5 Analistten Altın Tahminleri: Hafta İçinde ve Aralık’ta Bu Seviyelerdeyiz!

gold price forecast 1 1
gold price forecast 1 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, ABD tahvil getirilerindeki hafif bir düşüşün, ABD’de beklenenden daha hızlı faiz artırımı beklentilerine destek sağlaması ve doları birkaç ayın en yüksek seviyesine çıkarması ile Çarşamba günü yükseldi. Spot altın, Salı günü bir ayın en düşük seviyesinden toparlanarak yazının yazıldığı sıralarda %0,52 artışla 1.744,36 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,44 artışla 1.745 dolar sınırında işlem görüyordu.

Jeffrey Halley: Altın 1.740 dolardaki desteği kırarsa 1.700 doları test edebilir

OCBC Bank ekonomisti Howie Lee, “Şu anda altın için çok az yükseliş ihtimali var” diyor. Ekonomist, özellikle taperingin o zamana kadar seyrini tamamlaması ve Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye başlamasıyla, altının 2022 sonuna kadar 1.500 dolar civarında olduğunu gördüklerini belirtiyor.

Altın

Dolar endeksi yaklaşık 11 ayın en yüksek seviyesini gördü. Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri hafifçe gevşese de, en son Haziran ayında görülen seviye olan %1,5’in üzerinde kaldı. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard Salı günü, yüksek enflasyonun merkez bankası tarafından 2022’de iki faiz artırımı da dahil olmak üzere daha agresif adımlar gerektirebileceğini belirtti. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre ifadesinde, ABD ekonomisinin merkez bankasının faiz oranlarını yükseltme gereksinimlerinden biri olan maksimum istihdama ulaşmaktan uzak olduğunu söyledi. OANDA’nın Asya-Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, bir notta şu tespiti yapıyor:

1.740 dolarda desteği kıran altın, yeniden fiyatlama azalmaya devam ederse bu hafta 1.700 doları test edebilir.

Jeffrey Halley, bir miktar riskten korunmanın şimdilik külçeyi desteklediğini ifade ediyor. Bu arada duyarlılığın bir göstergesi olarak, dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust’ın varlıkları Salı günü bir önceki güne göre 990,03 tona geriledi.

Yaklaşan ABD borç tavanı krizi altına destek olur mu?

Kıdemli yatırım analisti Marios Hadjikyriacos bir araştırma notunda şu hususların altını çiziyor:

Altın şaşırtıcı derecede iyi tutundu, ancak yükselen reel faiz oranları ve getiriye dayalı bir dolardan zarar görmeden çıkması pek mümkün değil.

Altın

Devlet tahvilindeki daha yüksek getiriler, güvenli liman arayan yatırımcılar arasında getirisi olmayan değerli metallerle rekabet ediyor. Altın fiyatları, Salı günü ABD tüketici güven endeksinin bu ay 109,3’e düştüğünü gösteren verilerin ardından bazı kayıplarını azaltmayı başardı. Peter Grant, altın haber bülteni Zaner’deki yazısında şu değerlendirmeyi yapıyor:

Faiz ve doların gücü karşısında, altın hala yılın başlarında kurulan düşük seviyelerden oldukça iyi işlem görüyor. Bunun nedeni kısmen, yaklaşan borç tavanı kriziyle bağlantılı güvenli liman akışları.

“Daha fazla belirsizliğin ve daha güvercin bir Fed’in birleşimi, altına olan ilgiyi tetikleyecektir”

Washington politika yapıcıları, hükümetin önümüzdeki aylarda faturalarını ödemek için parası bitmeden önce federal borçlanma limitini veya borç tavanını yükseltmek için mücadele etti. Borç limitinin yükseltilememesi piyasaları sarsabilir ve muhtemelen altını daha yükseğe itebilir.

Janet Yellen

Pazartesi günü, Senato Cumhuriyetçiler hükümeti finanse edecek ve borçlanma limitini artıracak bir Demokrat tasarıyı engelledi. Hükümetin mevcut fonu 1 Ekim’de sona eriyor. Demokratlar, federal borç tavanında bir artış da dahil olmak üzere bir bütçeyi geçmek için Senato’da bir bütçe uzlaştırma prosedürü kullanmaya zorlanabilir, ancak bu prosedür iki hafta sürebilir.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü Senato Cumhuriyetçileri ile çatıştı ve Kongre borç tavanını yükseltmediği veya askıya almadığı takdirde ulusun bir “felaketle” karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Peter Grant, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Borç tavanı konusunda brinksmanship (amacı uğruna tehlikeyi göze alma) ne kadar uzun sürerse, piyasaların daha çalkantılı olması muhtemel. Böyle bir durumda, Fed’in taperinge başlaması giderek daha olası hale geliyor. Daha fazla belirsizliğin ve daha güvercin bir Fed’in birleşimi, altına olan ilgiyi tetikleyecektir.

Altın

Altın Salı günü ABD borsasındaki zayıflıktan çok az destek buldu. Konuya ilişkin olarak kıdemli analist Jim Wyckoff, günlük bir notta şu yorumu yapıyor:

Güvenli liman metal boğaları, piyasadaki riskten kaçınma tutumları, piyasalara herhangi bir fiyat desteği sağlamadığı için, bir kez daha hüsrana uğradı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

5 Analistten Altın Tahminleri: Hafta İçinde ve Aralık’ta Bu Seviyelerdeyiz!

Yorumlar kapalı.