Bu 5 İndikatör, Bitcoin Düşüşünün Biteceği Zamanı Belirliyor!

a488df54 18ab 11e8 9376 4a6390addb44
a488df54 18ab 11e8 9376 4a6390addb44
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, memecoin ve altcoin’lerin hızlı kâr günleri, korkunç ayı piyasasının ortaya çıkmasıyla sona erdi. Ayı piyasası, en iyi kripto para biriminden tam onay aldı. BTC, önceki döngüsünün tüm zamanların en yüksek fiyatının altına düştü. Böylece, daha geniş pazarda bir satış dalgasını tetikledi. Ayı piyasası hem yeni gelenlerin hem de deneyimli yatırımcıların tüylerini diken diken etti. Küresel kripto piyasasının değeri hâlâ 1 trilyon doların altında yer alıyor. Bununla birlikte, daha büyük pazar, Bitcoin ve altcoin’lerin bu destansı düşüşten nasıl döneceğini merak ediyor.

Bitcoin ayı piyasası ne zaman sona erecek?

Ayı piyasasının ne zaman sona ereceğini tam olarak tahmin etmek neredeyse imkânsızdır. Ancak, önceki döngülere ve fiyat diplerine bakmak, düşüş evrelerinin sonuna doğru arz-talep dinamiklerinin nasıl ortaya çıktığını anlamaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, metriklere ve göstergelere bakmak, düşüş eğiliminin ne zaman sona ereceği hakkında fikir verecektir. Şimdi gelin, analistlerin piyasanın geleceğini tahmin etmesini sağlayan 5 indikatöre bir göz atalım.

Bitcoin ayı piyasası

Korku ve açgözlülük endeksi

Bir ayı piyasasının gerçekten de sona erdiğini görmenin en basit yollarından biri, daha geniş piyasa duyarlılığına bakmaktır. Kripto korku ve açgözlülük endeksi, daha büyük piyasa havası hakkında bir fikir veriyor. kripto piyasası davranışları da diğer piyasalar gibi oldukça duygusaldır. Yatırımcılar, piyasa yükseldiğinde açgözlü olma eğilimindedir. Bu da FOMO’ya (Kaybetme Korkusu) neden olur. Öte yandan, insanlar kripto paralarda kırmızı sayılar veya kayıplar gördüklerinde, mantıksız tepkiler verirler. Buna, varlıkları düşük fiyattan satmak örnek gösterilebilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi iki varsayım üzerinde çalışır: aşırı korku, yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olacaktır. Yani yatırımcılar çok açgözlü hale geldiğinde, piyasanın bir düzeltme yapması gerekir. Endeks 0 ile 100 arasında bir metredir. Sıfır, ‘Aşırı Korku’, 100 ise ‘Aşırı Açgözlülük’ anlamına gelir. Aşağıda görüldüğü gibi, korku ve açgözlülük endeksi şu anda Aşırı Korku sinyali veriyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin piyasasının mevcut hissi büyük ölçüde düşüşteydi.

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi

Bitcoin SOPR’si

Harcanan Çıktı Kâr Oranı veya SOPR, makro piyasa duyarlılığı, kârlılık ve belirli bir zamanda alınan kayıplar hakkında fikir veren bir indikatördür. Zincir üzerinde taşınan tüm kripto paralar için gerçekleşen kâr derecesini yansıtır. SOPR ölçümünde, dikkate alınan zaman ölçeğinde hareket eden paralar dikkate alınır. Ayrıca, UTXO’nun oluşturulduğu andaki itibari değer ile UTXO’nun harcandığı andaki itibari değer arasındaki orandan yararlanılır. Özellikle, 1’den büyük SOPR değerleri, o gün taşınan kriptoların ortalama olarak kârla satıldığı anlamına gelir. Buna karşılık, 1’den küçük değerler, bu varlıkların zararda işlem gördüğünü gösterir.

A-SOPR’nin çok yıllı tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşması, piyasanın dibinin geldiğini gösterebilirken, mevcut kısa vadeli toparlanmanın sadece bir boğa tuzağı olup olmadığı kesin olarak söylenemez. Glassnode, Bitcoin Entity-Adjusted SOPR’nin 21 Haziran’da tüm zamanların en düşük seviyesine (0.79772) ulaştığını söyledi. Bu, düşük seviye en son Mart 2020’de ortaya çıkmıştı. A-SOPR’nin çok yıllı tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşması, piyasanın dibinin geldiğini gösteriyor. Ancak mevcut kısa vadeli toparlanmanın boğa tuzağı olup olmadığı konusunda fikir vermiyor.

