4 Analist Uyardı: Altın Fiyatları Önümüzdeki Hafta…

Vural Erkan
Vural Erkan 3 gün önce
808 görüntülenme
4 Analist Uyardı: Altın Fiyatları Önümüzdeki Hafta...

Zayıflayan dolarla desteklenen altın fiyatları, Cuma günü güçlü yükseldi. Sarı metal, küresel bir bankacılık krizinin yatırımcıları güvenli liman metaline akın etmesine yol açmasıyla Kasım ortasından bu yana en büyük haftalık kazancına hazırlanıyor. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Bankacılık krizi, altın fiyatları için destekleyici görünüyor”

Spot altın, yazı sırasında %1,5 artışla 1.948,75 dolardan işlem görüyordu. Altın bu hafta yaklaşık %4,3 yükseldi ve art arda üçüncü haftalık kazancına yöneldi. ABD altın vadeli işlemleri ise %1,56 artışla 1.953 dolara yükseldi.

Altın fiyatları
Altın fiyatları aylık grafik / Kaynak: TradingView

Altın fiyatları, ABD merkezli Silicon Valley Bank’ın geçen hafta batmasının ardından güvenli liman talebiyle %5’ten fazla veya yaklaşık 100 dolar arttı. Büyük ABD bankaları, genişleyen bir bankacılık krizine yakalanan borç vereni kurtarmak için Perşembe günü First Republic Bank’a 30 milyar dolarlık mevduat enjekte etti. Bu, İsviçreli borç veren Credit Suisse’in likiditeyi desteklemek için İsviçre Ulusal Bankası’ndan 54 milyar dolara kadar borçlanacağını açıklamasının ardından geldi.

Tastylive küresel makro başkanı Ilya Spivak, bankacılık krizinin altını destekleyici göründüğünü söylüyor. Çünkü bunun piyasa riski ve kredi stresi ile merkez bankalarının geri adım atabileceği (faiz oranı artırımlarında) genel kanısına yol açtığını kaydediyor.

Altın fiyatları

“Altın, 1.917 dolardaki desteği yeniden test etme eğiliminde”

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyon endişelerinin bankacılık krizi korkularını geride bırakmasıyla, Perşembe günü faiz oranlarını 50 baz puan (bps) artırdı. ABD merkez bankacılarının Mart politika toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışıyla enflasyonla mücadele kampanyalarına baskı yaptıkları görülüyor.

Enflasyonu düşürmek için faiz oranları artırıldığında, getiri sağlamayan külçe tutmanın fırsat maliyeti yükselir. Bu arada, dolar endeksi (DXY) düştü ve altını başka para birimleri tutan alıcılar için daha cazip hale getirdi. Reuters teknik analisti Wang Tao, altının 1.917 dolardaki desteği yeniden test etme eğiliminde olduğunu ve bunun altında bir kırılmanın 1.905-1.917 dolar aralığına açılabileceğini söylüyor.

“Altına yönelik güvenli liman talebi devam ediyor”

ECB, mali piyasa kaosunu ve yatırımcıların en azından piyasalar istikrara kavuşana kadar politika sıkılaştırmasını geri çekme çağrılarını görmezden gelerek, Perşembe günü faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wycoff, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ECB 50 baz puanlık (bp) artışla piyasayı şaşırttı. Bu biraz rahatsız edici, çünkü bankaların başının derde girmesinin nedeni faiz oranlarının çok hızlı artması. Bu bankacılık kriziyle ilgili olarak piyasada artan endişeyle birlikte altına yönelik güvenli liman talebinin devam ettiğini görüyoruz.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları için kısa vadeli görünüm yükselişe geçti, ancak…”

Piyasalar büyük ölçüde ABD merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırmasını beklerken, yatırımcıların odak noktası şimdi gelecek haftaki ABD Merkez Bankası politika toplantısına kayacak. Hisse senetleri, tahviller ve dolar düştükçe daha geniş finansal piyasalardaki kayıplar, altına daha fazla yardımcı oldu. Bu arada, işsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta beklenenden fazla düştü. Bu da işgücü piyasasının gücünün devam ettiğine işaret ediyor.

RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Daniel Pavilonis, altının kısa vadeli görünümünün yükselişe geçtiğini söylüyor. Ancak Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırmaya karar vermesi halinde külçe üzerinde baskı oluşturacağını kaydediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 17 Altcoin İçin Müjde: Dev Borsalar Listeliyor!
Bu 17 Altcoin İçin Müjde: Dev Borsalar Listeliyor! Yakın zamanda, birçok Bitcoin ve altcoin borsası yeni listelemelerle gündeme geldi. Kripto paraların listelenmesi, özellikle kullanıcı tabanının genişlemesi ve altcoin’lerin daha yaygın bir şekilde tanınması açısından önem taşıyor. Bu nedenle yatırımcılar, borsa listeleme haberlerini yakından takip ediyor....
Aslı Dinçer 3 gün önce