi (DXY) %0,3 düştü ve dolar fiyatlı altını başka para birimleri tutan alıcılar için cazip hale getirdi. CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatları, geçen haftaki zirvelerinden geri çekilmesine rağmen hala iyi desteklenmiş görünüyor. Sarı metal, şu anda 1.896 dolarda desteğe sahip ve önümüzdeki hafta merkez bankası toplantıları sona erdiğinde daha fazla ivme kazanabilir. Geçen haftanın sonunda Fed Başkanı Christopher Waller’ın artırım hızını 25 baz puana (bps) indirmeyi desteklediğine dair ek yorumları, altın ve zayıf ABD doları için destekleyici anlatıya katkıda bulundu.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları bu yıl 2.000 doların üzerine çıkacak”

Yatırımcılar, 31 Ocak – 1 Şubat politika toplantısından önce Perşembe günü ABD dördüncü çeyrek GSYİH büyüme raporunu ve Cuma günü ABD kişisel harcama verilerini inceleyecek. Sıfır getirili külçe, daha düşük bir faiz oranı ortamında iyi sonuç verme eğilimindedir.

ACY Securities’in baş ekonomisti Clifford Bennett, Fed’in önümüzdeki birkaç ay içinde faiz artırımlarını azaltmak veya durdurmak zorunda olduğuna dair mevcut söylemin altını desteklediğini söylüyor. Analist, bu doğrultuda altının yukarı doğru güzel bir şekilde artmaya devam ettiğini kaydediyor. Bennett, altın fiyatlarının kısa vadede mevcut seviyelerde işlem görebileceğini ancak bu yıl 2.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor.

Bu arada, UBS analisti Giovanni Staunovo, büyüme endişelerinin altından daha yüksek endüstriyel kullanıma sahip beyaz metaller üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyor.

Altın fiyatları

Altın için kısa vadeli görünüm

Piyasa analisti James Hyerczyk’e göre, traderlar 1 Şubat’taki büyük Fed kararlarına hazırlanırken altın fiyatları kısa vadede sınırlanabilir. Analist, kâr alma odaklı bir satış dalgası bile görebileceğimiz belirtiyor. Ancak trendin düşüş yönünde bir değişiklik olmasını beklemiyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Momentum açıkça yukarı yönlü ve güvercin bir Fed muhtemelen onu 2.000 dolara doğru iten katalizör olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Fxempire

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dikkat: Bu Altcoin Milyonerlerinde Patlama Yaşanıyor!
Dikkat: Bu Altcoin Milyonerlerinde Patlama Yaşanıyor! Bu altcoin’de milyoner miktarı yeni zirveye ulaştı, bu altcoin milyonerlerinin sayısı artıyor ve taktikleri oldukça basit görünmektedir. Altcoin milyonerlerinin sayısı zirvede Glassnode’a göre, 1.000 ETH ve daha fazlasını tutan adreslerin sayısı yeni bir aylık yüksek seviyeye ulaştı....
Emre Borsan 1 hafta önce