Reklamı kapat

5 Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Alternatifi

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 4 Temmuz 2018
134 görüntülenme

Blockchain teknolojisi kripto paralar ile yaygınlaşmaya başlamış olsa da bu teknolojinin kullanılabileceği tek alan kripto para üretimi değil. Blockchain teknolojisinin neler yapabileceğini ve neleri değiştirebileceğini yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde blockchain teknolojisini kullanan şirket sayısında büyük bir artış görüldü. Ancak konu bununla da kalmadı ve son zamanlarda blockchain tabanlı sosyal medya siteleri yaygınlaşmaya başladı.

Blockchain teknolojisinin sosyal medya platformlarına entegre edilmesinin en büyük artısı üretilen her içerik için kullanıcıların ödül kazanıyor olması. Facebook / Twitter gibi platformlar kullanımı ücretsiz tutuyorlar ancak kullanıcıları sayesinde reklamlardan veya diğer pazarlama uygulamalarından büyük miktarlarda para kazanıyor. İşte bu aşamada blockchain uygulamaları kazancı şirketten kullanıcılara yönlendiriyor ve merkezi olmayan, kâr amacı gütmeyen güzel projelere imkan tanıyorlar.

Şimdi gelin hep beraber 5 Blockchain tabanlı sosyal medya alternatifine göz atalım.

Indorse : Linked In alternatifi

Indorse merkezi olmayan profesyonel bağlantılar kurmanıza olanak sağlayan, kısacası Linked.in’in blockchain tabanlı alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Benzer amaca hizmet etmesinin aksine arayüzü tamamen kendine özgü.

Kullanıcılar siteye kayıt olduktan sonra başarılarını ekleyerek profillerini tamamlıyorlar. Örnek olarak bir maratonda koşmak ya da bir üniversiteden mezun olmak. Kullanıcının ağındaki diğer bağlantıları da bu başarıları doğrulayarak kullanıcının saygınlığını yükseltebiliyorlar. Bu doğrulamadan sonra hem kullanıcı hem de doğrulayan bir indorse parası kazanıyor ve isterlerse daha sonra bu parayı indorse tokenları ile değiştirebiliyor.

Foresting : Facebook alternatifi

Facebook’un dünyadaki belki de en büyük sosyal medya platformu olduğunu biliyoruz. İşte tam da bu Foresting’in hedeflediği bir şey. Bu uygulama kullanıcılarına kendi içeriklerini yükleme ve bu içerikler için kripto para ile ödül kazanma imkanı tanıyor.

Ayrıca paylaşım yapmak da para kazanmak için tek yol değil. Proje ekibi Foresting Bank denilen bir servisi de hizmete geçirmeye hazırlanıyor. Foresting Bank kripto paralar için kullanılabilecek bir servis olacak ve projelerinde kripto paralara ihtiyaç duyan geliştiricilere finansal destek sağlamak için kredi verecek.

Choon : Spotify alternatifi

Choon müzik endüstrisinde bir devrim yaratma amacıyla geliştirildi ve Spotify’ın en büyük blockchain alternatifi olarak görünüyor. Platformdaki müzisyenler parçaları her dinlendiğinde kripto para ile ödüllendiriliyor. Ayrıca müzik severler de sponsorlu parçaları dinleyerek ya da kendi çalma listelerini yayınlayarak kripto para kazanma şansına sahip.

Me We : Whatsapp alternatifi

Me We gerçek zamanlı mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamanın en büyük özelliği kullanıcı verilerinin ve gizliliğinin şirket için en önemli unsurlar olması. Uygulama kullanıcının verilerini hiç bir şekilde kaydetmiyor ya da toplamıyor. Ancak yalnızca bunlar Me We’yi bu listeye eklememizin nedeni değil. Platform bir çok eğlenceli özelliğe sahip, kaybolan mesajlar, sesli notlar ve mail bu özellikler arasında gösterilebilir. Ayrıca uygulama bulut depolama özelliği sayesinde mesajları yedeklemenize de imkan tanıyor.

Steepshot : Instagram alternatifi

 

Listemizde son olarak yer vermek istediğimiz uygulama ise Steepshot. Steepshot Instagrama alternatif olarak karşımıza çıkmanın yanı sıra steemit tarzı bir işleyişe sahip. Yani kullanıcılar yükledikleri fotoğraflardan fotoğrafın etkileşimiyle orantılı olarak kripto para kazanabiliyor. Instagram’ın kullanıcıları üzerinden milyonlarca dolar kazandığı göz önünde bulundurulduğunda kazancı kullanıcılarına aktaran Steepshot özellikle profesyonel fotoğrafçılar ya da sanatçılar için iyi bir alternatif gibi duruyor.


İçeriği beğendiniz mi? Daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin. Ayrıca içerik önerilerinizi “[email protected]” adresine mail yolu ile ulaştırabilirsiniz!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Merkezi Yapısıyla Sık Sık Eleştirilen NEO’dan Merkeziyetsizleşme Adına Büyük Adım Merkezi yapısıyla sık sık eleştirilen, bizim de bu yazıda bu yönü ile eleştirdiğimiz NEO kendi deyimiyle “merkeziyetsizleşme çağı”na girdi. Bugün Türkiye saati ile 16.00’da NEO Vakfı yeni consensus (fikir birliği) node seçimini başlattı. Artık consensus çok daha...
Mert Kaya 4 Temmuz 2018