Sizi Şaşırtacak 4 Blockchain Tabanlı Proje!

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 17 Kasım 2017
83 görüntülenme

Blockchain teknolojisi ile neler yapılabileceğini gösteren 4 proje

Blockchain teknolojisi gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer alıyor ve farklı projelerle karşımıza çıkıyor. Ethereum sayesinde teknoloji yalnızca kripto paralar için kullanılmaktan çıktı ve tamamen yeni projelerin önü açılmış oldu. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri şaşırtacak, “Blockchain ile neler yapılıyormuş ya!” dedirtecek o dört proje!

Game Credits

Game Credits (GAME)

Dünya üzerinde milyonlarca insan birbirinden farklı yüzlerce oyun oynuyor. Bazıları içinse oyunlar oyun olmaktan çıkıp bir tutku haline geliyor. Oyunların sunduğu oyun içi yeni tasarımlar, silah tasarımları, karakterin dış görünüşünü değiştirecek paketler vb. ürünler de kullanıcıların oyunlara daha fazla para harcamasına neden oluyor. Tabi durum bununla da kalmıyor ve oyun içi eşyalar gerçek hayatta kullanılan ürünler gibi el değiştirebiliyor. İşte Game Credits burada devreye giriyor. Oyun içi eşyalarını ya da özelliklerini satmak isteyen kullanıcılar Game Credits karşılığında markette eşyalarını satabiliyor. Aynı şekilde yine bu Game Creditsleri kullanarak desteklenen oyunlar için eşya satın alabiliyor.

Eğer oynadığınız oyundan sıkıldıysanız ve bu oyun için çok fazla para harcamışsanız Game Credits size ilaç gibi gelecek. Kullanmadığınız oyun içi ürünleri rahatlıkla satabilir, bu parayla da diğer oyunlar için eşya satın alabilirsiniz. Dahası, Game Creditslerinizi borsalarda bozdurarak oyun içi eşyalarınızı paraya da çevirebilirsiniz.

Proje şu an Beta aşamasında ve sınırlı sayıda oyun için destek veriyor ancak ilerleyen aylarda ekip popüler oyunlara da destek verebilmek için çalışmalarına devam ediyor. Projeyi beğendiyseniz projenin web sitesinden daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Steemit

Steem (STEEM)

İnternet büyük bir evren ve bu evrende neredeyse aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Birbirinden farklı forumlar, haber siteleri, sözlükler, sosyal medya mecraları ve sayamayacağımız daha bir sürü site… İşte bu sitelerin içerisinde bir tanesi özellikle blog/sözlük tarzı sitelerde yazı yazmayı sevenlerin dikkatini çekiyor, Steemit.

Steemit’i anlamak aslında çok basit, sistem bir web sitesine sahip ve tamamen blockchain tabanlı işliyor. Steemit projesini büyük bir blog olarak niteleyebiliriz. Bu büyük bloga üye olmak tamamen ücretsiz ve üye olduktan sonra istediğiniz konu hakkında istediğiniz uzunlukta yazılar yayınlayabilirsiniz. Zaten hali hazırda bir sürü bu tarz site var, neden bu proje bu kadar önemli ki diyenler için hemen belirtelim, Steemit üzerinden paylaştığınız yazılar sayesinde para kazanabilirsiniz!

Sistem tamamen kullanıcılar tarafından yönlendiriliyor, bir kullanıcı yazı yazdıktan sonra arama sonuçları içerisinden veya direk link ile o yazıya ulaşmak mümkün oluyor. Daha sonra diğer kullanıcılar eğer yazdığınız yazıyı beğenirlerse yazınıza artı puan verebiliyorlar. Bu artı puanlar sayesinde yazınızın değeri artıyor ve yedi gün içerisinde ne kadar çok olumlu oy alırsanız o kadar yüksek miktar Steem hesabınıza geçiyor.

Şu anda bir sürü Türk kullanıcıya da sahip olan Steemit, yazı yazmayı ve paylaşım yapmayı sevenler için iyi bir gelir kaynağı olabilir. Sen de Steem projesini merak ediyorsan buradan projenin sitesine, buradan da yazıların yayınlandığı siteye ulaşabilirsin.

Basic Attention Token

Basic Attention Token (BAT)

Webde gezinirken sağda solda çıkan rahatsız edici reklamlardan neredeyse herkes bıkmış durumda. Bu nedenle sitelerde gezinirken rahatsız eden reklamları engellemek için bir sürü tarayıcı eklentisi de piyasaya sürülmüş durumda. Peki size rahatsız edici reklamların olmadığı, yalnızca ilgilendiğiniz konularda reklamlar görebileceğiniz ve gördüğünüz reklamlar karşılığında para kazanabileceğinizi söylesek reklamlar hakkında fikriniz değişir miydi? İşte o zaman bu projeye bir göz atın!

