Bu 5 Kripto Şirketi Açıkladı: Signature Riski Var!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
293 görüntülenme
Bu 5 Kripto Şirketi Açıkladı: Signature Riski Var!

Kripto borsası Coinbase, kripto kredi kuruluşu Celsius ve stablecoin ihraççısı Paxos, TrueUSD ihraççısı ve Ripple; fonlarının artık kapatılan Signature Bank ve Silicon Valley Bank (SVB) ile bağlantılı olduğu bildirilen kripto şirketleri arasında yer alıyor. İşte detaylar…

Kripto para şirketleri, Signature Bank haberlerinden etkileniyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kripto dostu Signature Bank, bankanın “sistemik bir risk” oluşturduğunu iddia ettikleri için “ABD ekonomisini korumak” için ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ile birlikte 12 Mart’ta New York düzenleyicileri tarafından kapatıldı. Kripto borsası Coinbase, 12 Mart’ta Signature’da tamamen kurtarılacağını umduğu yaklaşık 240 milyon dolarlık kurumsal fona sahip olduğunu tweetledi.

Stablecoin ihraççısı ve kripto şirketi Paxos da açıklama yaptı ve bankada 250 milyon dolar tuttuğunu tweetledi. Ancak mevduatların standart FDIC sigortasının kapsamadığını; ancak, 250.000 dolarlık tutarı kapsayan özel sigortası olduğunu ekledi. İflas etmiş kripto kredi kuruluşu Celsius’un hesap sahiplerinin çıkarlarını temsil eden Celsius Resmi Teminatsız Alacaklılar Komitesi, Signature Bank’ın “fonlarının bir kısmını elinde tuttuğunu” ancak tutarı açıklamadığını ekledi.

Ripple ve TrueUSD açıklama yaptı

Kripto şirketi Ripple Labs’in CEO’su Brad Garlinghouse, yakın zamanda, Silicon Valley Bank’a “biraz maruz kaldığını”, ancak yine de “güçlü bir mali pozisyonda olmaya devam ettiğini” belirten bir tweet attı.  Garlinghouse, şu anda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kripto para birimi XRP’nin durumu hakkında bir dava yürüten Ripple’ın, nakit rezervlerinin bir kısmını şu anda başarısız olan teknoloji kredi kuruluşunda sakladığını söyledi.

Ripple, düzenleyicileri kalan varlıklarının kontrolünü FDIC’e vermeye zorlayan mevduatların ardından Silicon Valley Bank ile bağlantıları hakkında yorum yapan en son kripto şirketi oldu.  Garlinghouse, tweet’te “Günlük işlerimizde hiçbir aksama beklemiyoruz ve paralarımızın çoğunu daha geniş bir banka ortakları ağımızla elimizde tutuyoruz” dedi.

Kripto Para Balinaları Zarar Ediyor! Bu Coinlere Dikkat!

Diğer yandan TrueUSD stablecoin’ini ihraç eden Singapur merkezli Techteryx, Pazartesi sabahı, Signature Bank kullanıcıları için minting ve itfanın duraklatıldığını, ancak bankacılık ağının geri kalanında etkilenmeden devam ettiğini söyledi. Stablecoin ihraççısı, Aralık ayında yayınladığı bir raporda varlıklarını ABD, Hong Kong ve Bahamalar’daki çeşitli saklama kurumlarına böldüğünü açıkladı. TrueUSD’nin 2 milyar doların biraz üzerinde bir piyasa değeri var. Nansen.ai’den alınan veriler, Binance’in 428 milyon dolar ile en büyük TrueUSD varlığına sahip borsa olduğunu gösteriyor.

Diğer platformlar Signature Bank’te parası olmadığını vurguladı

Signature Bank, kripto endüstrisindeki pek çok firmaya hizmet verdiğinden, riske maruz kalmayan firmalar da ilgili risklerle ilgili korkuları baskılamak için açıklamalar yaptı. Web3 oyun geliştirme platformu Immutable X’in kurucu ortağı Robbie Ferguson ve medya odaklı Theta Network’ün kurucu ortağı Mitch Liu, her iki şirketinin de Signature’a maruz kalmadığını ayrı ayrı tweetlediler. Kripto borsası Crypto.com ayrıca CEO Kris Marszalek tarafından atılan bir tweet’te bankada hiç parası olmadığını bildirdi.

Stablecoin firması Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, benzer şekilde Tether’in Signature Bank’a maruz kalmadığını tweetledi.

Signature Bank’ın zorunlu kapatılma duyurusu, ABD’li düzenleyici kurumların bankacılıkla ilgili diğer duyurularıyla uyumlu bir şekilde geldi. FED, FDIC’nin, kripto sektörüne bulaşan bir “banka hücumu” nedeniyle likidite sorunları yaşayan, teknoloji girişimi odaklı bir banka olan Silicon Valley Bank’ta mevduat sahiplerini korumak için harekete geçmesinin onaylandığını söyledi. Fed ayrıca, bankaların türbülans zamanlarında müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaları için bol miktarda likidite sağlamak amacıyla 25 milyar dolarlık bir program açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'su Duyurdu: Bu 3 Coinden Alacak!
Binance CEO’su Duyurdu: Bu 3 Coinden Alacak! Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Industry Recovery Initiative’den (Endüstri Kurtatma Girişimi/IRI) kalan fonların BTC, BNB ve ETH satın almak için kullanılacağını duyurdu. Karar, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden ve kripto para piyasasındaki stablecoin’leri etkileyen bankacılık krizine yanıt...
Aslı Dinçer 2 hafta önce