‘Büyük Düşüş Riski’ 5 Altın Analistinden Haftalık Tahmin!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 ay önce
302 görüntülenme
'Büyük Düşüş Riski' 5 Altın Analistinden Haftalık Tahmin!

En son enflasyon rakamları, piyasaları genel olarak strese soktu. Bu ortamda, altının 1.800 doların altına düşmesi halinde daha derin bir satış dalgası ihtimalini göz ardı etmeyen analistlere göre altın, ‘önemli bir dönüm noktasında’ duruyor.

“Bu, altının belini kıracak kadar önemli!”

Bu haftanın en büyük sürprizi, ‘birkaç’ FOMC üyesinin Şubat toplantısında kabul edilen daha güvercin 25 baz puanlık artış yerine 50 baz puanlık artışa yöneldiğini ortaya koyan şahin Federal Reserve toplantı tutanaklarıydı. Bunun da ötesinde, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan yıllık çekirdek PCE fiyat endeksi, Ocak ayında hızlanarak %4,3’lük beklentiye kıyasla %4,7’ye geldi.

Faiz oranlarının ne kadar yükseleceğine dair büyük bir sıfırlama var. İnsanlar artık %6’nın üzerinde düşünüyor. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Bu, altının belini kıracak kadar önemli” diyor. Moya, 1.800 dolara doğru daha fazla ivme olursa, altının ‘çirkinleşebileceğini’ ve fiyatların 50 dolar daha düşebileceğini de sözlerine ekliyor.

Altın

“Altın için iyi haber şu…”

Forex.com kıdemli teknik stratejisti Michael Boutros, “Bu, burada çok önemli bir nokta. Haftalık kapanışı 1.807-1.805 doların altında yaparsak, büyük bir düşüş riskine girersiniz. Ve 1.750 dolara bakıyor olabilirsiniz,” yorumunu yapıyor. Altın üzerinde baskı oluşturan makro görünümdür. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Ocak ayında değerli metal, Fed’in 2023’ün sonunda faiz oranlarını indirebileceği fikri üzerine ralli yaptı. Boutros, gerçeğin artık kendini göstermeye başladığını söylüyor ve şunları ekliyor:

Ve bugün aldığımız enflasyon rakamları bunu gösteriyor. Ve daha yüksek oranlara yapılan bu ayarlama piyasaları vuruyor. Altın için iyi haber şu ki, bu faizlerin yeniden fiyatlandırması hisse senedi alanını da etkiliyor. S&P 500 ve Dow düşmeye devam ederse, altın güvenlik ticareti olarak bir miktar destek görebilir. Bu, altının fiyatının altına bir çeşit taban koyabilir.

Jeopolitik gerilimlerin de pes etmemesi, bu düşüş trendinde dip bulması açısından altının lehine işliyor. İnsanlar ‘nükleer tehditler’ gibi büyük laflar ediyor. Ukrayna’daki savaşın birinci yıldönümü ve bir gerçeklik kontrolü zamanı. Tehdit orada. Boutros, “Eğer bu tehdit küresel ölçekte daha belirgin hale gelirse ve bu görüşmelerin kötüleşmeye devam etmesi bir noktada etkili olacaktır” diyor.

Altın

“Altın piyasasındaki oynaklık sona ermekten çok uzak!”

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, altın piyasasındaki oynaklığın sona ermekten çok uzak olduğunu, fiyatların toparlandığı anda düşebileceğini söylüyor. Millman, bu konudaki görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Altının doğası gereği panik zamanlarında bu tür hızlı satışlar ve toparlanmalar göz önüne alındığında, şu anda çok güçlü bir taban yok. Ukrayna’da bir tırmanış olursa oldukça hızlı bir şekilde geri geleceği beklentisiyle altının 1.700 doların altına düştüğünü görürsem şaşırmam.

Piyasalar, enflasyonu Fed’in %2 hedefine indirmenin zorluğunu fark ederken, altın kısa vadede kırılgan olmaya devam edecek. Moya, “1.750 dolarda bir miktar destek var. Ancak muhtemelen 1.730 dolara kadar önemli bir şeyiniz yok. Bu, duyguda büyük bir değişiklik,” değerlendirmesini yapıyor.

Altın

Haftalık altın teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, bu hafta altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Altın piyasaları, 50 Haftalık EMA’ya inmeye çalışıyor gibi göründüğümüz için, işlem haftası boyunca önemli ölçüde düştü. Altının ABD dolarına karşı oldukça hassas olduğunu ve ABD dolarının yeniden yükselmenin ortasında olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, özellikle haftalık mum çubuğunun dibine doğru kapanmaya çalışırken, bu düzeltmenin devam ettiğini düşünüyorum. Bununla birlikte, hemen altında önemli miktarda destek olduğunu da belirtmekte fayda var ve bence bu, resme giriyor.

1.800 dolar seviyesi, büyük, yuvarlak, psikolojik olarak önemli bir rakam ve birçok insan buna dikkat edecek. Ayrıca orada %50 Fibonacci’ye de sahipsiniz, bu nedenle o bölgede altına belirli bir ilgi olacağı mantıklı. Aşağıya inmek, 1.750 dolar seviyesine inme olasılığını açar. Bu, %61,8 Fibonacci seviyesi civarında ve bu elbette kendi başına çok fazla dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, desteği görmemizin muhtemelen an meselesi olduğunu düşünüyorum. Ancak önümüzdeki hafta veya 2, biraz daha yumuşak tarafta olmaya devam edebilir. ABD Dolarına dikkat edin, çünkü uzun vadede nereye gittiğimiz konusunda size biraz fikir verebilir. Ayrıca bu, insanlar faiz oranları ve tabii ki Fed’in para politikası sıkılaşması konusunda endişelenirken elbette değişken bir şey.”

Gelecek haftanın takip edilecek verileri

Analistler, yıla sağlam bir başlangıcın ardından herhangi bir zayıflık belirtisi için önümüzdeki hafta için planlanan makro verileri izleyecek. ING’nin baş uluslararası ekonomisti James Knightley, şu yorumu yapıyor:

Aralık ayının kışa benzer soğuk koşulları ile Ocak ayının neredeyse ilkbahara benzer sıcaklıkları arasındaki keskin zıtlığın verilerin gücünde büyük rol oynadığı konusunda uyardık. Gelecek hafta, ISM’nin Şubat ayı imalat ve hizmet sektörü raporlarıyla bu hipotezin ilk testini yapacağız.

  • Pazartesi: ABD dayanıklı mal siparişleri, ABD bekleyen konut satışları,
  • Salı: ABD CB tüketici güveni
  • Çarşamba: ABD ISM imalat PMI
  • Perşembe: ABD işsizlik başvuruları
  • Cuma: ABD ISM imalat dışı PMI

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Fxempire

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

XRP Avukatı Uyardı: SEC Başkanı'nın Sonu mu Geliyor?
XRP Avukatı Uyardı: SEC Başkanı’nın Sonu mu Geliyor? Popüler XRP coin’inin arkasındaki Blockchain şirketi olan Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal bir savaş içerisinde. 2020’nin Aralık ayından bu yana devam eden bu mücadelede, birçok kişi fikirlerini açıkladı. Özellikle yasal açıdan topluluğu...
Aslı Dinçer 1 ay önce