Bu 4 Kripto Para Yasası Hamlesi Manşetlerde: Yasak Önerildi!

Bu 4 Kripto Para Yasası Hamlesi Manşetlerde: Yasak Önerildi!
Bu 4 Kripto Para Yasası Hamlesi Manşetlerde: Yasak Önerildi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda birçok ülkeden düzenleyici, kripto para birimleriyle ilgileniyor gibi duruyor. İşte dikkat çeken en son açıklamalar…

ABD, kripto para hizmeti sunan bankaları hedef aldı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi ABD Merkez Bankası (FED) Kurulu 27 Ocak’ta hem sigortalı hem de sigortasız bankaların, kripto varlıklarla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere, belirli faaliyetlerde sınırlamalara tabi tutulacağını söyledi.  Açıklamada, kurumların Para Denetleme Kurumu’nun (OCC) himayesine giren “belirli faaliyetlere” yönelik kısıtlamalara tabi tutulacağı da açıklandı. Açıklamaya göre, kurul finansal kurumların faaliyetlerine sınırlamalar getirerek sadece “eşit bir oyun alanını teşvik etmeye” çalışmıyor, aynı zamanda “düzenleyici arbitrajı sınırlamaya” da çalışıyor.

ABD ve Fransa’dan Kripto Para Hamlesi

Federal Register’da yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren politika beyanı, bankaların faaliyetlerini “güvenli ve sağlam bir şekilde” yürütmesi gerektiğini vurguluyor. Bu, risk yönetimi süreçleri, iç kontroller ve bilgi sistemlerine hakim olarak başarılabilir. FED Kurulu, neden politika beyanını yayınlamaya karar verdiğine ilişkin olarak, geleneksel olmayan faaliyetlerde bulunmak isteyen finans kurumlarından gelen inceleme veya teklif sayısında bir artış gördüğünü söyledi. Bu arada açıklamada, kurulun son eyleminin, bir devlet üyesi bankanın veya olası başvuru sahibinin kripto varlık saklama hizmetleri sunmasını engellemediği açıklandı.

Rusya’da kripto madenciliğine dair yasak önerildi

Kremlin danışmanları, evde kripto madenciliğinin Rusya’da veya bazı bölgelerinde yasaklanması gerektiğini önerdi. Teklif için belirtilen gerekçe, binalarda yangınları önlemek oldu. Amatör madenciler, şebekede arızalara ve elektrik kesintilerine neden olan yüksek yüklerden sorumlu tutuluyor. Fikir, en azından Rusya’nın elektrik kesintisi yaşayan bölgelerinde kripto para birimleri üretimini tamamen yasaklamak. Bunlar arasında Moskova ve Rus başkentine bitişik bölge olan Moskova Oblastı da var.

Rusya Maliye Bakanı: Bu Altcoin'ler Yasal Olsun!

Özellikle ucuz elektriğe erişimi olan yerlerde birçok Rus için ek gelir kaynağı olan kripto ile ilgili faaliyet henüz düzenlenmedi. Buna yönelik hazırlanmış bir yasa tasarısı şu anda Rus parlamentosunun alt kanadı olan Devlet Duması’nda inceleniyor. Enerji uzmanları ayrıca, federal hükümetin bölgesel yetkililere kripto para madenciliğine ek vergiler koyma yetkisi vermesi gerektiğini önerdi.

Sao Paolo, veri alanında Blockchain’i tanıttı

Brezilya’nın Sao Paolo şehri, belediye veri erişimi ve şeffaflık yasasında Blockchain kavramını tanıttı. Blockchain kavramı, bu alanda kullanılabilecek bir teknoloji olarak tanımlanıyor. Zira şehir, gelecekte kullanılması için yapılara veya uygulamalara dikkat çekti.  Mevzuatta Blockchain, bir bilgisayar ağı kullanarak işlemleri kaydedebilen ve varlıkları takip edebilen değişmez bir defter olarak tanımlanmaktadır. Teknoloji yararlı bir araç olarak gösterilse de, yasa, veri erişimini ve şeffaflıkla ilgili görevleri daha verimli hale getirmek için hangi yollardan yararlanılabileceğini tanımlamıyor.

Müjde: Büyük Bir Ülke Bu Altcoin projesini Yasal Para Yapacak!

Avrupa Birliği de hareketlendi

Avrupa Birliği’ndeki milletvekilleri, kripto ile ilgili riskleri kapsamaya yönelik katı kurallar da dahil olmak üzere finansal kurumlar için yeni sermaye gereksinimleri getiren mevzuatı desteklediler. Mavzuatın Ocak 2025’te yürürlüğe girmesi bekleniyor. Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON) üyeleri, en son küresel banka sermayesi kurallarını uygulamak için tasarlanmış bu yasa tasarısını desteklediler. Reuters bir raporda, milletvekillerinin kripto varlıklarından kaynaklanan riskleri ele alan özel gereksinimleri de dahil ettiğini belirtti.

Genel kurallar, 2007-2009 mali krizinin ardından Basel Bankacılık Denetimi Komitesi tarafından geliştirilen uluslararası kabul görmüş bir dizi önlem olan Basel III reformlarının bir parçasıdır. Temel amaçları bankaların denetimini ve risk yönetimini güçlendirmektir. ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere diğer yargı bölgeleri de benzer bir yönde ilerliyor. Bununla birlikte, ECON, Avrupa yasa taslağı ile ek düzenlemeler getirerek, bankacılık kurumlarını kripto varlık varlıklarını tamamen karşılamak için yeterli sermayeye sahip olmaya mecbur bırakıyor.

CNBC: Piyasa Öncüleri Bu 5 Kripto Para ile Oynuyor!

Küresel bankacılık düzenleyicilerinin tavsiyelerine uygun olan değişiklikler, daha fazla mevzuat bekleyen geçici bir önlemi temsil ediyor. Tasarının daha önceki bir versiyonu üye devletler tarafından çoktan onaylandı ve Avrupa Parlamentosu nihai taslağı onlarla müzakere etmek zorunda kalacak. AB ülkeleri, Avrupalı müşterilere hizmet sağlayan yabancı bankaların ne zaman bir şube açması veya bir şubeyi daha sermayeli bir yan kuruluşa dönüştürmesi gerektiği konusunda daha uzlaşmacı bir yaklaşım benimsedi. Rapora göre, ECON üyeleri daha sert bir tavır aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu 4 Kripto Para Yasası Hamlesi Manşetlerde: Yasak Önerildi!