200 haftalık SMA

Tarihsel olarak, 200 haftalık basit hareketli ortalama (SMA), bir düşüş döneminin sona erdiğini birden çok kez gösterdi. Bitcoin döngülerinde, fiyat 200 haftalık SMA’nın altına düştüğünde ve üstüne çıktığında, bir trend dönüşü gerçekleşiyor demektir. Bu yaşandığında, Bitcoin’in toplam satın alma fiyatı üzerinde gözle görülür bir fiyat artışı yaşanmaktadır. Böylece, piyasa trendinin tersine çevrildiğini belirtmek için destekleyici bir gösterge olarak da kullanılmaktadır.

Bitcoin RSI göstergesi

Bunun dışında, göreli güç endeksi veya RSI, ayı piyasasının en düşük seviyelerinin ne zaman olabileceği konusunda fikir verir. RSI, satın alma baskısına karşı satış baskısının değerlendirilmesine yardımcı olur. Gösterge ayrıca piyasanın daha büyük duyarlılığını sunar. Böylece boğaların mı yoksa ayıların mı hâkim olduğunu ortaya koyar. Önceki ayı piyasalarında, BTC’nin RSI göstergesi, aşırı satım bölgesine düştü. BTC’nin düşük bir seviyeye ulaştığı zaman diliminde 16 puanın altına düştü. RSI geri dönüşlerini tespit etmek için daha uzun zaman dilimlerine bakmak gerekir. Böylece gösterge, piyasa geri dönüşlerinin güvenilir bir ölçüsü olarak kullanılabilmektedir. Genellikle, haftalık RSI’da bir U dönüşü, ayı piyasasının sonunu daha da doğrulayıcı bir indikatördür.

Bitcoin 18 Bin Doları da Kırdı! Satışları Ne Önleyebilir?

Piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRM)

Piyasa değeri-gerçekleşen değer, bir varlığın piyasa değeri ile gerçekleşen değeri arasındaki orandır. Analistler, bu iki metriği karşılaştırmaktadır. Böylece MVRV, fiyatın ne zaman “gerçeğe uygun değerin” üstünde veya altında olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki aşırı sapmalar, sırasıyla yatırımcının gerçekleşmemiş kâr ve zararındaki aşırı dönemleri yansıtır. Bu nedenle, piyasa tepelerini ve diplerini belirlemek için kullanılabilmektedir.

Düşük MVRV değerleri, altcoin arzının piyasa değerinin gerçekleşen değere (maliyet bazında) göre azaldığını göstermektedir. Daha düşük değerler, sistemde düşük değerleme veya zayıf talep dinamiklerini işaret etmektedir. Böylece, daha küçük bir gerçekleşmemiş kâr derecesini göstermektedir. Uzun vadeli MVRV’de bir tersine dönüş, piyasadaki toparlanmanın güçlü bir işareti olarak görülmektedir. Bu, bir piyasa dibinin çizilmesine yardımcı olabilmektedir.

Türkiye'den Kesitler: Kripto Para ile 50 Bin Kişiyi Dolandırdılar!

Hareketli ortalama çarpanı

İki yıllık hareketli ortalama çarpanı, 2 yıllık hareketli ortalamayı ve 2 yıllık hareketli ortalamanın (MA) Bitcoin fiyatıyla 5 kat çarpımını izler. Bu metrik, ayı piyasasının ne zaman biteceğini belirlemek için de kullanılmıştır. Özellikle, BTC fiyatı 2 yıllık MA’nın altına her düştüğünde, piyasa ayı piyasası bölgesine girer. Ancak, fiyat tekrar göstergenin üzerine çıktığında yükseliş eğilimi devam ediyor demektir. Ayrıca, fiyat 2 yıllık MA x5 çizgisinin üzerine çıktığında, aynısı tam bir boğa piyasasına işaret eder. Böylece kâr alma fırsatı sunar. Analistler, birikim için iyi bir zaman olabileceğini belirtmek için genellikle bu metriği kullanmaktadır.

Sonuç

Bu metrikler ve göstergeler, analistlerin ayı piyasasının sona erip gelmediğini değerlendirmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hiçbir gösterge veya ölçüm, piyasanın dip noktalarını doğru bir şekilde gösteremez ve kendi araştırmanızı yapmak ve ayı piyasasında güvende kalmak en iyisidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu 5 İndikatör, Bitcoin Düşüşünün Biteceği Zamanı Belirliyor!