Reklamı kapat

Krizleri Bilen Efsane: Bu 4 Bitcoin Borsası-Platformu Çöküyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
5 görüntülenme
Krizleri Bilen Efsane: Bu 4 Bitcoin Borsası-Platformu Çöküyor!

Bitcoin ve kripto para birimleri, bu ay büyük kripto borsası FTX’in ani çöküşüyle ​​sarsıldı. Bitcoin fiyatı, 12 ay önce neredeyse 70.000 dolardan el değiştiriyordu. Şimdi, 16.000-17.000 dolardan el değiştiriyor. Bu sırada JPMorgan’ın fiyat çöküşünün daha yeni başlamış olabileceğine dair uyarısı gündeme geldi. JPMorgan’a göre Ethereum, 1.000 dolara düşer. Bu sırada FTX çöküşünün ardından belirli kripto para platformlarına dikkat çekildi. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin platformları için büyük risk

Şimdi, 10 milyar dolarlık Bitcoin ve kripto devi Digital Currency Group’un (DCG), kripto kredi platformu Genesis’in para çekme işlemlerini duraklatmaya zorlanmasının ve 1 milyar dolarlık acil bir kredi aradığının ortaya çıkmasının ardından başının belaya girebileceğine dair endişeler var. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bu hafta, DCG’nin genişleyen kripto imparatorluğunun bir parçasını oluşturan en büyük kripto borç verenlerinden biri olan Genesis, ani FTX erimesini suçladı.

İşte Önümüzdeki Hafta İzlenecek 5 Altcoin ve Tahminler!

Bu nedenle müşteri çekimlerini askıya aldı. Geçen yıl 10 milyar dolar değerinde olduğu bildirilen DCG’nin ayrıca Bitcoin ve kripto madencisi Foundry’nin, varlık yöneticisi Grayscale’in, kripto borsası Luno’nun ve haber kaynağı Coindesk’in sahibi olduğu ortaya çıktı. Geri çekilmenin askıya alınmasından önce Genesis, yatırımcılardan 1 milyar dolarlık acil durum kredisi talep etti.  Securitize Capital’in yatırım ortağı Joseph Edwards, Reuters’a bir açıklama yaptı.  “Günlerdir Genesis’in sırtında bir hedef var” dedi. Genesis’in brokerler, aile ofisleriyle yakın bağları nedeniyle bunun kripto piyasası için “daha kötü sonuçların işareti” olduğunu ekledi.

Çöküşün temelinde FTX vardı

FTX’in bu ayki ani çöküşü kısmen, bilançosunun önemli bir bölümünün kendi yarattığı likit olmayan kripto para birimlerinden oluştuğuna dair raporlarla tetiklendi. Daha geçen hafta, FTX iflas koruması başvurusu yaptı. Kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) CEO’luk görevinden istifa etti. Bir şirket sözcüsü Journal’a “Genesis, FTX haberlerinden kaynaklanan likidite sıkışıklığının ortasında tüm olası seçenekleri araştırıyordu” dedi. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bir dizi seçeneği gözden geçirdikten sonra, müşteriler için mümkün olan en iyi çözümü ve sonucu belirleyebilmek için borç verme işinde itfaları ve yeni kredi oluşturma işlemlerini geçici olarak askıya alma konusunda zor bir karar aldık.

altcoin

FTX patlamasının hemen ardından gelen Genesis açıklamaları, kripto topluluğu arasında şaşkınlığa neden oldu. Kripto şüphecileri, kripto Gemini ve kripto finans şirketi Galaxy Digital’in geleceği üzerine söylentilere işaret etti. Bu nedenle borsanın düşecek bir sonraki domino taşı olabileceğini tahmin ediyor.

Dr. Kıyamet, açıklama yaptı

Dr. Doom (Kıyamet) olarak bilinen NYU ekonomi profesörü Nouriel Roubini, Twitter’da “(Genesis, Grayscale, Galaxy, Gemini) şimdi büyük bir belada ve / veya çöküyor. Ay’dan, tüm deliler şimdi Dünya’ya düşüyor,” dedi. Bitcoin dışı kriptoların eleştirmeni ve Bitcoin alma uygulaması SwanBitcoin’in CEO’su Cory Klippsten açıklama yaptı. DCG’nin “satış için çaresiz” olduğuna dair iddialardan bahsetti. “Durum, görünüşe göre Genesis için iyi görünmüyor” dedi.

Yarın Bu 8 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar Listesi!

Bununla birlikte, Bitcoin ve kripto alanındaki bazı kişiler, olumsuz raporların art arda gelmesinden etkilenmedi. Uphold Blockchain ve kripto araştırma başkanı Martin Hiesboeck açıklama yaptı. “Uzun vadede, kripto varlık alanının önemli ölçüde geri çekilmesi pek olası değil” dedi. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullandı:

 Bulaşma riski artık her zamankinden daha yüksek. Ancak bunun değişeceğine inanıyoruz. Alanın hala ne kadar küçük olduğunu unutmayın. Bu, Enron veya Lehman anı değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dolar Milyarderi, Bu 3 Altcoin'den Satın Aldı!
Dolar Milyarderi, Bu 3 Altcoin’den Satın Aldı! TradFi’ın tanınmış yatırımcılarından biri, yönünü çevirdiğini açıkladı. Şimdi Bitcoin ve altcoin projelerini desteklediğini bildirdi. İşte detaylar… Bill Ackman, bu altcoin projelerine dikkat çekti Bir tweet dizisinde Bill Ackman, merkezi olmayan bir Wi-Fi ağ ağı olan Helium’u beğendiğini...
Aslı Dinçer 2 hafta önce