5 Bomba Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Konuşuluyor!

5 Bomba Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Konuşuluyor!
5 Bomba Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Konuşuluyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doların istikrar kazanması ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının hızını yavaşlatabileceğine dair süregelen beklentilerin etkisiyle altın fiyatı, Salı günü hafif değişti. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Fed, bekle-gör tutumu almaya hazır”

Spot altın, basın zamanında %0,37 kayıpla 1.643 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,55 düşüşle 1.645 dolara geriledi. Dolar endeksi (DXY), Rishi Sunak İngiltere başbakanı olmaya hazırlanırken, Çin yuanındaki düşüş, daha az şahin bir Fed’in ve daha güçlü bir sterlin bahislerinin baskısını sarsması nedeniyle bir miktar dayanak buldu.

Altın, dolar ile güvenli bir değer deposu olarak rekabet ediyor. Bu nedenle, para birimindeki kazançlar, külçeyi off-shore alıcılar için çekici olmaktan çıkarıyor. Ancak SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, piyasanın Fed’in faiz artırımı döngüsünün agresif bölümünün sonuna doğru geldiğini algıladığını söylüyor. Bunun da altını bir dereceye kadar desteklediğini kaydediyor. Innes, Fed’in önümüzdeki birkaç artırımdan sonra, muhtemelen bekle-gör tutumu almaya hazır olduğunu da sözlerine ekliyor.

Altın fiyatı

“2023’ün büyük bölümünde altın fiyatı muhtemelen yükselecek”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar, Fed’in 75 bps’lik bir faiz artırımı daha yapmasını bekliyor. Bununla birlikte, politika yapıcıların gelecekteki artışların boyutunu tartıştığı görülüyor. ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, sonunda 1.600 doların üzerinde nispi bir istikrar buluyor. Daha güçlü dolardan ve bazı devlet satışlarından gelen baskıların önümüzdeki aylarda dağılması durumunda, altın fiyatı,  2023’ün büyük bölümünde muhtemelen 1.850 ile 2.200 dolar arasında önemli ölçüde yükselecek.

Altın fiyatı

“Enflasyon, öldürülmesi zor bir canavardır!”

Bu arada, dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust’ın holdingleri, altı günlük düşüşün ardından ilk girişini kaydetti. OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya, son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Piyasa hala bekle-gör modunda. Fed ekonomide gördükleri zayıflığa göre ne sinyal verecek? Muhtemelen, kısa vadede altını biraz destekleyici olacak. Ancak, enflasyon öldürülmesi zor bir canavardır. Fed, bu pivotun sinyalini vermeden önce bu faiz artışlarıyla biraz zaman kazanacak.

Altın fiyatı

Goldman Sachs’tan altın fiyatı için iki senaryo

Bir anket, ABD ticari faaliyetinin Ekim ayında art arda dördüncü ay daraldığını gösterdi. Bu, yüksek enflasyon ve artan faiz oranları karşısında ekonominin yumuşadığının en son kanıtı. Goldman Sachs bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Altın fiyatı, büyük bir ABD resesyonu durumunda potansiyel olarak 2.250 dolara yükselebilir. Ayrıca, ultra şahin bir Fed senaryosunda 1.500 dolara düşmesi olası.

“Altın fiyatı, ABD para politikasının insafına kalmış durumda”

Bazı Fed yetkililerinin faiz artırımlarının hızlı temposunda bir duraklamayı tartıştıklarına dair haberler var. Bu da ABD dolarının gevşemesiyle, Cuma günü altının yükselmesine yardımcı oldu. Capital.com analisti Daniela Hathorn, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor:

Altın, büyük ölçüde ABD’deki para politikasının insafına kalmış durumda. Büyük ölçüde insanların önümüzdeki hafta gerçekleşecek faiz artırımını nasıl algıladıklarına bağlı olacak. Yatırımcılar yaklaşmakta olan 75 bps’lik artışın bu büyüklükteki sonuncusu olacağına inanırsa, altının yükselmesi mümkün. Bu da politikanın yavaş yavaş dönmeye başlayacağı anlamına gelir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

5 Bomba Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Konuşuluyor!