Temel ilgi jetonu (Basic Attention Token) adı altında çıkan bu koin Ethereum tabanlı olarak çalışıyor. Sıradan tarayıcılardan ziyade yalnızca Brave Browser ile çalışan bu koin, reklam sektöründe yeni bir devrim niteliğinde. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde yalnızca ilginizin olduğu konularda reklamlar gösteriyor ve eğer siz bu reklamla ilgilenir, linke tıklar, reklamın verildiği sitede gezinti yaparsanız sistem bunu kaydediyor. Ne kadar ilgi gösterdiyseniz ona göre reklam verenin ödediği ücretten bir miktarını size, bir miktarını da site sahibine iletiyor. Yani kısacası siz gördüğünüz reklamlar için para kazanırken reklamların yayınlandığı sitenin sahibi de reklam gösterdiği ve bu reklamlar gerçek kullanıcılara ulaştığı için para kazanıyor.

Mevcut reklam çözümlerinde reklam verenin ödediği paranın neredeyse %80’i aracı firmaya gidiyor, site sahibi en fazla reklam verenin ödediği miktarın %20’sini kazanabiliyor ve reklamı gören biz kullanıcılara hiç bir ödeme yapılmıyor. Tamamen Blockchain tabanlı olan BAT teknolojisi sayesinde belki de ilerleyen yıllarda reklamları engellemek yerine reklamlara daha ilgili olacağız. Gelecekte ne olur bilinmez ancak proje şimdiden bazı reklam devlerini kızdırmış durumda diyebiliriz. Daha fazla bilgi için projenin web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

SiaCoin

Siacoin (SC)

Bulut teknolojisi yaklaşık beş yıl önce insanların hayatına girmeye başladı ve şu anda bulut teknolojisini duymayan herhangi bir internet kullanıcısı kalmadı diyebiliriz. Özellikle büyük şirketler için çok rahatlatıcı olan bulut depolama teknolojisi Siacoin projesi sayesinde tamamen yeni bir boyut kazanıyor.

Bulut teknolojisinin en yaygın kullanım alanı olan bulut depolama dosyalarınızı emanet edebileceğiniz bir şirket gerektiriyor. Siz dosyalarınızı kendi cihazlarınızda tutmak yerine, her yerden erişebileceğiniz bir firmanın sunucularına yüklüyorsunuz ve aylık/yıllık olarak bu firmaya belirli bir miktar para ödüyorsunuz. Büyük firmalar veya çok fazla dosyanın barındırılmasına ihtiyaç duyan firmalar için bu gider düşündüğünüzden çok daha fazla olabilir. İşte burada Siacoin devreye giriyor ve firmaları çok büyük bir maddi yükten kurtarıyor.

Siacoin projesi sayesinde artık bir firmaya güvenmek ve bulut hizmeti için yüksek paralar ödemek yerine tamamen blockchain tabanlı olarak dosyalarınızı saklayabilirsiniz. Bu proje bilgisayarında kullanmadığı alanı olan kullanıcılara “İstersen bu alanı Sia’nın kullanımı için ayırabilirsin, biz de sana para ödeyebiliriz” diyor. Yani aslında kullanmadığınız depolama alanını blockchain tabanlı olarak diğer kullanıcılara kiralıyorsunuz. Bulut hizmeti almak isteyen bir kişi veya firma da sisteme girerek “Bana şu kadar alan lazım” diyor, parasını ödüyor ve dosyalarını diğer kullanıcıların bilgisayarında şifreli olarak saklıyor. Kimse hangi dosyanın hangi bilgisayarda olduğunu bilmiyor, bu nedenle size yönelik olası bir saldırıda dosyalarınız zarar görmemiş oluyor. Ayrıca bazı ünlülerin başına geldiği gibi “iCloud hacklendi” tarzı durumlar blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleşmesi imkansız hale geliyor.

Proje hakkında daha fazla okumak ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradan Siacoin’in proje sitesine ulaşabilirsiniz.

 


Görüşleriniz bizler için önemli! Yazı ile ilgili neler düşündüğünüzü bildirebilirsiniz, yorum alanı tamamen sizler için var 🙂

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

TBMM’de Gündem Bitcoin Artan popülaritesi ve kullanım alanlarıyla her gün daha fazla hayatımızda yer edinen Bitcoin şimdi de TBMM’nin gündemine geliyor. Daha önce TCMB Başkanı Mevlüt Çetinkaya’nın da hakkında olumlu sözler sarf ettiği Bitcoin şimdi de Diyarbakır milletvekili ve ekonomist...
Serkan Eser 18 Kasım 2017